Natura umysłów

Seria: science masters
Wydawnictwo: CiS
Kinds of minds. Toward an Understanding of Consciousness
popularnonaukowa

Nasz umysł jest pod wieloma względami dokładnie taki sam ,jak umysły innych zwierząt, lecz jednocześnie całkowicie się od nich różni. Perspektywa ewolucyjna pozwala nam zobaczyć jak i dlaczego tak się stało. Lecz żadna prosta droga w czasie , od drobnoustrojów do człowieka ,nie ukaże nam dokładnego momentu pojawienia się umysłu ludzkiego.

Papusza | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Książka „Natura umysłów” Daniela Dennetta jest pierwszą książką przetłumaczoną na język polski. Stanowi ona zapis wykładów jakie autor prowadził dla studentów University College w Dublinie [Irlandia] i Uniwersytetu Canterbury w Christchurch [Nowa Zelandia].

Z punktu widzenia ewolucji które by posiadały pewne formy umysłowości Dennett wskazuje na makrocząsteczki, takie jak wirusy. Potrafiły one przeprowadzić pewne działania a nie tylko podlegać skutkom działania innych podmiotów. Ze względu na podstawowy cel jakim było przetrwanie i rozwój, nasze ciała organizowały pewne zadania i informacje w bardziej skomplikowane formy umysłu, w jakie jest wyposażone ciało. Wynika z tego, że nasze ciało wyposażone jest w wiele umysłów.

Daniel Dennett przedstawia próbę pokazania modelu klasyfikacji istot obdarzonych różnymi rodzajami umysłu. „Wieża generowania i Testowania” ma kilka poziomów. Najniższy poziom to istoty darwinowskie, nieco wyżej to istoty skinnerowskie, następnie istoty...

Riwona | 2016-07-11
Na półkach: Ludzie ciekawi, Przeczytane
Przeczytana: 11 lipca 2016

Filozof jest lepszy w zadawaniu pytań niż w udzielaniu odpowiedzi...

Najfajniejsze, że te pytania w miarę czytania są coraz lepsze, przełamują stare nawyki i schematy, odsłaniają pełniejsze zrozumienie samych siebie i świata.

Czułam się niezwykle podróżując po naturze umysłu. Bez skrępowania trudną terminologią, z ciekawością podążałam za myślą autora i napełniałam worek własnymi pytaniami. Teraz poszukam odpowiedzi :-)

Zachęcam.

Każdy ludzki problem ma zawsze jakieś dobrze znane rozwiązanie
- proste, przekonujące i błędne.

Nebulka | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

Nie do końca trafiłam z ta pozycją w swoje zainteresowania. Dennett jest filozofem, co uwidocznia się w treści książki. Przez pierwszą 1/3 część rozważa różne pytania, które mogą przyjść do głowy w związku z pojęciem umysłu. Problem w tym, że nie podaje swojej definicji umysłu i po prostu nie byłabym w stanie stwierdzić, czy na przykład sądzę, że psy posiadają umysł. Ponadto autor za często używa zaimka "my", zakładając, że wszyscy ludzie podzielają jego aktualny pogląd na daną sprawę i zmieniają go wraz z podaniem nowego punktu widzenia w kolejnym akapicie.

Oprócz rozważań filozoficznych jest też pokrótce przedstawiona historia rozwoju umysłu. Prawdopodobnie bez niedawnej lektury książki "Duch nie spadł z nieba" Ditfurtha, która opisuje ewolucję w łatwy do przyswojenia sposób, oraz wstępnego podręcznika do psychologii, nie zrozumiałabym tej części. Jest napisana w zbyt zawiły, wręcz kwiecisty sposób.

Planowałam przeczytać inne dzieła Dennetta, ale trochę się zraziłam. Być może...

PanParagraff | 2016-10-18
Na półkach: EWO, Przeczytane