Świadomość

Daniel Dennett Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Consciousness Explained
Data 1. wydania:
1992-10-20
Ewa Stokłosa
Copernicus Center Press
świadomość ewolucja świadomości mózg umysł sztuczna inteligencja AI kognitywistyka fenomenologia heterofenomenologia teoria wielokrotnych szkiców
Consciousness Explained
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ewa Stokłosa

Książka bardzo ciekawa, rozbudowałam swoją wiedzę nie tylko na tematy związane z kognitywistyką, ale także dowiedziałam się mnóstwa ciekawostek. Niemniej jednak większość przykładów Denneta mnie nudziła. Opisy tych przykładów były za długie, zaś wnioski oczywiste. Wydaje mi się również, że nie ma sensu dowodzić w książce faktów, które eksperymentalnie zostały potwierdzone...

Trudna ,ciężkim językiem napisana księga dla specjalistów lub fascynatów.Wprawdzie znalazłem tu wiele ciekawych spostrzeżeń do przemyślenia ale musiałem wpierw przejść istną drogę przez mękę.

Na półkach: , , , ,

Mimo iż temat fascynujący, to książka mnie znużyła. Może to kwestia stylu autora, bo "Dźwignie wyobraźni" również mnie nie porwały.

Podchodziłem do tej książki cztery razy i dopiero teraz udało mi się przez nią przebrnąć. Bo jakkolwiek poruszany temat jest niezwykle ciekawy, tak jego przedstawienie przez autora przeszkadzało mi w jego łatwym i przyjemnym przyswojeniu. Może problem leży we mnie i to zwyczajnie ja czegoś nie rozumiem, może takie filozoficzne podejście do mnie nie trafia, ale wydaje mi...

"Kamień milowy" w rozwoju szeroko rozumianego nurtu "nero-nauk", które są już trochę w innym miejscu - ale nadal warto przeczytać - pasjonujące.

Można w życiu skupić się na pochłanianiu zmysłami wytworów ludzkich - wszyscy tak robimy. Malarstwo, muzyka, literatura. Czytamy, słuchamy, oglądamy. Ale aby zmierzyć się z sednem naszego jestestwa, to nie wystarczy. Są ludzie, którzy sięgają głębiej. Jesteśmy materią - komórkami namnażającymi się w wyniku podziałów. Czy w efekcie tego procesu uformowane MY, to coś więcej...

Nikt nie opisuje "mechaniki" świadomości lepiej od Dennetta. Książka wydana w Polsce po 25 latach, ale naprawdę nic ciekawszego się w tym temacie przez ten czas nie pojawiło. Czekamy w tym roku na najnowszą książkę Dennetta, bo tylko on może siebie na tym polu pokonać :)

Dyskusje

• Chcę w prezencie