Miłość niemożliwa. Aschera Levy'ego tęsknota do Niemiec

Okładka książki Miłość niemożliwa. Aschera Levy'ego tęsknota do Niemiec Roman Frister
Okładka książki Miłość niemożliwa. Aschera Levy'ego tęsknota do Niemiec
Roman Frister Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: 80 Światów literatura piękna
80 Światów
Impossible Love. Ascher Levy's Longing for Germany
Państwowy Instytut Wydawniczy
2007-01-01
2007-01-01
Anna Klingofer
miłość rodzina Żydzi Niemcy

Bardzo dobra książka. Czyta się wspaniale. Nie ma ani jednego zbędnego słowa. Przedstawiona jest historia niemieckiej rodziny żydowskiej z Pomorza na przestrzeni wieku. Zmieniające się realia polityczne powodują tragiczne w skutkach wydarzenia. Godna polecenia lektura.

Znakomita fabularyzacja. To lektura obowiązkowa- nie tylko- dla mieszkańców mojego miasta.

To tytuł sprawił, że sięgnełam w księgarni po tę książkę, z myślą: "kolejne łzawe romansidło". Kiedy natomiast przeczytałam komentarz na końcu, bez wachania wrzuciłam egzemplarz do koszyka. Po trosze historyczna, po trosze dokumentalna, a jednocześnie ciekawie, według mnie, napisana książka. Historia kilku pokoleń bogatej żydowskiej rodziny z Prus, na pierwszy plan wysunięty jest problem antysemityzmu jak również rozpaczliwych prób rodziny Levy do asymilacji ze społeczeństwem. Historia jest prawdziwa, a to jakie zbiegi okoliczności wpłynęły na to, że ujrzała światło dzienne, tylko dodaje jej uroku. W skrócie, książka bardzo mi się podobała, dobrze sie czyta, niejednokrotnie przerywałam lekturę gdyż własne refleksje na temat losu Żydów uniemożliwiały śledzenie samej treści. Mnie ona z pewnością zmusiła do myślenia, a nawet przez chwilę rozważałam podjęcie studiów judaistycznych :)

Romana Fristera polubułam za "Skradzioną tożsamość". Zawsze uważałam ,że nie wystarczy mieć fascynujące życie,trzeba jeszce je umieć opisać. I trzeba mieć szczęcie, jak autor ,który gdzieś tam , na targu w Jaffie znajduje stary kufer z listami, dokumentami i nawet kwiatami z pralni ,jednej z najbogatszych,żydowskich rodzin Pomorza.
Czyż to nie łut szczęścia?
Oczywiście trzeba mieć jeszcze umiejętność aby z zawartości kufra stworzyć powieść . A jest to powieść na wskroś faktograficzna, fascynująca i w warstwie wiedzy historycznej jak i charakterologicznego rysu bohaterów czyli rodziny Levy z Bad Polzin czyli Połczyna Zdroju.
Polecam tę pozycję każdemu zainteresowanemu historią Niemiec, Żydów,Europy.

Czyż to nie łut szczęścia?
Oczywiście...

• Judaica