"San Andreas"

Wydawnictwo: Bellona
"San Andreas"
83-11-07909-9
piotrex

Z okładki: McKinnon wepchnął Simonsa do pustej kabiny, zamknął drzwi na klucz, klucz włożył do kieszeni, odwrócił się i uderzył podejrzanego dokładnie w to samo miejsce co przedtem, tyle że znacznie mocniej. Rudzielec zatoczył się do tyłu, walnął plecami o ścianę i osunął się na podłogę. McKinnon podciągnął go w górę, przytrzymał jego prawe ramię na ścianie i z całej siły uderzył w biceps....

Z okładki:
McKinnon wepchnął Simonsa do pustej kabiny, zamknął drzwi na klucz, klucz włożył do kieszeni, odwrócił się i uderzył podejrzanego dokładnie w to samo miejsce co przedtem, tyle że znacznie mocniej. Rudzielec zatoczył się do tyłu, walnął plecami o ścianę i osunął się na podłogę. McKinnon podciągnął go w górę, przytrzymał jego prawe ramię na ścianie i z całej siły uderzył w biceps. Simons wrzasnął, usiłował ruszyć ręką, co okazało się niewykonalne, bo ramię ogarnął paraliż. Bosman powtórzył tę samą operację na lewym ramieniu i pozwolił Simonsowi zejść do parteru.
- Gotów jestem ciągnąć to w nieskończoność - przemówił McKinnon tonem konwersacyjnym, niemal przyjaznym. - Będę cię tak tłukł, jeśli trzeba, przyłożę i butem, wszędzie, od ramion aż do stóp. Na twarzy nie będzie żadnych śladów. Nie lubię szpiegów, nie lubię zdrajców, i nie zależy mi zanadto na ludziach z rękami splamionymi niewinną krwią.

Shimik | 2016-01-31

Książka Alistara okazała się dość nudna. Cała akcja dzieje się na statku służącym za szpital. Co trochę trafiają się nowi pacjenci. Część z nich umiera, a inni zdrowieją. Czyli dokładnie to co się dzieje na co dzień, w każdym szpitalu. Może się to znudzić, bo nie dzieje się nic szczególnego.
Czasem znajdzie się coś ekstra, a innym razem po prostu szkoda słów. Teraz trafiło mi się to drugie. Może następnym razem pójdzie lepiej. Póki co muszę zabrać się za jakąś inną książkę i mam nadzieję, że okaże się lepsza. Pozostaje teraz pytanie za co się zabrać? Może jakaś fantastyka? Jeszcze pomyślę ale pewnie coś w tym guście. Nie podobało mi się więc opinia będzie dość negatywna...

"San Andreas" to zdecydowanie jedna z najciekawszych książek MacLeana jakie miałam okazję czytać! I pierwsza, która tak bardzo mnie wciągnęła i zaintrygowała.

Cała akcja toczy się w ciągu raptem kilku dni podczas II wojny światowej. Tytułowy San Andreas to statek przemierzający północny Atlantyk w strefie koła podbiegunowego. Jest statkiem szpitalnym chronionym zapisami konwencji genewskich, mogłoby się więc wydawać, że rejs nie jest zagrożony i zarówno załoga, personel medyczny i pacjenci powinni czuć się bezpiecznie. To poczucie zaczyna być jednak złudne, gdy na statku ma miejsce szereg nieprzypadkowych awarii a inne okoliczności wskazują, że jednostka jest śledzona przez niemieckie łodzie podwodne i samoloty. Czy na pokładzie San Andreasa jest szpieg? I dlaczego Niemcy wykazują aż tak wielkie zainteresowanie statkiem szpitalnym? Ne te dwa podstawowe pytania odpowiedź próbuje znaleźć bosman Archie McKinnon.

Akcja książki jest ograniczona praktycznie tylko i wyłącznie do...

Paweł | 2016-09-27

Powieść dla miłośników tematyki marynistycznej z dodatkiem szpiegowskiej intrygi. Dla mnie osobiście zbyt przesadny i miałki był wątek zatopienia przez San Andreas-a nienieckiego U-boota wraz załogą. Jednak książka zdecydowanie broni się po przez postać bosman Archie McKinnona. Bohater jest bardzo przekonujący i rzeczywisty w swojej roli. Scala cechy właściwe dla wszystkich starych wilków morskich. Zahartowanych w trudach twardzieli o dobrym i poczciwym sercu.

mmesja | 2014-11-10
Przeczytana: listopad 2014

Świetna książka A. MacLean'a. Akcja dzieje się w czasie II Wojny Światowej na statku szpitalnym "San Andreas", który z niewiadomych przyczyn, mimo konwencji genewskich, zostaje zaatakowany przez niemieckiego Condora. Od tego momentu załoga statku będzie musiała zmierzyć się z narastającą ilością problemów oraz odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego Niemcy tak bardzo interesują się "San Andreasem".
Pozycja warta polecenia wszystkim miłośnikom twórczości A. MacLean'a oraz wszystkim osobom interesującym się II Wojną Światową.

marchewa79 | 2012-12-03
Przeczytana: 1997 rok

Późny MacLean. Późny co jednak nie znaczy że gorszy. Powieść stanowi klamrę z rozpoczynającym karierę pisarza skrajnie pesymistycznym "HMS Ulisses". To nie mamy aż tak pesymistycznego tonu a na trasie z Murmańska umieszczono wcale intrygująca historię szpiegowską. Książka jest przy tym wszystkim niezwykle antywojenna i co stanowi znak firmowy pisarza, nie dzieli walczących na dobrych i złych. Happy end jest zjawiskowy i szkoda że akurat ta powieść nie doczekała się ekranizacji.

Agnieszka W | 2016-11-27
leszekoshin | 2016-11-27