Magia rzeczywistości

2012-10-09
2012-10-09
978-83-61710-10-3
Piotr J. Szwajcer

"Magia rzeczywistości" Richarda Dawkinsa to książka, która mimo iż skierowana jest do młodzieży, potrafi zachwycić odbiorcę w każdym wieku. Jako 35-letni mężczyzna byłem autentycznie oczarowany tą lekturą i przeczytałem ją z fascynacją, jakbym wrócił do wieku 15 lat. Uważam, że powinna to być obowiązkowa pozycja na każdej domowej półce, szczególnie tam, gdzie są dzieci w wieku szkolnym. Dawkins w unikalny sposób odkrywa przed czytelnikiem tajniki nauki, czyniąc z tej książki niezastąpiony podręcznik do nauki o świecie.

Wybitny biolog napisał książkę popularnonaukową o otaczającym nas świecie przeznaczoną dla młodego czytelnika, czytałem ją z wielkim zainteresowaniem, żałując, że nie mam 10 czy 12 lat.

Książka zawiera dwanaście rozdziałów, tytuł każdego z nich jest pytaniem, na które autor odpowiada w treści. I tak na przykład w rozdziale drugim: 'Kim był pierwszy człowiek?' stosuje Dawkins genialny chwyt, każąc położyć na stosie fotografie naszych przodków, zaczynając od rodziców, potem dziadków, pradziadków, itd., stosik rośnie; mamy wreszcie wizerunki naszych przodków 250 tys. pokoleń do tyłu, 7 mln pokoleń do tyłu i wreszcie 185 mln pokoleń wstecz. Kto jest naszym prapra(185milionów)dziadkiem, nie zdradzę, odsyłam do strony 40 lub 52 gdzie ów przodek jest pokazany, całość robi wielkie wrażenie.

W sposób wręcz sensacyjny pisze Dawkins o strukturze materii i o budowie atomu; o, jaka szkoda, że tego nie przeczytałem, będąc 12-latkiem! Pamiętam, że w tych czasach okrutnie męczyłem się na lekcjach fizyki, chemii i biologii, uważając te przedmioty za super nudne. Dawkins pokazuje, że to frapujące dziedziny wiedzy!

Piękna jest opowieść o relacji Słońca, Ziemi i najbliższej gwiazdy Słońca – Proximy Centauri, oto gdy wyobrazimy sobie Słońce, jako piłkę futbolową to Ziemia jest ziarnkiem pieprzu oddalonym od niego o 25 metrów, zaś, używając tych samych proporcji, Proxima Centauri jest oddalona od Słońca o 6500 kilometrów! Takich przemawiających do wyobraźni porównań jest w książce więcej.

Znakomitym chwytem Dawkinsa jest kontrastowanie mitycznych (biblijnych, greckich, aborygeńskich itd.) opowieści na dany temat z tym co wie nauka, innymi słowy z tym jak się rzeczy naprawdę mają. Muszę powiedzieć, że rzeczywistość wychodzi z tego pojedynku zwycięsko – nie potrzebujemy żadnych mitów, aby napawać się jej pięknem. Książka jest zatem pięknym przykładem potęgi nauki. Ale autor rozumie jej ograniczenia, pisząc: „Nauka rozkwitła dzięki temu, że nie potrafi – przynajmniej jak dotąd – wyjaśnić wszystkiego.” Myślę, że nigdy nie wyjaśni wszystkiego, ale już wiemy dość sporo.

Jedynym rozdziałem bez mitów jest opowieść o budowie materii, mamy tam tylko spekulacje starożytnych filozofów. Ten rozdział był dla mnie wyjątkowo trudny, ledwo zrozumiałem wywody o izotopach.

Nie mogłem się oprzeć przed porównaniem książki Dawkinsa z niedawno czytanymi 'Niepowstrzymanymi' Harariego, pozycją o podobnej tematyce również przeznaczoną dla młodego czytelnika. No cóż, Dawkins jest bardziej wymagający, przeznaczony dla starszego czytelnika, za to Harari pisze trochę jaśniej, z drugiej strony ilustracje Dave'a McKeana w książce Dawkinsa po prostu wymiatają, są genialne.

Poza tym książka jest przepięknie wydana, trzyma się ją w rękach z prawdziwą przyjemnością. Uważam, że jest idealnym prezentem dla dziecka ciekawego świata.

Nie bardzo wiem, dla jakiej młodzieży Dawkins pisał. Starsi dowiedzą się wszystkiego w szkole, dla młodszych słownictwo i sposób pisania momentami za skomplikowane.
Do ateizmu też nikogo w ten sposób nie przekona.
Na plus absolutnie niesamowite, wspaniałe ilustracje.

Do ateizmu też nikogo w ten sposób nie przekona.
Na plus absolutnie niesamowite, wspaniałe ilustracje.

Daj ją swojemu dziecku, zainspiruj, zaciekaw światem, zmotywuj i rozbudź głód poznania!

2086

Jestem rozczarowana.
Tematyka tej książki to po prostu zakres programu nauk przyrodniczych z polskiej szkoły podstawowej i średniej.
Grafika jest artystyczną wizją tekstu i można się do niej przyzwyczaić ale mi się do końca nie podobała.
Ostatni rozdział - totalnie niepotrzebny.

Jestem rozczarowana.
Ostatni rozdział - totalnie niepotrzebny.

135/150/2020
A to ci książka. Ma dużo obrazków, więc wydaje się, że dla dzieci. Ale tak naprawdę, to nie są obrazki, a ILUSTRACJE, i większość z nich przydaje się do zrozumienia testu. Bo jest co rozumieć. Skąd się wziął kosmos? Dlaczego kontynenty się ruszają? Z jakich kolorów składa się białe światło? Co to są te pierwiastki, które wkuwamy na chemii? A lato i zima – skąd się biorą? No i najważniejsze – czy poza nami jest tam (we wszechświecie) jeszcze ktoś?
Do czytania (i oglądania) w małych dawkach.

135/150/2020

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 1 min):

Lub do przeczytania:

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 1 min):

Lub do przeczytania:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Skondensowana lektura szkolna.

Skondensowana lektura szkolna.

Ksiazka pieknie napisana i pieknie ilustrowana. Pozycja obowiazkowa dla ludzi ciekawych procesow powstania i rozwoju zycia na Ziemi. Naukowe podejscie. Polecam!

Rzeczywistość w (kolorowej) pigułce. Bardzo to miłe i pożądane, że książki popularnonaukowe bywają wydawane w takiej atrakcyjnej formie. Olbrzymim plusem "Magii rzeczywistości" jest przystępność: rozdziały są nie za długie, są bogato ilustrowane, a ilustracje nie tylko upiększają tekst, ale jeszcze pomagają w jego zrozumieniu (wiele książek popularnonaukowych NAPRAWDĘ potrzebowałaby takich ilustracji). Dzięki temu poznawanie odpowiedzi na pozornie "głupie" (?!) pytania (Skąd się wziął pierwszy człowiek? Z czego jest zrobiony świat? Dlaczego mamy pory roku? Dlaczego dzieją się złe rzeczy?) jest czystą przyjemnością.

Ujęło mnie, że wstęp do każdego rozdziału poświęcony jest odpowiedziom, jakich na stawiane pytanie udzielają różne mitologie. Autor wykracza daleko poza europocentryzm i serwuje mity z naprawdę różnorodnych, nieraz bardzo egzotycznych kociołków. Poza zanurkowaniem w cudownie pojemne uniwersum nauk o życiu czytelnik może więc też liczyć na zaspokojenie (w pewnym stopniu) głodu wiedzy o kulturach, a to już prawdziwie humanistyczne poszerzenie horyzontów. Czemuż by z tego nie skorzystać?

To nie jest książka dla dzieci, to jest miła i przystępna pozycja popularnonaukowa dla ludzi w prawie każdym (wyłączając najmłodszych) wieku. Mimo że z naukami o życiu mam do czynienia nie od wczoraj, bardzo przyjemnie mi się ją czytało i oglądało i absolutnie nie żałuję zakupu.

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia
  • Literatura popularnonaukowa
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Magia rzeczywistości