Miłość niemożliwa. Aschera Levy'ego tęsknota do Niemiec

Impossible Love. Ascher Levy's Longing for Germany
978-83-06-03095-2
miłość, rodzina,
ważka

Do napisania tej niezwykłej sagi zainspirował Romana Fristera stary kufer podróżny, znaleziony na pchlim targu w Jaffie. Wypchany setkami dokumentów ukrywał zadziwiającego barwną historię rodziny Levych - niegdyś jednej z najbogatszych I najbardziej szanowanych rodzin żydowskich Pomorza. Frister odnalazł nielicznych żyjących świadków wydarzeń, przeczesał archiwa świadków wydarzeń, przeczesał archiwa w Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii i scalił losy pięciu pokoleń rodziny Levych. Powstała wyjątkowa, a jednocześnie archetypowa opowieść o świetności i zagładzie niemieckiego żydostwa, o poszukiwaniu kompromisu między niemieckim patriotyzmem a żydowską tożsamością, opowieść o więzach niemieckich Żydów z ojczyzną, o tytułowej " miłości niemożliwej". Ta prawdziwa historia pełna jest zbiegów okoliczności, małych cudów i przerażających scen. Sam autor twierdzi: "Niczego nie dodałem. Rzeczywistość okazała się bardziej fascynująca i bardziej koszmarna niż jakikolwiek wytwór wyobraźni".

szczypiorek5 | 2011-02-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Judaiki, 2011
Przeczytana: 06 lutego 2011

Romana Fristera polubułam za "Skradzioną tożsamość". Zawsze uważałam ,że nie wystarczy mieć fascynujące życie,trzeba jeszce je umieć opisać. I trzeba mieć szczęcie, jak autor ,który gdzieś tam , na targu w Jaffie znajduje stary kufer z listami, dokumentami i nawet kwiatami z pralni ,jednej z najbogatszych,żydowskich rodzin Pomorza.
Czyż to nie łut szczęścia?
Oczywiście trzeba mieć jeszcze umiejętność aby z zawartości kufra stworzyć powieść . A jest to powieść na wskroś faktograficzna, fascynująca i w warstwie wiedzy historycznej jak i charakterologicznego rysu bohaterów czyli rodziny Levy z Bad Polzin czyli Połczyna Zdroju.
Polecam tę pozycję każdemu zainteresowanemu historią Niemiec, Żydów,Europy.

Lena | 2012-01-06
Przeczytana: październik 2011

To tytuł sprawił, że sięgnełam w księgarni po tę książkę, z myślą: "kolejne łzawe romansidło". Kiedy natomiast przeczytałam komentarz na końcu, bez wachania wrzuciłam egzemplarz do koszyka. Po trosze historyczna, po trosze dokumentalna, a jednocześnie ciekawie, według mnie, napisana książka. Historia kilku pokoleń bogatej żydowskiej rodziny z Prus, na pierwszy plan wysunięty jest problem antysemityzmu jak również rozpaczliwych prób rodziny Levy do asymilacji ze społeczeństwem. Historia jest prawdziwa, a to jakie zbiegi okoliczności wpłynęły na to, że ujrzała światło dzienne, tylko dodaje jej uroku. W skrócie, książka bardzo mi się podobała, dobrze sie czyta, niejednokrotnie przerywałam lekturę gdyż własne refleksje na temat losu Żydów uniemożliwiały śledzenie samej treści. Mnie ona z pewnością zmusiła do myślenia, a nawet przez chwilę rozważałam podjęcie studiów judaistycznych :)

Alicja | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Bardzo dobra książka. Czyta się wspaniale. Nie ma ani jednego zbędnego słowa. Przedstawiona jest historia niemieckiej rodziny żydowskiej z Pomorza na przestrzeni wieku. Zmieniające się realia polityczne powodują tragiczne w skutkach wydarzenia. Godna polecenia lektura.

Elżbieta | 2012-01-17
Przeczytana: styczeń 2009

Znakomita fabularyzacja. To lektura obowiązkowa- nie tylko- dla mieszkańców mojego miasta.

tomthemodel | 2019-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2019