Terra nullius. Podróż przez ziemię niczyją

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
Terra Nullius
literatura faktu
Ag2S

Sven Lindqvist, wielbiciel pustyni, przejechał dwanaście tysięcy kilometrów przez Australię, rzekomą ziemię niczyją, rejestrując rozmaite odcienie jej krajobrazu. Jednocześnie odbył podróż przez dwieście lat australijskiej historii idei. Jak doszło do tego, że Australijczycy porwali sto tysięcy dzieci czarnym matkom? Jak to możliwe, że dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku wykreślono Aborygenów z Księgi flory i fauny, uznając ich za ludzi - stworzenia posiadające wolną wolę, zdolność logicznego myślenia oraz wyższą świadomość? Odbierano dzieci ludziom, dla których największą kulturową wartością były więzi rodzinne. Odbierano ziemię ludziom, których niebem była właśnie ziemia.
W "Terra nullius" Sven Lindqvist drąży głębiej temat podjęty w poprzedniej książce, Wytępić całe to bydło. Zbrodnie przeszłości mają wpływ na teraźniejszość. Jaką zająć wobec nich postawę? To jeden z najgorętszych tematów w dzisiejszej Australii - i nie tylko tam.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2007

źródło okładki: http://www.grupawydawniczafoksal.com/

Marcin Kaliński | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Lindqvist, przenosi czytelnika do Australii, opisując systematyczną i zaplanowaną z przerażającym rozmachem eksterminację cywilizacji Aborygenów. Podróżując wybrzeżami najmniejszego z kontynentów, słuchamy świadectw z czasów końca, poznając opartą na pseudonaukowych przekonaniach filozofię kolonialnego holokaustu (kolejne rządy Australii, aż do połowy lat 60-tych XX-wieku stosowały wobec Aborygenów politykę „przymusowej asymilacji”, dopiero wówczas też wykreślono ich z oficjalnej Księgi Flory i Fauny – uznając ich za ludzi – stworzenia posiadające wolną wolę, zdolność logicznego myślenia oraz tzw. wyższą świadomość); pochylamy się nad mogiłami pomordowanych, odwiedzając więzienia i obozy, w których przetrzymywano przeszło 100 tysięcy dzieci z tzw. „skradzionego pokolenia” – wydartych czarnoskórym rodzicom, w celu „wychowania ich na białych”.

Z recenzji na http://www.filipiki.pl/2015/06/04/przeczytane-1/

zbyszek | 2013-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Reportaż z podrózy autora przez pustynną zachodnią część Australii.Tematem jest problem zderzenia cywilizacyjnego kultury Aborygenów z kulturą białych.I wynikających z tego konsekwencji.Niestety tragicznych wręcz ludobójczych dla Aborygenów.Książka bardzo poruszająca tym bardziej że skutki owego zderzenia występowały jeszcze w latach 70-dziesiątych XXw.A sankcjonowało to prawo i powszechne przyzwolenie białego społeczeństwa.Moim zdaniem jest to o 13 lat póżniejsza kontynuacja pracy ..."Wytępić całe to bydło"...

Muminka | 2013-12-25
Przeczytana: 31 marca 2016

Sven Lindqvist nie boi się poruszać tematów niewygodnych. Przemierza bezkresne australijskiego interioru szukając dowodów i śladów ludobójstwa Aborygenów. Gdy pierwsi Europejczycy dotarli do kontynentu, ochrzcili te tereny " terra nullius', czyli ziemia niczyja bo nie uznawali rdzennych mieszkańców za osoby równe im statusem. Wieki całe trwały prześladowania, walka by narzucić Aborygenom europejskie zwyczaje, wierzenia i wartości, by wykorzenić świadomość odrębności, zniszczyć kulturę materialną i duchową "dzikusów". masakry tubylców były sankcjonowane przez odgórne władze, dzięki wprowadzonemu terrorowi awansował bezwzględny Eyre w 1839 roku. Wyginęło całe plemię w Moorundie bo biali przywlekli choroby weneryczne, które sprzedawali miejscowym kobietom. ile gwałtów, morderstw, wypalonej ziemi sprowadziło aborygenów do roli pariasów, niedouczonych, niewolniczo harujących dla "białego człowieka".
W poszukiwaniu duchowości aborygeńskiej Sven dociera do Uluru, rusza tropem karnych...

Migotka | 2016-02-22

Tak się składa, że tę ważną i wstrząsającą książkę czytałam w samolocie lecącym nad bezkresnym australijskim pustkowiem. To spowodowało, że jeszcze bardziej mogłam zrozumieć tę silną wieź, jaka łączy Aborygenów z ich ziemią, która została im odebrana.
Nie jest to książka przyjemna. Jest brutalna, dzięki czemu oczyszczająca. Dająca do myślenia, nieprzyjemna. Wstrząsająca.
Jest to historia poczynań białych kolonizatorów, opowieść o losach Aborygenów na początku powstawania australijskiej państwowości.
Szczególnie szokuje, gdy widzi się współczesnych Australijczyków, uśmiechniętych od ucha do ucha, szalejących na deskach surfingowych, spacerujących po porcie w Sydney czy pijących schłodzonego shiraza z widokiem na słynną Operę. A niedaleko Aborygen sprzedaje płyty CD z muzyką didgeridoo.

Lidia D | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Ciekawa opowieść o Australii i niszczeniu kultury Aborygenów. Dużo ciekawostek o których wcześniej nie wiedziałam. Książka dla osób które interesują się różnymi rejonami świata ale też dla osób zajmujących się socjologią, kulturoznawstwem czy historią i polityką. Sporo nawiązań do rdzennej ludności kiedyś.

Iza | 2013-08-01
Przeczytana: 15 lipca 2013

Nie tak znakomita, jak "Wytępić całe to bydło", ale także niezmiernie szeroko ukazująca zagadnienie kolonizacji, w tym wypadku na obszarze Australii - od jej początków aż do czasów bardzo współczesnych. Interesująca, wwiercająca się w pamięć i w myśli, poruszająca.

Zapiekanka kulturalna | 2014-12-24
Na półkach: Reportaż, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Mieszkańcy ziemi niczyjej

Zanim cokolwiek napiszę o Terra nullius. Podróż przez ziemię niczyją, należy pewną rzecz wyjaśnić: w tej książce nie ma ani jednego Aborygena. Sven Lindqvist może i podróżuje przez Australię ich śladami, ale nie po to, żeby z nimi rozmawiać. Co najwyżej obserwuje rdzennych mieszkańców kontynentu z bezpiecznej odległości, a z jego relacji podróżniczej więcej dowiemy się o geografii niż o ludziach. Jeśli nie jesteście specjalnie zainteresowani geologią i botaniką, możecie spokojnie te strony przekartkować. Rozumiem, jaka przyświecała mu idea, chciał po postu potraktować australijską ziemię z taką samą powagą i szacunkiem, z jakim podchodzą do niej Aborygeni. Efekty są jednak dalekie od interesujących. Ciekawie robi się dobiera, gdy autor sięga do źródeł z czasów, gdy biały człowiek dopiero co postawił stopę na najmniejszym kontynencie świata.

Lindqvist przeplata swoją relację z podróży cytatami z historycznych materiałów i swoimi przemyśleniami na ich...

grego1980 | 2011-01-21

Książka bardzo ciekawa. Aż ciężko uwierzyć że takie rzeczy działy się tak niedawno temu. I to w takim kraju jak Australia, który uchodzi za raj na ziemi.

ouLIPOgram | 2012-01-10

Trochę faktów jest ale, niestety, kupa ględzenia. Miejscami dość irytujący styl.

greggreg86 | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016