Mikołaj I

Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Nicholas I Emperor and Autocrat of All the Russias
historia

Monografia amerykańskiego historyka, autora licznych rozpraw i książek dotyczących dziejów Rosji w dziewiętnastym wieku, jest w zamyśle biografią ostatniego rycerza samowładztwa, wedle określenia jego apologetów, kaprala na tronie - wedle jego przeciwników. Wykracza jednak znacznie poza ramy li tylko życiorysu władcy, stanowi bowiem zarazem próbę całościowego ujęcia jego panowania, określenia, czym był system mikołajowski jako taki, ze szczególnym naciskiem na działania aparatu państwowego, w tym przede wszystkim policji, a także scharakteryzowania polityki zagranicznej mocarstwa pełniącego rolę żandarma Europy.
Biografia Mikołaja I autorstwa W.B. Lincolna to nie tylko dokładny życiorys cara, ale szeroko nakreślony portret epoki i Europy.

źródło opisu: książka

źródło okładki: Internet

Maryann | 2014-08-17
Przeczytana: sierpień 2014

Wiktoria Śliwowska w posłowiu do tej książki napisała:
"Historyków po dzień dzisiejszy zastanawia, jak to zacofane, oparte na poddaństwie chłopów, zniewoleniu poddanych, skorumpowane państwo, jakim była Rosja mikołajowska, mogło trwać w stanie nieomal nienaruszonym przez całe trzydziestolecie, opierać się skutecznie wszelkim próbom odnowy, poprzestawać na „terminologicznych”, w istocie niczego nie zmieniających reformach, narzucać swoją wolę Europie odgrywać rolę jej żandarma, budząc respekt i podziw, lęk i nienawiść, a zarazem zdumiewać rozwijającą się tak efektownie – wbrew stawianym tamom i przeszkodom – literaturą i bogactwem życia intelektualnego. Jak to się stało, że słabości tego mocarstwa, ukryte głęboko za jego imponującą fasadą, z całą bezwzględnością obnażone zostały dopiero w momencie starcia militarnego w dobie wojny krymskiej?"
Dostrzegając wszystkie błędy i przeoczenia autora (dla nas szczególnie widoczne, gdy chodzi o opis stosunków polsko-rosyjskich, ich genezę i...

Bożena | 2017-09-01
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Niewątpliwie nieźle wydana, oczywiście jeśli weźmie się pod uwagę, że dotyczy to lat osiemdziesiątych XX w., choć niestety przypisy znowu na końcu tekstu. Napisana jest przystępnym językiem, tłumaczenie też w porządku, więc czyta się nieźle. Jest to z pewnością ciekawe spojrzenie na postać Mikołaja I, ale jednak spojrzenie zza Atlantyku.
Dobrze jest od czasu do czasu przeczytać coś, co świadczy o tym, że nie jesteśmy pępkiem świata. Muszę jednak zgodzić się z autorką posłowia i innymi piszącymi opinie, że kwestie narodowe w polityce Mikołaja I zostały pominięte praktycznie całkowicie.

Elevander | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

W swojej biografii Mikołaja I amerykański badacz W. Bruce Lincoln wyraźnie zaakcentował rolę żandarma Europy, jaką władcy temu przyszło odegrać. Przede wszystkim właśnie sprawom polityki zagranicznej przygląda się Autor: dużo w książce o wojnach z Turcją, Wiośnie Ludów, o wojnie krymskiej. Dużo jest też uwag o systemie mikołajowskim w samej Rosji. Czego nie ma? Na pewno słabo opracowane są zagadnienia związane z szalenie istotnymi sprawami narodowościowymi. No i do tego fatalnie są przedstawione zagadnienia związane z Polską - powstanie listopadowe ukazane jest wręcz kuriozalnie. Według mnie mogło być dużo lepiej, ale pewnie warto zajrzeć, jeśli kogoś interesuje wielka polityka pierwszej połowy XIX wieku.

Tomasz Babnis

Viator | 2018-02-01