The Commodore
Marynistyka, Hornblower
przygodowa
Michał

Hornblower jako komodor na Bałtyku niszczy okręt korsarski oraz pomaga obronić Rygę przed atakiem sił marszałka Macdonalda

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Michał | 2010-12-11
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Kolejna ciąg przygód Horatio Hornblowera.
Tym razem rozkazy rzucają go na nasz znajomy Bałtyk. Gdzie w razie rozwoju sytuacji ma pomóc Rosji, lub też zwalczać jej okręty na równi z francuskimi.
Nadal jest to świetna powieść przygodowa rozgrywana na morzu, ale czytając miałem wrażenie, że autor trochę na siłę stara się pokazać Hornblowera jako siłę przełomową w Wojnach Napoleońskich. Dziwiło mnie też trochę jak dopuszcza się ona zdrad małżeńskich, przecież tak kocha żonę, a w kilku poprzednich tomach miał więcej skrupułów.
Nie dziwi za to wychwalanie marynarki Brytyjskiej, w końcu główny bohater jest jej członkiem. Tak samo nie dziwi przedstawienie Napoleona jako tego złego.
Dość jednak mojego marudzenia, sama książka jest napisana świetnym językiem, nie ma w niej dłużyzn, czyta się od deski do deski. Chciałoby się rzez w rumieńcami na twarzy :-)

Andi | 2014-02-15

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna. Czytając Forestera czułem się tak jak bym był na okręcie. Czułem zapach smoły i desek, czułem smak soli na ustach i słyszałem łopot żagli. Kochasz morze, kochasz żaglowce, nie wahaj się sięgnąć po ten cykl. Ta pozycja jednakowoż trochę słabsza od poprzednich.

wolfik | 2015-10-23
Przeczytana: 22 października 2015

Jak zawsze doskonała. Nie znam innych książek o tematyce marynistycznej, które by w tak doskonały sposób opisywały warunki życia marynarzy na żaglowcach w XVIII/XIX wieku. Osobiście polecam.

Wojmir73 | 2011-11-25

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

tomchina70 | 2014-12-20
Na półkach: Marynistyka, Przeczytane