Magia rzeczywistości

Wydawnictwo: CiS
The Magic of Reality
978-83-61710-10-3
Czołczomiaka

Richard Dawkins, zwany też „księciem ewolucjonizmu” – a czasem „rottweilerem Darwina” – jest jednym z najwybitniejszych współczesnych biologów i jednym z najlepszych popularyzatorów nauki. Jest twórcą kilku programów telewizyjnych, autorem setek artykułów i kilkunastu książek, tłumaczonych na dziesiątki języków i czytanych przez miliony ludzi na całym świecie. Do tej pory jednak Dawkins swoje...

Do tej pory jednak Dawkins swoje książki – nawet te popularnonaukowe – kierował do dorosłych czytelników. Magia rzeczywistości to w jego dorobku coś zupełnie nowego, po raz pierwszy bowiem autor Samolubnego genu i Boga urojonego zwraca się do młodego czytelnika, którego z całą mocą swego talentu pragnie przekonać do najwspanialszej magii, magii natury, a więc magii rzeczywistości właśnie, oraz do najwspanialszego osiągnięcia człowieka, z którym żadne cudy, mitologie i religie nie mogą się równać: do NAUKI i naukowego wyjaśniania świata.

W tym trudnym przedsięwzięciu (młodzi ludzie na całym świecie są najbardziej wymagającymi czytelnikami) profesorowi Dawkinsowi pomaga Dave McKean, jeden z najwyżej cenionych współczesnych grafików, współautor książek wydawanych z tak znanymi pisarzami jak Stephen King, Neil Gaiman czy Ray Bradbury, autor setek albumów i komiksów, tysięcy okładek, kilku własnych filmów, a także twórca postaci do dwóch filmów o Harrym Potterze.

Współpraca tej dwójki nie mogła się nie powieść. Sukces angielskiego i amerykańskiego wydania Magii rzeczywistości (wiele tygodni na liście bestsellerów Amazona) to tylko jeden z dowodów. Tłumaczenia na kilkanaście języków przygotowywane na ten rok to dowód kolejny.

źródło opisu: http://cis.vot.pl/index.php?p=1_16

źródło okładki: http://cis.vot.pl/index.php?p=1_16

Zuba | 2015-03-31
Przeczytana: 30 marca 2015

"Magia rzeczywistości" zestawia wyobrażenia na temat zjawisk przyrodniczych, pochodzenia człowieka, świata, dobra i zła z wiedzą naukową. Fascynująca jest różnorodność i pomysłowość z jaką ludzie starali się zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość a z braku możliwości badawczych musieli zadowalać się wyjaśnieniami poetycko-mityczno-religijnymi. Z drugiej strony Dawkins tłumaczy w prostych metaforach i na przykładach to wszystko, czego powinnismy nauczyć się na fizyce, chemii i biologii. Bardzo dobrze jest narobić takie zaległości.
Tak naprawdę nie wiem dla kogo jest ta książka - widzę opinie, że dla młodszego czytelnika, dla nastolatków - może. Z pewnością była świetna dla mnie, czyli tzw. humanistki. A jak wasze dzieci ją przeczytają to chylę czoła :)

kolmanka | 2012-10-20
Przeczytana: 20 października 2012

Richard Dawkins to obecnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych naukowców na ziemi. Jego "Samolubny gen" udowodnił, iż gen jest jednostką odpowiedzialną za ewolucję, natomiast "Bóg urojony" to ówczesna biblia ateizmu. Dawkins to człowiek, który nie boi się naukowej prawdy i wypowiada się na jej temat swobodnie i pewnie. Jako były profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego stał się autorytetem i inspiracją dla wielu młodych studentów.

Jako naukowiec z wykształcenia i pasji postanowiłam zapoznać się z pozycją "Magia rzeczywistości" wydanej przez Wydawnictwo Cis. Mam za sobą wiele książek popularnonaukowych, ale jeszcze nigdy nie trzymałam w rękach tak pięknie wydanej (kolorowej i magicznej) książki przeznaczonej dla najmłodszych czytelników. Jednak według mnie, jest to idealna lektura nie tylko dla dzieci, ale również rodziców.

Książka dzieli się na kilka rozdziałów, które zaczynają się od zagadkowych i nurtujących najmłodszych pytań. Przykładowo:

-Czym jest tęcza?
-Czym...

Hubert | 2018-08-11
Przeczytana: 26 lipca 2018

Daję aż 9 gwiazdek pomimo tego, że tę książkę męczyłem dość długo i w zasadzie niewiele nowego się z niej dowiedziałem.

Książka przeznaczona dla raczej młodszego czytelnika i myślę, że jest cudownym (idealnym?) wprowadzeniem w świat nauki. Przystępna, bogata w treści, ogromnym plusem są ilustracje.

Bardzo zazdroszczę tym 12-15 nastolatkom, którzy to dorwali. Bardzo chciałbym mieć to w waszym wieku.

Bezuchow | 2012-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2012

Pasjonujący wstęp do świata nauki dla nastolatków i nie tylko. Książka wyjaśnia szereg fundamentalnych zagadnień naukowych w przystępny i pochłaniający sposób. Trudno się wręcz oderwać. Dawkins konfrontuje mity z naukowo udowodnionymi faktami i skłania do odrzucenia intelektualnego lenistwa przy poznawaniu świata. Dowodzi, że poznawanie rzeczywistości drogą naukową jest zadaniem ambitnym i fascynującym.

Pietia | 2012-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2012

Dawkins jak zawsze rewelacyjny! Tym razem o tym co nas otacza, o zjawiskach które wypełniają naszą codzienność i o światach tak odległych, że aż niewyobrażalnych w niezwykle prostych słowach.
Gdyby tylko moje dzieci były nieco starsze, na pewno czytałbym im tę przepięknie wydaną książkę, aby WIEDZIAŁY, że otacza nas przepiękny świat i by potrafiły odróżniać fakty od mitów, tych opisanych choćby i w najbardziej świętych księgach. Polecam każdemu, nie tylko nastolatkom, dla których ta książka będzie nieocenionym przewodnikiem po wszechświecie, którego cząstką jesteśmy.

Justyna_78 | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Piękna książka o magii rzeczywistości. O pierwszym człowieku, gatunkach zwierząt, z czego jest zrobiony świat, dlaczego mamy noc i dzień, czym jest tęcza, słońce, kiedy i jak się wszystko zaczęło, czy jesteśmy sami, skąd się biorą trzęsienia ziemi, czym są cuda itp. Plus mity i piękne ilustracje. Książka jest przeznaczona dla młodzieży i w takim formacie kiepsko się czyta w łóżku ale warto było.
I piękne zdanie słynnego biologa, populazytara nauki i krytyka religii na koniec: "sądzę, iż zgodzicie się ze mną, że prawda ma swoją własną magię, a nawet jest jeszcze bardziej magiczną - w najbardziej ekscytującym sensie tego słowa - niż jakiekolwiek mity cz rzekome cuda. I nauka też ma własną magię TO MAGIA RZECZYWISTOŚCI.

Vemona | 2017-10-13
Przeczytana: 12 października 2017

To też książka, którą przeczytałam za późno... Cóż, wcześniej nie dało rady, kiedy byłam w wieku osób, do których jest adresowana - jeszcze nie istniała. ;) Doceniam ją ogromnie, jest napisana świetnym, przystępnym językiem, tłumaczy zjawiska w sposób przepięknie zrozumiały, autor cudownie natrząsa się z mitów i wierzeń (rozmaitych, dodajmy, wszelkie religie traktuje identycznie), ale zmęczyła mnie. Nie jest dostosowana do mojego poziomu percepcji, stąd problem, trochę z niej wyrosłam. Ale polecam i zachwycam się.

Majsterkowa | 2013-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2013

Fenomenalna książka, ukazująca stare tematy w nowy, ciekawy i przede wszystkim zaskakujący sposób. Nawet największy leń po przeczytaniu choćby dwóch zdań, nie mógłby oderwać się od lektury " Magii rzeczywistości". Czytelnik czuje na sobie oko autora, praktycznie w każdym zdaniu można wyczuć jego obecność, a mimo to daje możliwość własnego wglądu w poznane fakty i wyniesienia prywatnych, nienarzuconych przez nikogo wniosków.
Polecam wszystkim!!!

Cassidy | 2013-08-06

Mimo że poza mitami nie mogłam dowiedzieć się z książki niczego nowego, przeczytałam ją jednym tchem. Napisana lekko, konkretnie, pięknie zilustrowana, ciekawa od pierwszej do ostatniej strony. Idealna lektura dla dziecka w wieku szkolnym, które chce posiąść wiedzę wykraczającą poza program edukacji, oraz dla rodzica, który chce sobie przypomnieć i uporządkować informacje na temat biologii czy fizyki.

Arszu | 2017-03-23

Książka dosłownie dla każdego, można ją czytać rodzinnie, plusem jest przejrzystość i sposób, w jaki autor przekazuje to, co oczywiste dla naukowca, zwykłemu czytelnikowi. Robi to tak, że zrozumie ją każdy, tu nie trzeba dodatkowej specjalistycznej wiedzy, wystarczy uruchomić wyobraźnię, a wszystko stanie się jasne jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki :) pomagają w tym ilustracje Dave McKEAN, o którym warto wspomnieć, bo razem się uzupełniają, dając gotowe odpowiedzi na nurtujące pytania.