Skradziona tożsamość

Wydawnictwo: Świat Książki
powieść
Monika

Izaak Liebman, polski Żyd, przywłaszcza sobie dokumenty zabitego Rudolfa Nowaka. Zmienia tożsamość, znajduje pracę w zakładach przemysłowych, awansuje, próbuje ułożyć sobie życie osobiste. Ale wówczas dogania go nieznana przeszłość Nowaka – kolaboranta ograbiającego Żydów i wydającego ich w ręce gestapo – wyciągnięta na światło dzienne w wyniku partyjno-ubeckich rozgrywek. Liebman staje przed...

Ale wówczas dogania go nieznana przeszłość Nowaka – kolaboranta ograbiającego Żydów i wydającego ich w ręce gestapo – wyciągnięta na światło dzienne w wyniku partyjno-ubeckich rozgrywek. Liebman staje przed sądem...
Bohaterem Skradzionej tożsamości – książki opartej na prawdziwych wydarzeniach – nie jest tylko Izaak Liebman, ale cały otaczający go mikrokosmos funkcjonariuszy partii, Urzędu Bezpieczeństwa, sądów i prokuratury. Jak pisze autor: „Nie jest przypadkiem że w Skradzionej tożsamości czytelnik nie znajduje bohaterów pozytywnych. Dwa totalitarne ustroje, nazistowski i komunistyczny, skorumpowały tysiące ludzi. Być może w innych warunkach nie pomagaliby oni tworzyć rzeczywistości, w której każdy, jak to trafnie ujął Leszek Kołakowski, donosi na siebie samego”.

źródło opisu: Świat Książki, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kotek101 | 2012-09-04
Przeczytana: 04 września 2012

Bardzo ciekawie napisana książka, której tematyką są czasy powojenne. Ukazuje ona historię Żyda, który ze względu na doznane przed wojną, jak i w jej trakcie represje zmienia tożsamość, wpadając w pułapkę dwóch systemów totalitarnych..... Książka rewelacyjnie odzwierciedla motywy działania ludzi żyjących w tamtych czasach, którzy dali się skorumpować i zastraszyć, przez co donosili na siebie samych.

Przeczytana: 18 marca 2014

Obrazowo pokazana zgnilizna wczesnego peerelu, akcja toczy się głównie we Wrocławiu, rewelacyjnie się czyta i szkoda, że się kończy.

Piotr Burda | 2016-08-08
kaamm | 2016-04-03