An Autobiography
978-83-245-8956-2
autobiografia, Agatha Christie
martles

Inne wydania

Agata Christie to autorka niezwykła. Pisała nieustannie przez ponad pół wieku. Jej powieści kryminalne, przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, pozostają najlepiej sprzedającymi się tytułami wszech czasów, a sztuka Pułapka na myszy to najdłużej grane przedstawienie w historii teatru. Choć od śmierci królowej kryminału minęło ponad trzydzieści lat, liczba czytelników jej książek stale rośnie. Autobiografia – opublikowana po raz pierwszy rok po śmierci autorki – ukazuje fascynujące życie Agaty Christie: dzieciństwo, młodość, dwa małżeństwa, dwie wojny światowe, rewolucję obyczajową, podróż dookoła świata, odkrycia archeologiczne na Bliskim Wschodzie... Przede wszystkim jednak to skrupulatny i zaskakująco świeży opis dojrzewania do miłości, do pisarstwa, do życia. Możemy przyjrzeć się geniuszowi autorki z bliska – porywa inteligencją, zaskakuje wyobraźnią, niezwykłym poczuciem humoru, a nade wszystko dystansem do siebie, taktem i przenikliwością spojrzenia. Na okładce anglojęzycznego wydania Autobiografii można przeczytać: „to najlepsza rzecz, jaką Christie kiedykolwiek napisała”.

Książkowa-Fantazja | 2012-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2012

Chcąc się dowiedzieć co nie co o "królowej kryminału" postanowiłam sięgnąć po jej autobiografię. Książka, a właściwie jej treść okazały się niezwykle interesujące, tudzież coś sprawiło, że czytało ją się dosyć ciężko. Być może to nietypowy format książki i duże strony do, których nie przywykłam.
Z "Autobiografii" mogłam się dowiedzieć jak zaczęła się przygoda autorki z pisaniem. Mimo, że nie miała odpowiedniego wykształcenia z pisaniem radziła sobie świetnie, chociaż w tamtych czasach wydać książkę nieznanego autora graniczyło z cudem. Pragnę zaznaczyć, że jak się okazuje wykształcenie nie jest tak ważne w pisarstwie, liczy przede wszystkim się wyobraźnia. Wielu współczesnych pisarzy posiadających wykształcenie nie jest w stanie dorównać Agacie Christie.
Autorka również nie miała łatwego życia przeżyła jakby nie było dwie wojny, odejście męża do innej kobiety, liczne podróże i przygody, a także choroby. Zaskakujące jest to, że okazało się być osobę nieśmiałą, wolała przelewać...

RuthVanAldin | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Autobiografię mojej ulubionej autorki powieści kryminalnych dostałam na któreś Boże Narodzenie. Przeleżała ona jakiś czas na mojej półce z racji pilniejszych lektur.
O ile dzieciństwo autorki było szczęśliwe to dla mnie dość nużące. Z wiekiem, czasem i stronami książki Agata i jej życie stawało się dla mnie coraz ciekawsze.Ba! W którymś momencie zaczęłam jej zazdrościć wielu wypraw, które były jej udziałem, pisarskiej kariery, rezolutnej córki i drugiego męża archeologa. Ciekawym był też charakter pisarki, która zastrzegała ciągle swoją nieśmiałość, a nie bała się wyruszyć w daleką samotną podróż.
Najlepszą recenzją dla książki może być to, że wiele razy w czasie jej czytania uśmiechałam się, śmiałam i co ciekawsze fragmenty odczytywałam domownikom. Pisana jest w sposób typowy dla Christie i było przyjemnością spędzić z nią te kilka dni. Polecam z całego serca fanom zarówno pisarki jak i barwnych życiorysów.

Degamisz | 2014-06-19
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Zazwyczaj czyjeś biografie czyta się jeśli się poznało czyjeś osiągnięcia lub twórczość z czystej ciekawości i zainteresowania jak też wyglądało życie danej osoby i jej droga do sukcesu. Przyznaję, że nie znam ani jednej książki Christie, tak się złożyło, że nie przeczytałem ani jednej aczkolwiek mam w planach. A w każdym bądź razie miałem w planach, bo po tej autobiografii zaczynam poważnie wątpić. Dłużyła mi się niemiłosiernie, chwilami była nazbyt rozwlekła, autorka skupiała tyle uwagi nad rzeczami, które moim zdaniem były zupełnie nieistotne.
Owszem, nie da się autorce odmówić wyobraźni i całkiem lekkiego stylu pisania. Owszem, miała dość ciekawe życie, ale jak dla mnie dość nieciekawie je opisała.
I jedna uwaga jeśli chodzi o wydanie książki, którą czytałem - wydawnictwo mogłoby jednak zatrudnić lepszego korektora. Dawno nie widziałem takiej masy literówek w tekście...

Naila | 2010-07-17
Przeczytana: lipiec 2010

Agatha Christie "Autobiografia" to prawie sześćset stronicowy zbiór historii, które wydarzyły się w życiu jednej z najbardziej popularnej od wielu lat autorki powieści detektywistycznych. Agatha Christie pisała historię swego życia przez 15 lat, uważała, że życie jest niezwykle fascynujące i przypomina siedzenie w kinie: "pstryk! i oto ja" pstryk! i już minęły dwa lata...

Autorka wyciąga garściami wspomnienia ze swej pamięci, którą szczerze podziwiam, bo opisane historie mają mnóstwo zadziwiających szczegółów: dokładne menu kolacji podawane dla dziesięciu osób, zabawy dziecięce w ogrodzie, charaktery i wygląd spotykanych osób, bibeloty domowe itp.

Książkę się smakuje, nie połyka. Są tu różne smaczki opisujące życie ludzi na początku XX wieku. Zanurzamy się w świat, gdzie przeciętna, niebogata rodzina ma kucharkę, służące i nianie. Aby podreperować swój budżet wynajmują swój cały dom wyjeżdżając do miejscowości nadmorskich i mieszkając w hotelu! Można zazdrościć dużej ilości...

Felzmann | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Perfekcyjnie skonstruowana autobiografia. Niczym szwajcarski zegarek. Można się tylko uczyć. Dla mnie to wzór. Autorka opisuje swoje życie ciekawie, przywiązując wagę nawet do drobiazgów. Jest to znakomita lekcja historii, gdyż poznajemy życie ludzi u schyłku XIX i pierwszej połowy XX w. Jedynie fragmenty dotyczące pobytu autorki na Bliskim Wschodzie mnie nieco nużyły, gdyż tamte rejony i kultura nigdy mnie nie pociągały. Dlatego też daje "tylko" 9 pkt.
Polecam gorąco. Końcówka jest wzruszająca.

Legs | 2010-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2010

Czytało się świetnie! Żadnych dłużyzn, nudziarstw, skakania z dygresji w dygresję - no majstersztyk! Płynnie, chronologicznie, wciągająco.
Jedyne, do czego się przyczepię, to Wydawnictwo Dolnośląskie, które przegapiło tyle błędów, że aż głupio. Notorycznie nie oddzielane "w" od następnego wyrazu, pomylone te myślniki, od których się dialog zaczyna - które nie wiem, jak się fachowo nazywają, ale wiem, jak to powinno wyglądać. Wypowiedż jednej osoby traktowana jest jak następny akapit, albo wypowiedź innej kończy się już komentarzem autorki.
Wydawnictwo ma u mnie krechę.
Zatem to było pierwsze rozczarowanie dotyczące tej książki, a drugie - bardzo chciałam się dowiedzieć, jak Agata wymyśla te zawiłe, ale bardzo (potem) proste intrygi. Te dodatkowe ślady, wątki itp. Tego się nie dowiedziałam, za to dowiedziałam się, że pisała książki tylko dla pieniędzy, przekalkulowane to było nawet na podatek od tego - nie więcej niż jedna książka rocznie, bo coś tam z podatkiem... i nic tego, jak...

książek: 1991
Renax | 2013-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2013

"Autobiografię' czytałam długo, kilka miesięcy. Zaczęłam na początku roku, potem przerwałam, aby przeczytać kryminały i wczoraj skończyłam. "Autobiografia' to zwieńczenie moich lektur 'agathochristiowych'.
Powiem, że nie zawiodłam się. Raczej zdziwiłam bezpośredniością wypowiedzi, skromnością - jak na tak wielką pisarkę, pani Christie 'nie gwiazdorzy' - jak powiada współczesna nam reklama batoników.
Tyle przeżyć, zawodów,a jednak dała radę. Zazdroszczę jej tych lat w Syrii ze spokojnym Maxem archeologiem. Ech.
Dodam jeszcze, ze jednocześnie słucham wspomnień Igora Neverlego, mniej więcej z tego samego okresu. Nasuwa się myśl Jana Pawła II z jednego wiersza o granicę pomiędzy tymi, którzy nadpłacili historii i tymi, którzy nie dopłacili.
Anglikom przyszło wtedy żyć w miarę normalnie, a Polakom i Rosjanom zmagać się z zawieruchami rewolucji i wojen.

bewelka86 | 2015-06-21
Przeczytana: czerwiec 2015

"Autobiografia" Agathy Christie to niewątpliwie ciekawe uzupełnienie książek tej autorki i swego rodzaju gratka dla fanów. Już od dłuższego czasu przymierzałam się do przeczytania tej książki i muszę stwierdzić, że była to ciekawa lektura. Początek nieco się dłużył, ale już opis kolejnych lat jest dużo lepszy, zwłaszcza od momentu, kiedy Agatha opisuje proces powstawania kolejnych powieści.

Co prawda liczyłam na nieco więcej informacji związanych ze sferą zawodową autorki czy też wyjaśnienia okoliczności jej tajemniczego zniknięcia, jednak nie mogę powiedzieć, abym była zupełnie rozczarowana tą pozycją.

W mojej opinii jest to dobra książka i tyle gwiazdek otrzymuje ode mnie w skali LC.

Dzieckokwiatu | 2010-09-22
Przeczytana: 22 września 2010

Agatha Christie to nie tylko autorka kryminałów, to kobieta poprzedniej, fascynującej epoki. Zaczyna opowiadać od najmłodszych lat, gdy kobiety były kruche i mdlały - bo taka była moda, przechodzi do okresu wojny, jak i do czasów dzisiejszych.

Mało kto wie, że była córką Amerykanina i uroczej, angielskiej damy. Wychowywała się jeszcze w spuściźnie wiktoriańskiego myślenia i w otoczeniu ważnych osób, generałów, lekarzy i polityków. Mimo, że jej rodzina bogata na ówczesne czasy nie była (minimum to trzyosobowa służba, rodzina Miller miała dwie) zaznała życia na balach i w wielkich domach. Anegdotki, przemyślenia dodane do biegu historii sprawiają, że z fascynacją można opowiadać o autobiografii A.Christie.

W czasie wojny młoda Agatha była pielęgniarką, potem farmaceutką. Jej życie było pełne poświęcenie, wydarzeń, niesamowitych i przedziwnych incydentów. Sama pisze o sobie z humorem, dystansem.

Zdecydowanie polecam, bardzo dobra książka!

Iris55 | 2012-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2012

Świetnie napisana książka, opowiada o całym życiu wspaniałej Autorki. Czytajac Jej kryminały może się wydawać, że była urodzonym geniuszem. A tu się okazuje, że pisać zaczęła z przypadku i właśnie przypadkiem było, że jej życie potoczyło się tak a nie inaczej. Naprawdę warto przeczytać, fascynująca książka.