Dolina Motyli

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Czasami podróż przez życie jest jak jazda ekskluzywną limuzyną, czasami jest wycieczką przez krainy szczęśliwe, a bywa, że na samym progu staje się walką o przetrwanie, wspinaczką na K2, szturmem warownej twierdzy lub poszukiwaniem mitycznego Avalonu.

Monika | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Krystyna Januszewska w przystępny sposób podejmuje trudne tematy: śmierć, depresja, niespełnione marzenia, alkoholizm, uzależnienie od narkotyków. Na przykładzie trzech rodzin pokazuje, w jak różny sposób może wyglądać "sieroctwo" dzieci. Na szczęście, nie brakuje też przykładów bezinteresownej pomocy.

Bardzo ciekawym zabiegiem jest pisanie książki w formie scenariusza programu telewizyjnego. Dzięki temu historię Joasi poznajemy zarówno z jej bezpośredniej relacji, jak i przez pryzmat innych osób.

Joasię poznajemy jako 9-letnią dziewczynkę. Wraz z rodzicami i malutkim braciszkiem przeprowadzają się z Bielinka do Warszawy. Asia początkowo nie może pogodzić się z tą decyzją, bo dzieciństwo kojarzy jej się z beztroskim czasem spędzonym w Dolinie Motyli. Raz do roku mieszkańcy tej wioski oglądają cudowny "spektakl": nad łąkę przylatują niezliczone ilości motyli. Według lokalnych wierzeń, motyle to dusze zmarłych, które wracają na ziemię. Joasia przyzwyczaja się do życia w Warszawie....

Iwona | 2015-03-19
Na półkach: :-), :-), :-), Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2015

Piękna i wartościowa lektura. Tylko nasuwają się pytania dlaczego:

Mała dziewczynka musiała stać się dorosła???
Dorosła kobieta matka swoją bezradnością ucieczką w alkohol i narkotyki zapomniała ,że ma dzieci za które jest odpowiedzialna.

Myślę,że sięgając po tą pozycje nie zmarnuje się czasu

DoXxil | 2013-06-16
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Zdarzaja się czasem ksiazki, o których suzo słyszeliśmy, na które czekamy i bardzo cgcemy przeczytać. Są jednak takie, o kytórych nigdy nie słyszelismy, które, sami nie wiedząc czemu bierzemy z półki. I właśnie one często odmieniają nasze życie. tak było w moim przypadku z''Doliną Motylii''

Pierwszy raz siegnęłam po nią jeszcze podstawówce. Zaciekawiona okładką, tytułem i opisem postanowiłam ja przeczytać. Ksiażka mnie oczarowała, zauroczyła czy co tam jeszcze chcecie. Jest piękna. W najprostrzy, mozliwy sposób pokazuje miłość, przyjażń i inne wartości ważne w życiu.

Na ulicy mijamy ludzi, w autobusie, sklepie spotykamy obcych sobie ludzi, z którymi nic nas nie łączy. Ale los, dziwnie splata losy ludzkie. Bywa, że przypadkowe osoby mogą zmienic nasze życie, na zawsze...

Ksiazka opowiada o Joasi Zalewskiej. Dziewczynka żyje we wsi Bielinek, raz w roku odwiedzana przez ogrąmną ilosć motyli bielinków. Nikt nie wie, czemu tu przybywaja.
Ponoć, to ludzkie dusze, które raz do roku...

Lady_Carla | 2015-03-23
Przeczytana: 2013 rok

Książka dobra. Jedna z pierwszych książek, które zachęciły mnie do czytania. Na początku książki zazdrościłam bohaterce jednak z czasem zaczęłam jej współczuć. Współczułam jej tego, że tak szybko musiała się nauczyć samodzielności i radzić sobie sama z wszystkimi problemami. Jednak książka skończyła się dobrze. ;) Polecam. :)

Ervisha | 2011-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2011

Książka ta przedstawia nam losy Joasi Zalewskiej. Życie tej dziewczynki było, można by powiedzieć idealne, jednak tragedia jaka dosięgnęła jej rodziny zmieniła wszystko. Pomimo wielu kłopotów rodzinnych, nie poddaje się i ze wszystkich sił próbuje pomóc matce, która po śmierci ojca Joasi powróciła do nałogów. Odwiecznym marzeniem jej mamy było zostać sławna malarka i w ten sposób zarabiać na życie. Śmierć ojca, uzależnienie matki, młodszy brat i brak pieniędzy na utrzymanie powodują, że Joasia znacznie szybciej musi wydorośleć. Na szczęście w czasie nie miłych wydarzeń, zdobywa wiernych przyjaciół, którzy jej nigdy nie opuszczają....

Język jest lekki i zrozumiały a całosć czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Książka ta umacnia w przekonaniu, że należy mimo przeciwności losu i czasem wbrew rozsądkowi, pokonując własne słabości, walczyć o najważniejsze.

Fawellotte | 2012-09-14

Może i dając taką ocenę tej książce wyjdę na osobę, która woli czytać niepoważne książki o wampirach niż te naprawdę wartościowe. Ale to nieprawda. Jednyn tchem przeczytałam np. Życie nad rozlewiskiem, czy Oskar i pani Róża... Tej książki jednak zdecydowanie nie trawię. Tak "wysoką" ocenę zawdzięcza ona jedynie temu, ze autorka chciała nas czegoś tą książką nauczyć, chciała poruszyć jakieś ważne tematy, ale jak na mój gust nie wyszło jej to zbyt dobrze.

Książka opowiada o Joasi. Fajnej dziewczynce ze wsi. W każdym razem dużo przynudzania o dziwnych zabawach i dużo użalania się nad sobą. Potem przenudne wywody o tym jak to 7-letnia dziewczynka oglądała książkę. Okey... potem, już powoli, powoli książka się rozkręca. Bum! Dramatyczna chwila, wzruszająca i naprawdę mocna jak na tą książkę, ale potem od nowa. Ważne tematy ujęte tak, jakby autorka chciała zanudzić nas na śmierć. Pani Krystyno, zapewne ma pani dobre serce i chce pani poruszać ważne tematy, ale myślę, ze bardziej...

elizjusz | 2012-12-02

Ta książeczka jest tak krótka, a tyle w sobie zawiera! Porusza ważne aspekty życia, takie jak przyjaźń, miłość, rodzina i kłopoty jej dotyczące, dorastanie, utrzymanie domu. Historia Joasi jest naprawdę ujmująca.
Co mi się podobało w tej książce? Wizja domku na wsi, przeprowadzka, problemy z chwilowo niezrównoważoną matką i jej niewyjaśnione zainteresowanie malarstwem, relacje z przyjaciółką oraz jej niemiły los, incydent z motylem w świątyni, odnowienie kontaktów z kolegą ze wsi i dużo, dużo więcej.
"Dolina Motyli" jest niewymagającą, acz wielowątkową lekturą, w której każdy może znaleźć coś dla siebie.

Natomiast tym, co mi przeszkadzało jest... podział na rozdziały? Nawet nie wiem jak to nazwać. Mam na myśli coś w guście "Marta, siedzi przy stole. Akcja". Oczywiście teraz zmyślam, bo nie pamiętam dokładnie, jak to było. W każdym razie pod koniec wyjaśnia się, że to wszystko zostało zrobione w ramach programu matki Marty. Osobiście uważam, że obeszłoby się bez tego ;)

Pomimo...

Zaczytana | 2011-07-16
Przeczytana: 2010 rok

Dzieciństwo każdego dziecka powinno być beztroskie, ale los ma dla każdego z nas swój scenariusz, który nie gwarantuje tego, że nasze życie będzie lekkie i przyjemne. Najważniejsze by odnaleźć w sobie siłę by zmagać się z szarą codziennością i o tym jest właśnie książka "Dolina Motyli".

Maryś | 2011-11-03

Ta książka była moim najlepszym przyjacielem. Losy Joasi, głównej bohaterki są mi bardzo bliskie. Podziwiam autorkę za to, że tak realnie oddała uczucia dziecka, które traci tak ważną osobę w swoim życiu i jak z tym życiem musi się potem zmierzyć. Dziękuję.

Joanna | 2013-06-19
Przeczytana: maj 2013

Moja ulubiona książka. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Szkoda że nie ma drugiej części :(