An Autobiography
83-7180-270-6
autobiografia, agatha christie
Agnieszka

Wielka Agatha Christie, światowej sławy autorka powieści detektywistycznych, zabrała się za opisanie swojego długiego życia, mając dobrze po siedemdziesiątce. Błyskotliwa inteligencja, poczucie humoru, a także bogata wyobraźnia, która powołała do życia barwne postacie Herkulesa Poirot i panny Marple - i tym razem nie zawiodły pisarki. Agatha Christie prezentuje czytelnikom w tej książce najciekawszą historię, jaką kiedykolwiek napisała - opowiada o swoim życiu. To zdarzyło się naprawdę. Gdy miała siedemdziesiąt pięć lat, skończyła pisać swój życiorys, gdyż jak to ujęła: "To właściwy, jak sądzę, moment, żeby przestać. Dlatego, że jeśli chodzi o życie, to jest to już wszystko, co się da o nim powiedzieć". Wydana pośmiertnie "Autobiografia" ma większość zalet najlepszych utworów pisarki, łącznie z umiejętnością stawiania czytelnika wobec trudnych do rozwiązania zagadek, których w tej książce można znaleźć więcej niż w niejednej powieści angielskiej mistrzyni literatury kryminalnej

Anna | 2018-12-07
Przeczytana: 06 listopada 2018

Przeczytałam poprzednie wydanie (jestem przywiązana do okładki z Agathą - starszą panią). Po raz kolejny. Cudowna pogoda ducha. Niezwykła skromność. Optymizm w ciężkich czasach. Dla mnie - klasyka. Polecam.

Kasia | 2018-08-04

Przeczytanie autobiografii ulubionej autorki jest prawdziwą rozkoszą :) Po zapoznaniu się z ok. 40 kryminałami Agaty, myślę, że nastąpiła najlepsza chwila na bliższe zapoznanie z nią jako kobietą, żoną, matką, podróżniczką...
Jej barwne i nieznające monotonii życie może inspirować, zachwycać i pokazywać, że niemożliwe może być możliwe :)
Lady Agata przeżyła dwie wojny światowe, dwukrotnie wychodziła za mąż, zwiedziła cały świat i co najważniejsze - zostawiła po sobie stos fantastycznych powieści od których nie tak łatwo się oderwać :)

Fantasmagoric | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Zgadzam się z tym, że to najlepsza książka która wyszła spod pióra Agathy Christie. Wspaniała osoba, która dzieli się z nami swoim życiem, jakże fascynującym. Dodatkowo autorka w swojej książce pełnej miłości i nadziei, pokazuje, że warto każdego dnia celebrować to życie. Cudowna!

Aleksandra | 2018-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2018

Znam Agathę Christie, bo już jako kilkunastoletnia dziewczynka, czytałam jej kryminały, ale to było tak dawno i wreszcie teraz po wielu latach z przyjemnością odkryłam jej autobiografię. Piękna książka, z której dowiadujemy się o dzieciństwie Agathy, jej rodzeństwie i najbliższych. Autorka bardzo dowcipnie opowiada różne ciekawe historyjki ze swojego życia, czasami wybiega do przodu, ale robi to bardzo umiejętnie, nie zakłócając chronologii zdarzeń. Po przeczytaniu autobiografii z pewnością sięgnę ponownie po książki Agathy Christie.

panikarola | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Wprawdzie z bezkrytycznego zachwytu książkami Christie już wyrosłam (Boże, pomyśleć, że kiedyś byłam przekonana, że kryminał równa się Christie i że nic na tym polu mnie już nigdy nie zachwyci), ale wciąż mam do niej jako autorki ogromny sentyment. Kierując się tą motywacją książkę nabyłam, a potem czytając przypomniałam sobie, jak cudowne są autobiografie i pamiętniki z czasów nieodległych, o których jeszcze wciąż dużo wiemy, które obejmujemy pamięcią lub znamy trochę poprzez pamięć naszych dziadków, a jednak wspomnienia te pełne są szczegółów zaskakujących, ciekawych, zapomnianych… Uderzyło mnie na przykład, jak wiele kiedyś podróżowano i jak bardzo niezgodne z dzisiejszą political correctness były relacje z nich. Rdzenni mieszkańcy są traktowani z góry, trochę z lekceważeniem, pobłażliwością, w najlepszym wypadku bez pogardy i to jest całkowicie normalne. To na pewno brało się także z tego, jak pisały gazety i w jakim tonie generalnie odbywała się publiczna narracja. Nawet...

Autobiografia nie wspomina o najtrudniejszych sprawach w życiu Agathy, bo została pomyślana jako coś w rodzaju skierowanego do boga hymnu dziękczynnego za wszystkie dobre rzeczy, które przydarzyły się autorce.

NOTATKI:
1. Córka pisarki, Rosalind Hicks, bardzo zazdrośnie strzegła wszelkich informacji dotyczących matki. Na jej prośbę znajomi i rodzina odmówili pomocy pisarce Gwen Robyns, która w 1976 r. na zlecenie amerykańskiego wydawnictwa podjęła się napisania biografii Agathy.
Autoryzowana biografia Christie ukazała się dopiero w 1984 r., 8 lat po jej śmierci. Córka, pomimo wielu propozycji, nigdy nie zgodziła się na napisanie biografii matki.
2. Na podstawie scenariusza Kathleen Tyan Warner Bross wyprodukowało film "Agatha". W rolę pisarki wcieliła się Vanessa Redgrave.
3. Każda adaptacja powieści Agathy była konsultowana z Rosalind, która bardzo dbała o to, by fabuła książek matki nie była zmieniana choćby w najmniejszym stopniu. Miała wgląd do każdego scenariusza.
4....

25ben | 2016-08-24
Przeczytana: czerwiec 2007

Książka pełna ciekawostek z życia mojej ulubionej autorki, subiektywna , ale wciągająca

RuthVanAldin | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Autobiografię mojej ulubionej autorki powieści kryminalnych dostałam na któreś Boże Narodzenie. Przeleżała ona jakiś czas na mojej półce z racji pilniejszych lektur.
O ile dzieciństwo autorki było szczęśliwe to dla mnie dość nużące. Z wiekiem, czasem i stronami książki Agata i jej życie stawało się dla mnie coraz ciekawsze.Ba! W którymś momencie zaczęłam jej zazdrościć wielu wypraw, które były jej udziałem, pisarskiej kariery, rezolutnej córki i drugiego męża archeologa. Ciekawym był też charakter pisarki, która zastrzegała ciągle swoją nieśmiałość, a nie bała się wyruszyć w daleką samotną podróż.
Najlepszą recenzją dla książki może być to, że wiele razy w czasie jej czytania uśmiechałam się, śmiałam i co ciekawsze fragmenty odczytywałam domownikom. Pisana jest w sposób typowy dla Christie i było przyjemnością spędzić z nią te kilka dni. Polecam z całego serca fanom zarówno pisarki jak i barwnych życiorysów.

Zośka | 2016-06-29
Na półkach: Przeczytane, Agatha

O ile kryminały Agathy są różne, o tyle Jej autobiografia jest genialna. Cudowna. Jest wspaniałym opisem życia wspaniałej pisarki. Dowodzi, że Agatha nawet o zwykłych rzeczach potrafiła pisać w niezwykły i piękny sposób. Czyta się ją jak doskonałą powieść. Nie sposób się oderwać.

Balboa | 2016-06-13

Najlepsza książka autorstwa Agathy Christie zawierająca bardzo plastyczne opisy krajobrazów obcych krajów oraz wiele różnorodnych ciekawostek dotyczących życia i twórczości autorki.