Biesiada lichwiarza

Seria: Proza Współczesna
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Masa zarafului
eli

To niebywałe odczytywać tę samą prozę w życiu rzeczywistym, wielu rodzin, które czasami, przez przypadek, odkrywam, poznaję. Nikt w takich rodzinach, nie stara się o higienę życia osobistego i nie ponosi odpowiedzialności za tworzenie nowej jakości w zyciu rodzinnym. Sama autorka, zauważa, "...że w stosunkach międzyludzkich dramat zaczyna się tam, gdzie wszyscy mają rację". Każdy się usprawiedliwia i wzbrania przed odpowiedzialnością, jaką się ponosi, za pozostającego pod naszym wpływem, drugiego człowieka. Takie bliskie interakcje, nigdy nie pozostaja bez wpływu na nas i właśnie nam wszystkim powinno zależeć, na atmosferze i klimacie w naszych koligacjach - blizszych to, czy nawet tych dalszych i zewnętrznych. Świetne studium codziennej prozy zycia ale osadzonej w niecodziennym dramacie - samobójstwa członka rodziny.

eli | 2010-09-28
Przeczytana: 27 września 2010

Opowieść o ludziach będących ze sobą w koligacjach rodzinnych, których doświadczyła samobójcza śmierć, jednego z nich. Osamotnienie i stany psychiczne z tym związane, w charakterystykach poszczególnych członków rodziny,nie dają się niczym ujarzmić i prowadzone między nimi dialogi są typowymi gierkami, pogrążającymi ich w izolacji.

Miłosz Wieczór | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016