The First Elizabeth
837227424X
Elżbieta I, historia Anglii
Krystyna

(...) Carolly Erickson napisała fascynującą biografię Elżbiety I. ta legendarna królowa dziewica jawi się nam jako kobieta pełna życia, elegantka, dyplomatka, zalotnica, ale też zdziwaczała okrutnica, tak zgorzkniała, że biła swe służące i domagała sie od nich zachwytów nad swoją urodą.
[fragment opisu z okładki]

źródło opisu: Świat Książki, 2001

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Krystyna | 2011-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 26 grudnia 2011

Bardzo dobra biografia - przede wszystkim o Elzbiecie I jako człowieku, a nie tylko wielkiej władczyni.
O jej osiągnięciach jako królowej i złotym wieku Anglii za jej panowania powstało wiele książek i powieści - udało mi się wiele z tych pozycji przeczytać. Muszę jednak przyznać, że biografia napisana przez Erickson wniosła coś nowego, pozwoliła mi spojrzeć na Elzbietę I jako osobę nie pozbawioną wielu wad, często uciążliwą dla otoczenia - ale jednak Elżbietę Wielką. Dodatkowym bonusem były dla mnie bardzo szczegółowe opisy warunków życia,ubiorów, zwyczajów żywieniowych oraz stosowanych w tych czasach zasad higieny - aż wierzyć się nie chce, że królowej, o nie najlepszym zdrowiu, udało się dożyć sędziwego - jak na owe lata - wieku.

Justyna Bohdanowicz | 2018-06-24
Damian Stachowicz | 2017-11-28