Lord Hornblower

Okładka książki Lord Hornblower Cecil Scott Forester
Okładka książki Lord Hornblower
Cecil Scott Forester Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 10) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Hornblowerowskie (tom 10)
Lord Hornblower
Wydawnictwo Morskie
1991-01-01
1980-01-01
Henryka Stępień
marynistyka Hornblower

Kolejny tom przygód Hornblowera, który otrzymuje zadanie zakończenia buntu marynarzy brytyjskich oraz jego perypetie we Francji nie tylko wojenne, lecz również sercowe. Forester stworzył postać pozytywną, ale poddającą się samokrytyce, katującą się że swoimi myślami. Horatio jest odważny, choć zarzuca sobie tchórzostwo. Znakomita książka.

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna. Czytając Forestera czułem się tak jak bym był na okręcie. Czułem zapach smoły i desek, czułem smak soli na ustach i słyszałem łopot żagli. Kochasz morze, kochasz żaglowce, nie wahaj się sięgnąć po ten cykl.

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

Dalsze przygody Horatio Hornblowera. Autor jak zawsze raczy nas ciekawymi opisami, wartką przygodą, oraz zmaganiami na morzu. Właśnie tych ostatnich trochę mi brakowało w tej pozycji. Zaczyna się dobrze, jest akcja na morzu, kombinowanie. Jednak tak gdzieś od połowy praktycznie nie ma już nic o okrętach, zostają tylko zmagania lądowe i przemyślenia bohatera.
Mimo to, książka nie jest nużąca, a czytanie jej to prawdziwa przyjemność. Pewnym mankamentem jest to, że mimo niebezpieczeństw i tak wiemy, że bohater wyjdzie z nich bez szwanku.
I te dylematy moralne bohatera, gdy był z poprzednią, pierwszą żoną, to kochał Barbarę, teraz gdy jest z nią, to nagle miłość mu przechodzi na Marie. Ten facet jest trochę zakręcony w sprawach uczuciowych. Poprzednio podobała mu się szczupłość sylwetki drugiej żony, a teraz coś go ciągnie do obfitego łona kochanki. Z lekka nie rozumiem tego człowieka :-)
Wiem, że trochę tu marudziłem, ale książka mimo tego, jest zachwycająca i warta do przeczytania.

Mimo to,...

Chyba najsłabsza część cyklu o Horatio Hornblowerze. Stanowczo za mało marynistyki, jak na klasyka powieści marynistycznej ;). Ale nie czyta się źle. Po prostu pozostałe tomy są lepsze.

Czytam po raz n-ty

Czytam po raz n-ty

Jestem już prawie guru...wojna się kończy o czym tu pisać?
O kobietach...czyli o tym co mnie akurat najbardziej irytowało w tej serii...

Jestem już prawie guru...wojna się kończy o czym tu pisać?
O kobietach...czyli o tym co mnie akurat najbardziej irytowało w tej serii...

• Marynistyka
  • Powieść historyczna