Psożercy ze Svini

Die Hundesser von Svinia
83-89755-15-7
literatura faktu
shpinac

"Psożercy ze Svini" to rodzaj literackiego reportażu poświęconego słowackim Romom, a przede wszystkim ich najniższej kaście zwanej degesi (psożercy). Gauß dotarł do miejsc, do których w Słowacji się nie zagląda: do Luníka IX - największego słowackiego getta leżącego zaledwie dziesięć minut jazdy od centrum Koszyc i do maleńkiej osady Svinia we wschodniej, najbiedniejszej części Słowacji. I tu, i tam slumsy otacza niewidzialny mur, który rozdziela dwa zupełnie różne światy. Świat po tamtej drugiej stronie jest dla nas całkowicie obcy.

lukasz1988 | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Krótka(120 stron) książeczka o najniżej usytuowanej grupie społecznej na Słowacji jaką są Romowie.
Autor podróżuje do kilku miast, miasteczek i wsi. Opisuje sytuację Romów. Dowiedzieć się możemy z tego reportażu m.in. o apokaliptycznym wręcz osiedlu Lunik IX w Koszycach, o zapomnianej na długie lata wsi Svinia, gdzie Romowie żyli i żyją jakby poza czasem...
To nie jest książka o kulturze, czy zwyczajach Romów. To reportaż o ich sytuacji społecznej na Słowacji.
Książka napisana z empatią. Tak, z empatią, nie litością! I za to duży plus, za to zrozumienie i prawdziwą miłość do ludzi.
Dwa cytaty z książki które zapadły mi w pamięć:
"O tolerancji będziemy mogli mówić dopiero wtedy, gdy nauczymy się godzić z tym, że inni żyją inaczej niż my i mają także do tego prawo".
"... i naraz zrozumiałem, że wszyscy zgromadzeni tu nędzarze razem wzięci są mniej groźni niż każdy z tych europejskich biznesmenów z osobna"(o delegacjach z Unii Europejskiej odwiedzających slumsy).

gniewko1 | 2017-03-10

Bardzo przyjemna książeczka opisująca słowackich Romów. Świat tak bliski nas a czyta się jak reportaże o Afryce.

Jolene | 2015-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 04 lipca 2015

Tytułowi psożercy to po prostu najniższa romska kasta. Cygan... jakie odczucia generuje jego osoba? Czyżby kradzież, kłamstwo, brud? Często jeszcze dochodzą do tych skojarzeń inne, ciężko jednak byłoby znaleźć kogoś, komu jako pierwsze przyszłyby na myśl pozytywne cechy odnoszące się do Romów.

Osoby bez własnej ojczyzny, niechętnie postrzegane przez społeczeństwa, wśród których się osiedlają – tacy właśnie są. Są też nierozumiani, to na pewno. Odstręcza nas ich obcość, inność... więc staramy się ich w miarę możliwości unikać. Czy zawsze tak było? Otóż nie zawsze. Książka wyjaśnia, że dawniej, w czasach, gdy potrzebni byli pracownicy sezonowi na wsi, w czasach, gdy o maszynach pracujących za człowieka można było tylko pomarzyć, widok taboru cygańskiego był pożądany. Nie tylko pomagali w czasie żniw. Znali się oni na naprawach kół, wozów jak nikt inny – w końcu od tych umiejętności zależało ich życie. Dawniej korzystali i gospodarze i przejezdni Romowie. Kiedy kończyła się praca...

szimus | 2015-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 września 2015

Świetnie napisana, różnorodnie opisująca temat Cyganów na Słowacji i samej Słowacji z reporterską ciepłą ironią, a przede wszystkim empatią.

zimt89 | 2015-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2015

Jesli ktoś ma ochotę na subiektywny i empatyczny reportaż, to jest to książka dla niego. Bardzo polecam.

Dominika | 2018-04-22
ad44 | 2018-03-13