Dzienniki Kamikadze

Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
historyczna

Meszuge | 2014-01-13
Przeczytana: 25 listopada 2008

Daleki Wschód. Inna mentalność, kultura, wychowanie, zasady… Jedna z setek różnic polega na tym, że w rozmowie pewnych tematów się nie porusza, o niektórych rzeczach się po prostu nie mówi. Co ciekawe, wyrażanie swoich myśli czy uczuć na piśmie, traktowane jest - lub było - zupełnie inaczej. Prawdopodobnie dlatego pisanie dzienników czy pamiętników było w początkach XX wieku nieomalże powszechne wśród wykształconych Japończyków. Spisywali oni swoje myśli, w rozmaitej formie, od momentu, w którym biegle nauczyli się pisać, do samej śmierci. W szczególnych przypadkach oznaczało to zaledwie kilka, kilkanaście lat…

Na ogólną liczbę około czterech tysięcy pilotów z jednostek tokkotai (termin wojskowy oznaczający siły specjalnego przeznaczenia, bardziej znana w Europie i Ameryce nazwa to „kamikadze”), jedna czwarta to absolwenci liceów i studenci.

Tu jeszcze jedna dygresja. Jestem przekonany, że zakres wiedzy i oczytanie studenta drugiego roku uniwersytetu np. w Kioto mogłoby wprawić w...

Zielin | 2014-10-23
Przeczytana: 19 października 2014

Czytelnicy oczekujący wartkiej akcji, dramaturgii czy dynamicznych opisów przeżyć pilotów kamikadze będą lekko zawiedzeni. Zadowoleni natomiast będą bahawioryści, gdyż pozycja ta jest doskonałym materiałem do analizy ludzkiej psychiki i zachowań w obliczu nieuniknionej śmierci. Śmierci w obronie ojczyzny, lecz śmierci bezsensownej. Książka łamie stereotyp pilota kamikadze, który utrwalił się w dzisiejszych czasach.

dervorin | 2014-10-31

Ciekawy temat, interesująco nakreślona ówczesna rzeczywistość, jednak zaskakują negatywnie:
- ilość dzienników (zaledwie sześć)
- tytuł brzmi "Dzienniki Kamikadze", lecz niektórzy z omawianych studentów-żołnierzy nie byli w oddziałach Tokkokai
- własne opinie autorki, która ewidentnie pisała tę książkę dla Amerykanów
- niewielkie fragmenty dotyczące szkolenia itp,. rozległe dotyczące matek i filozofii

kasia | 2014-09-29
Przeczytana: wrzesień 2011

Książka ta stanowi zbiór listów, wspomnień oraz fragmentów z pamiętników młodych Japończyków wcielonych do wojska, w celu podjęcia samobójczych lotów kamikadze. Autorka dzieli owych pilotów na fanatycznych patriotów, uważających oddanie swojego życia za cesarza za wielki honor oraz na przymusowo zwerbowanych studentów nie mogących pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Wspomnienia jednych i drugich budzą wielkie emocje, nasuwają wątpliwości w sens prowadzenia takich działań. Czytaniu nieustannie towarzyszy uczucie przygnębienia, żalu oraz złości, wynikającej z faktu wykorzystywania ludzkich istnień i tragedii w walkach politycznych.

Tinkerbelle | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Jest to trudna książka. Trudna nie ze względu na trudny temat, ale z powodu naszpikowania jej mnóstwem faktów.
Chyba nie jest to najlepsza pozycja dla osoby która nie miała wcześniej styczności z tym tematem (jak ja właśnie). Mam wrażenie, że jest to opis tylko malutkiego wycinka, który bez znajomości "tła", nie może być w pełni poprawnie odebrany.

Literatka | 2016-08-02

Informacje zawarte w tej książce, które mogłabym uznać za interesujące, zmieściłyby się na max. 3 stronach.

Ania Kęska | 2011-06-26

książka, która pozwala całkowicie inaczej spojrzeć na Tokkotai

Asiek | 2013-10-09

Zaskakująca !