Najlepsi polscy pisarze: Jerzy Pilch, Kazimierz Kutz, Paweł Huelle, Stefan Chwin, Kazimierz Orłoś, Eustachy Rylski, Krzysztof Varga, Joanna Bator i wielu innych, napisali opowiadania pokazujące świat, w którym zwykła rzeczywistość ujawnia wymiar metafizyczny. Różne czasy, sytuacje, bohaterowie powiązani są wspólnym magicznym węzłem. Spośród codziennych faktów i zwykłej scenerii co jakiś czas wyłania się inny wymiar. "Celtyckie wdowy" Kazimierza Kutza to lekka, choć nie pozbawiona prawdziwych wzruszeń opowieść o losach dwóch śląskich rodzin, które pewnej wigilijnej nocy zostały połączone na dobre i na złe za sprawą zaręczyn dzieci: Adeli i Lucjana. "Tysiąc przeszkód" Jerzego Pilcha przenosi nas w okolice Dworca Warszawa Śródmieście, który staje się miejscem spotkania Autora z Grzegorzem Siódmym - pierwowzorem pewnej zaniechanej postaci literackiej. Błyskotliwy i ironiczny dialog bohaterów pozwala odkryć, dlaczego niektórzy ludzie nie lubią Świąt. "Szara lotka" Eustachego Rylskiego to magiczna opowieść o młodzieńcu przemienionym w żurawia. Historia rodu Skode, stanowiąca tło tej legendy, powraca za sprawą pewnego obrazu, który staje się niezwykłym rekwizytem w filmie o bałtyckich rodach rycerskich.

Margo | 2013-12-15

Czerwona kokardka z feerią gwiazd. Gwiazdka ma również inną twarz. Oblicze bez banału, z krwi i kości treść. Wiesz?
Możesz się o tym przekonać, czytając Opowiadania pod dobrą gwiazdą, której współautorami są wybitni współcześni twórcy: Bieńczyk, Pilch, Grzegorczyk i inni.
To nie kolejna tandetna książka o Bożym Narodzeniu, ale pełna głębokiej treści książka na Boże Narodzenie, która każe nam pochylić się nad prawdą o ludzkiej egzystencji.
Uświadamia, że Święta nie są wyjętym ze strumienia codzienności wolnym od trosk okresem, ale części życia.
Opowiadania to witraż mieniący się różnobarwnymi egzemplifikacjami ludzkiej samotności, są miniaturowym studium przemijania, „rozprawą” o tęsknocie za drugim człowiekiem, innym światem, przypowieścią o poszukiwaniu miłości i akceptacji, dyskursem o jednostkowych pragnieniach, cierpieniach i nadziejach. Te ogólne hasła wypełnia osobliwa treść i forma. To oczywiście za sprawą wyjątkowego doboru autorów – nie popkulturowych...

Gahanova | 2011-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2011

Dawno juz ksiazka nie zawiodla mnie tak bardzo. I nie chodzi tu nawet o jakos opowiadan czy ich tresc, a wlasnie o fakt, ze po takim zbiorze spodziewalabym sie czegos zupelnie innego. Tu slynne powiedzenie, ze nie ocenia sie ksiazki po okladce ma swietne zastosowanie.

Na pierwszy rzut oka opowiadania maja zwiazek ze Swietami. Nawet gdyby wielka, zielono czerwona kokarda nic nam nie mowila znajdziemy z tylu opis - doskonaly prezent na Swieta. I o ile tematyka niekoniecznie musi byc przeciez swiateczna to tresc powinna byc w jakis sposob sprzyjajaca czytaniu w ten czas. Niestety.

Kilka dobrych, znanych nazwisk i kilka niezbyt dlugich opowiadan. Takie rzeczy z reguly czyta sie z przyjemnoscia i bardzo szybko. Tutaj jednak odnosi sie wrazenie, ze niemal kazdy piszacy staral sie wykazac niesamowitymi zdolnosciami pisarskimi. Zawilosci, metafory, historie ktore ciezko zrozumiec i odniesc do rzeczywistosci. A masz czytelniku - czy jestes na tyle madry by odczytac co chce przez to...

Pestilentia | 2014-02-26

Niektóre opowiadania podobały mi się bardzo, niektóre mniej, dwa uznałabym za słabe. Dobra pozycja na wieczór;zachęciła mnie do poznanie twórczości dwójki autorów, których dotąd nie znałam.

Morgana1976 | 2013-08-31

sierpień/wrzesień 2013

MadziaR | 2010-10-12
Przeczytana: grudzień 2009

Po opowiadania sięgnęłam ze względu na znane nazwiska na okładce. Trochę mnie jednak ta książka rozczarowała, spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Czyta się ją momentami bardzo ciężko, według mnie nie jest to na pewno idealna lektura na święta.

Pani_Nemezis | 2016-01-07
Przeczytana: 17 lutego 2009