Hornblower w Indiach Zachodnich

Okładka książki Hornblower w Indiach Zachodnich Cecil Scott Forester
Okładka książki Hornblower w Indiach Zachodnich
Cecil Scott Forester Wydawnictwo: Tekop, Wydawnictwo Morskie Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 11) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Hornblowerowskie (tom 11)
Hornblower in the West Indies / USA: Admiral Hornblower in the west Indies
Tekop, Wydawnictwo Morskie
1991-01-01
1982-01-01
Henryka Stępień
Marynistyka Hornblower

Ostatnia część przygód Horatio Hornblowera jest napisana nieco inaczej niż poprzednie. Jest ona złożona z kilku historii następujących płynnie jedna po drugiej. Moim zdaniem jest to zabieg udany. Miałem obawy czy będzie ona tak wciągająca jak poprzednie ze względu na czas rozgrywania się powieści - po zakończeniu wojen napoleońskich. Autor potrafił jednak stworzyć ciekawe historie, które zamykają cykl powieści. Po lekturze całego cyklu (wyłączając niedokończony kryzys oraz vademecum) czuję dużą satysfakcję ale też i pustkę jaką ostatnio czułem w kontekście książek chyba po zakończeniu sagi wiedźmina. Jak to koniec przygód Horatio? Czuję, że kiedyś jeszcze wrócę do przygód tego nietuzinkowego marynarza!

Kolejny tom przygód Hornblowera. Forester stworzył postać pozytywną, ale poddającą się samokrytyce, katującą się że swoimi myślami. Horatio jest odważny, choć zarzuca sobie tchórzostwo. Znakomita książka.

Ciekawa i wciągająca powieść. Przyznam, że rozpoczynałem ją czytać z dosyć sceptycznym nastawieniem (nie czytałem poprzednich tomów i nie miałem nawet pojęcia kto to Hornblower). W miarę „upływu stron” coraz bardziej zmieniałem nastawienie do poczynań dowódcy floty zachodnioindyjskiej oraz coraz bardziej podobała mi się sama kreacja postaci „Hornblowera”- inteligentnego, rozsądnego, praktycznego i ekscentrycznego człowieka. Polecam i myślę, że uzupełnię swoje braki o pozostałe „powieści hornblowerowskie”.

Ciekawy pomysł...nie jest to już jedna opowieść tematyczna, a kilka przygód w jednej książce.
Czyta się je równie dobrze jak książki poprzednie...Widać, że Hori ustatkował się już myślowo w temacie kobiet, a może autor przestał się skupiać na miłosnych wzlotach bohatera...
Milord jest już dostojnym "młodzieńcem" który próbuje "grać" twardego dowódcę, ale ciągle ma swoje zdanie, które czasami w podstępny sposób wymusza na innych.

Ciekawym dopełnieniem była krótka nowelka "ostatnie spotkanie", nie było tam żadnych przygód Admirała ale krótki epizod z życia "staruszka" i jego starego "kompana" z lat młodości.

Czytam po raz n-ty

Czytam po raz n-ty

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna. Czytając Forestera czułem się tak jak bym był na okręcie. Czułem zapach smoły i desek, czułem smak soli na ustach i słyszałem łopot żagli. Kochasz morze, kochasz żaglowce, nie wahaj się sięgnąć po ten cykl.

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

• Marynistyka
  • Mam