tłumaczenie
Adam Weinsberg
Duminica Mironositelor
eli

To kolejna, przeczytana przeze mnie powieść Dany Dumitriu, w której odkrywam ten sam wątek - opis postaw i osobowości powiązanych ze sobą osób, w tle śmierci jednej z nich. O ile w "Biesiadzie Lichwiarza" ten krąg powiązanych ze sobą osób, dotyczył bliskich - rodziny, to już w "Paradzie Hipokrytek" mamy wachlarz osobowości i postaw wszystkich z otoczenia rodziny, której dotknęła śmierć zdolnego naukowca. Autorka, cynizmu nie szczędzi nawet na majorze - detektywie milicji, poszukującego sprawców morderstwa naukowca, Alexandra Iatana.
W obu pozycjach, rozpływałam się /to lubię/ w wielostronicowych opisach postaci, które choć inteligentne, nigdy nie dokonywały rewizji swego postrzegania rzeczywistości, jaką tworzą, na jaką mają wpływ we wspólnocie. Żadna z postaci nie postarała się o zmianę monotonii w swoim życiu, na wniesienie najdrobniejszej w swym szczególe, rzeczy, która mogłaby mimochodem spowodować lawinowo odmianę w rodzinnej społeczności.
W obu pozycjach - ta sama narracja, ten sam klimat, temat, podobne roztrząsanie osobowości powiązanych z sobą osób i ten sam marazm, który jak błoto oblepia, czyniąc bohaterów wątłymi psychologicznie postaciami.

źródło opisu: PIW, 1988

• Arystokratka w ukropie
  • Życie i śmierć
  • Rzymski poranek
  • W drodze nad Morze Żółte
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Krocząc w ciemności
  • Długa Utopia
  • Lady M.
  • Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
  • Dobry kłamca
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

10 (1 ocen i opinii)
W drodze nad Morze Żółte
Nic Pizzolatto

8 (1 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Dobry kłamca
Nicholas Searle

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
kinzetka | 2013-10-02
Przeczytana: 2011 rok

„Parada hipokrytek” – literatura rumuńska. Równie dobrze mogłaby to być literatura mongolska czy nigeryjska – brzmi tak samo egzotycznie.
Dumitriu postawiła na prosty pomysł – zostaje zabity Alex Iatan, a zdaniem oficera milicji, żona ofiary coś ukrywa. I chociaż wydawać by się mogło, że „Parada...” będzie kryminałem, jest inaczej. Śmierć i tajemnica z nią związana stają się pretekstem do bliższego przyjrzenia się trzem kobietom, które odegrały istotną rolę w życiu Iatana. I do zakłamania i fałszu w jakim każda z nich tkwiła przez lata.
Matka Alexa Iatana stanowiąca tło dla swego nieżyjącego już męża, dla swojej rodzicielki czy wreszcie – dla syna, przemyka przez stronnice bez imienia. Jest matką, córką, żoną, teściową, ale nie ma nic do powiedzenia o sobie. Niby się z tym godzi, ale gorycz rośnie wraz z upływem lat.
Sonia Antrim – babka Alexa, zapatrzona przez całe życie w naukę, „wybitny naukowiec rumuński” (niezły oksymoron swoją drogą), pogardza nie dość mądrą córką, pogardza...

asiulka | 2013-11-25
nutkab | 2013-07-28