Lord Hornblower

Tłumaczenie: Henryka Stępień
Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 10)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
Lord Hornblower
marynistyka, Hornblower
przygodowa
Michał

Morskie walki z Napoleonem dobiegają końca. Horatio Hornblower musi uratować człowieka, który jak się dowiaduje w czasie rewolty swojej załogi, był tyranem.

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Michał | 2010-12-13
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 13 grudnia 2010

Dalsze przygody Horatio Hornblowera. Autor jak zawsze raczy nas ciekawymi opisami, wartką przygodą, oraz zmaganiami na morzu. Właśnie tych ostatnich trochę mi brakowało w tej pozycji. Zaczyna się dobrze, jest akcja na morzu, kombinowanie. Jednak tak gdzieś od połowy praktycznie nie ma już nic o okrętach, zostają tylko zmagania lądowe i przemyślenia bohatera.
Mimo to, książka nie jest nużąca, a czytanie jej to prawdziwa przyjemność. Pewnym mankamentem jest to, że mimo niebezpieczeństw i tak wiemy, że bohater wyjdzie z nich bez szwanku.
I te dylematy moralne bohatera, gdy był z poprzednią, pierwszą żoną, to kochał Barbarę, teraz gdy jest z nią, to nagle miłość mu przechodzi na Marie. Ten facet jest trochę zakręcony w sprawach uczuciowych. Poprzednio podobała mu się szczupłość sylwetki drugiej żony, a teraz coś go ciągnie do obfitego łona kochanki. Z lekka nie rozumiem tego człowieka :-)
Wiem, że trochę tu marudziłem, ale książka mimo tego, jest zachwycająca i warta do przeczytania.

Andi | 2014-02-15

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna. Czytając Forestera czułem się tak jak bym był na okręcie. Czułem zapach smoły i desek, czułem smak soli na ustach i słyszałem łopot żagli. Kochasz morze, kochasz żaglowce, nie wahaj się sięgnąć po ten cykl.

Wojmir73 | 2011-11-25

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

Daniel Taberski | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Chyba najsłabsza część cyklu o Horatio Hornblowerze. Stanowczo za mało marynistyki, jak na klasyka powieści marynistycznej ;). Ale nie czyta się źle. Po prostu pozostałe tomy są lepsze.

tomchina70 | 2014-12-20
Na półkach: Marynistyka, Przeczytane