Sprzedawca początków powieści

Tłumaczenie: Joanna Kornaś-Warwas
Seria: Rumunia Dzisiaj
Wydawnictwo: Universitas
Negustorul de începuturi de roman: roman caleidoscop
reptar

Oto, co mówi o powieści sam autor: Rodzimy dzieci, ale nie mamy cierpliwości by je wychować. Kupujemy rzeczy, które szybko się nam nudzą. Wywołujemy rewolucje, ale nie mamy energii do budowania społeczeństwa sprawiedliwego i trwałego na ruinach emocji pierwotnych... Czego brakuje nam na tym świecie, że jesteśmy tak bardzo skłonni zaczynać wszystko od nowa, znowu i znowu od początku, z rodzajem wiecznej nadziei, że kolejna sekwencja będzie lepsza, może zabawniejsza, bardziej ekscytująca? Hollywood już dawno to zrozumiał i w swoich filmach, co 45 sekund, przynosi nowe rozładowanie adrenaliny, cała narracja jest sekwencją nerwowych początków... Oto punkt wyjścia dla mojej powieści, w której staram się obserwować ewolucję nowego rodzaju narkotyku społecznego: uzależnienia od iluzji początku. Zatem dlaczego nie napisać, w świecie, gdzie tylko początki są atrakcyjne, powieści złożonej z samych tylko początków?

źródło opisu: opis z materiałów promocyjnych wydawcy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Polishreading | 2019-02-03

Jest to wielogłosowa historia pewnego pisarza. Dzieje początków - rzeczywistość czy fantazja - starszego wyidealizowanego brata; zagubionego księgarza, który by pisać, co miesiąc odwiedza nadmorskie miasto; pary, której samochód uległ awarii na środku dzikiej pustyni; urządzenia znającego sny swojego użytkownika; książki bez początku.
To jakby wymiary równoległe, ale ze sobą połączone... Początek, znowu i znowu. Jeszcze przed zakończeniem, rozpoczynanie wszystkiego od nowa, bo początek to nadzieja. Boimy się końca?
Niewątpliwie osobliwa, śmiała, wirtuozerska powieść początków.

,,Sprzedawca początków powieści” został wyróżniony we Francji nagrodą im. Jeana Monneta. Jest to pierwsza książka przetłumaczona na język polski tego autora.

kjuik | 2019-04-09

Najoryginalniejsza powieść jaką czytałam w życiu

Trithemius | 2019-04-05
Przeczytana: 30 marca 2019