Psożercy ze Svini

Okładka książki Psożercy ze Svini
Karl-Markus Gauß Wydawnictwo: Czarne reportaż
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Die Hundesser von Svinia
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Data 1. wydania:
2004-02-10
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
83-89755-15-7
Tłumacz:
Alicja Buras
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
84 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1298
88

Na półkach: , ,

Tytułowi psożercy to po prostu najniższa romska kasta. Cygan... jakie odczucia generuje jego osoba? Czyżby kradzież, kłamstwo, brud? Często jeszcze dochodzą do tych skojarzeń inne, ciężko jednak byłoby znaleźć kogoś, komu jako pierwsze przyszłyby na myśl pozytywne cechy odnoszące się do Romów.

Osoby bez własnej ojczyzny, niechętnie postrzegane przez społeczeństwa, wśród których się osiedlają – tacy właśnie są. Są też nierozumiani, to na pewno. Odstręcza nas ich obcość, inność... więc staramy się ich w miarę możliwości unikać. Czy zawsze tak było? Otóż nie zawsze. Książka wyjaśnia, że dawniej, w czasach, gdy potrzebni byli pracownicy sezonowi na wsi, w czasach, gdy o maszynach pracujących za człowieka można było tylko pomarzyć, widok taboru cygańskiego był pożądany. Nie tylko pomagali w czasie żniw. Znali się oni na naprawach kół, wozów jak nikt inny – w końcu od tych umiejętności zależało ich życie. Dawniej korzystali i gospodarze i przejezdni Romowie. Kiedy kończyła się praca w jednej miejscowości, jechali do następnej – w ten sposób zarabiali na swoje utrzymanie. Później, wyparci przez coraz nowsze technologie i inne warunki rzeczywistości znaleźli się w sytuacji, kiedy pełnione przez nich funkcję zniknęły. Zabrakło dla nich miejsca.

Państwa, w których Romowie egzystowali próbowały zaadaptować ich do reszty społeczeństwa. Nie przewidziały jednak odmienności kulturowej. Romowie tradycyjnie nigdy nie przebywali w blokowych mieszkaniach, które oddano im do użytku – jak mogli więc dobrze czuć się wśród tylu osób naokoło, stale w jednym miejscu?

Autor „Psożerców...” skupia się na życiu Romów na Słowacji. Odwiedza slumsy, miejsca, w które nikt się nie zapuszcza. Obserwuje i opowiada to, o czym wie niewielu. Wiedzieliście, że w 1977 roku Ministerstwo Zdrowia wydało dyrektywę, która pozwalała na sterylizację Romek wbrew ich woli lub bez ich wiedzy? Że pracownicy opieki społecznej zwabiali je do szpitali i wmawiali, ze sterylizacja działa kilka lat, a rekompensowana jest sumą pieniężną? Dlaczego to złe? Moralnie nie muszę tłumaczyć – swoją drogą, znalazły się kobiety, które próbowały dojść swoich praw w sadzie.. żadna sprawy nie wygrała. Chciałam zwrócić jednak uwagę znów na nieznajomość obcej kultury – wśród Romów rodzina i płodność to największe skarby, bez ich posiadania jednostki stają się bezużyteczne i zdegradowane przez resztę gromady. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby wysłuchanie romskich potrzeb, próba dostosowania tych ludzi do reszty społeczeństwa - nie agresywnie, na zasadach urzędników, ale w sposób zgodny z ich kulturą na tyle, na ile pozwalają realia XXI wieku?

Gauß nie pisze jednak laurki o Cyganach, zwraca uwagę na smród, ubóstwo i wszechogarniające śmieci osad romskich. To jest to, co wszyscy możemy sobie wyobrazić. Czy potrafimy sobie jednak wyobrazić jak wyglądają wnętrza ich chat? Sprawa ta zdumiła autora, zdumiła i mnie. Otóż, po przekroczeniu progu, za którym zostawiamy błotnista drogę slumsów wchodzimy do czyściutkiego, choć biednego mieszkania. Sam Gauß zastanawiał się, jak przy panującym na zewnątrz brudzie udaje się utrzymać taki porządek romskim kobietom. A dlaczego otoczenie chat wygląda tak, jak wygląda? Kolejny raz jest to kwestia kulturowa, tym razem związana z przekonaniem iż to, co na zewnątrz miejsca zamieszkania jest wspólne... czyli niczyje - „ja” nie muszę o to dbać.

Naprawdę serdecznie zachęcam do bliższego przyjrzenia się kwestii poruszanej w książeczce (wszak jest naprawdę niewielkich rozmiarów!). Nie twierdzę, że nagle zaczniecie tolerować tych, którzy w tramwajach nagabują pasażerów o drobne. Zachęcam jednak do zapoznania się z ich historią, do zapoznania z faktami, które wpłynęły i wpływają na fakt, że w obecnym świecie nie ma miejsca dla Romów. Poznajcie prawdę, nie tylko wyświechtane gadki o tym, że Cyganie są „źli” (Żydzi rzekomo też kiedyś robili macę z dzieci).

Po więcej zapraszam na www.podrugiejstronieksiazki.blogspot.com

Tytułowi psożercy to po prostu najniższa romska kasta. Cygan... jakie odczucia generuje jego osoba? Czyżby kradzież, kłamstwo, brud? Często jeszcze dochodzą do tych skojarzeń inne, ciężko jednak byłoby znaleźć kogoś, komu jako pierwsze przyszłyby na myśl pozytywne cechy odnoszące się do Romów.

Osoby bez własnej ojczyzny, niechętnie postrzegane przez społeczeństwa, wśród...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    106
  • Chcę przeczytać
    84
  • Posiadam
    21
  • Reportaż
    4
  • Cyganie
    3
  • Obcojezyczne
    2
  • Poznaję nowych pisarzy w 2020
    2
  • Historie przez zycie pisane/ literatura faktu /historyczne
    2
  • 52/2014
    1
  • Źródło: Z antykwariatu
    1

Cytaty

Więcej
Karl-Markus Gauß Psożercy ze Svini Zobacz więcej
Karl-Markus Gauß Psożercy ze Svini Zobacz więcej
Karl-Markus Gauß Psożercy ze Svini Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także