Październik, godzina ósma

Octombrie, ora opt
83-86872-17-9
opowiadania, Rumunia, system
Adam B

Wybór opowiadań rumuńskiego pisarza, znanego opozycjonisty, zmuszonego przez komunistyczny reżim do emigracji (obecnie mieszka w USA). (...) A jednak ten nieśmiały starszy pan o poczciwie-mieszczańskim, nie rzucającym się w oczy wyglądzie, wyraźnie źle się czujący w świetle jupiterów i w bezpardonowej walce konkurencyjnej międzynarodowego rynku literackiego, jest z całą pewnością jednym z...

(...) A jednak ten nieśmiały starszy pan o poczciwie-mieszczańskim, nie rzucającym się w oczy wyglądzie, wyraźnie źle się czujący w świetle jupiterów i w bezpardonowej walce konkurencyjnej międzynarodowego rynku literackiego, jest z całą pewnością jednym z najciekawszych pisarzy, jakich wydała Europa Wschodnia w ostatnich dziesięcioleciach komunizmu. (Stanisław Barańczak)

(...) Manea pisze o systemie społeczno-politycznym, w którym każda osoba i każda sytuacja wydają się niezmiennie podejrzane, o ludziach, którzy są torturowani. To są klasyczne problemy naszego wieku, ale... głos Manei jest zdecydowanie nowy. (Lore Segal, "New York Times Book Review")

Trithemius | 2016-07-27
Dominika | 2014-07-24