O dziewczynce, która bawiła się w Boga

Wydawnictwo: Amaltea
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
L_Settembrini

Powieść O dziewczynce, która bawiła się w Boga rumuńskiego pisarza Dana Lungu, uhonorowana została tytułem Najlepszej Książki Roku 2014, a także nagrodą czasopisma „Observator Cultural”. Jest to opowieść o dziewczynce, której losy ilustrują zjawisko tzw. eurosieroctwa – w sytuacji, gdy rodzinie nie starcza pieniędzy na życie, jedno z rodziców (w tym przypadku matka, co wydaje się bardziej dotkliwe dla dziecka) decyduje się na wyjazd za granicę do pracy. Wiąże się to z rozłąką i trudnymi życiowymi doświadczeniami, które wielu Rumunów, ale również i Polaków, poznało na własnej skórze – ów fenomen społeczny, tak bardzo dotkliwie odczuwany w społeczeństwie rumuńskim, jest oczywiście obecny i w naszym kraju.

Ważkiemu tematowi towarzyszy ciekawa warstwa językowa: autor zastosował w powieści podwójną narrację – oglądamy realia rumuńskie oczami kilkuletniej dziewczynki, poznajemy pragnienia, bolączki i marzenia małego dziecka, a jednocześnie – z perspektywy matki, samotnie borykającej się z problemami życia emigranckiego we Włoszech – widzimy świat tych, którzy zdecydowali się na wyjazd z kraju „za chlebem”. W narracji dorosłych dostrzec można socjologiczne wykształcenie autora, któremu nie umknął chyba żaden aspekt życia emigrantów zarobkowych.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 471

Wyjazd po lepsze życie

Perspektywa wyjazdu w poszukiwaniu zarobku nie jest w naszym kraju obca. Obecne brexitowe nastroje mogły to trochę zatrzeć, ale jeszcze kilka lat temu Irlandia czy Szkocja były dla wielu ziemią obiecaną. Podobnie wygląda to w kwestii sezonowych wyjazdów do Niemiec, które stwarzają możliwość szybkiego zarobku i drugiego oddechu dla domowego budżetu. W Rumunii istnieją tożsame mechanizmy, inne są tylko kierunki ekspansji.

Hiszpania i Włochy. Właśnie te dwa kraje są szansą na wyzwolenie się z szarej, rumuńskiej beznadziei. Kraju starającego się żyć po nowemu, ale wciąż dźwigającego ciężar komunistycznych rządów Ceaușescu. Perspektywy są nikłe, a wiązanie końca z końcem staje się trudne, by nie rzec niemożliwe. W takim potrzasku znajduje się Letycja. Mieszka z córkami i mężem u rodziców. Pracuje sama, zarabia niewiele. Marzy o powrocie do wynajmowanego lokum, ale w obecnej sytuacji może o tym tylko pomarzyć.

I tutaj na scenę wraca wspomniany Półwysep Apeniński. Wyjazd na parę miesięcy, żeby odłożyć trochę pieniędzy. Potem wrócić i zacząć od nowa. Nic trudnego, przynajmniej w teorii. W praktyce śledzimy sytuację z dwóch perspektyw. Letycji, która powoli poznaje świat zupełnie nowych możliwości. Obcy, inny, ale z każdym dniem łatwiejszy do okiełznania. Druga strona medalu to spojrzenie kilkuletniej córki Radusi tęskniącej za mamą i odliczającej dni do jej powrotu.

Rozstrzał obu rzeczywistości jest wyraźny. Nie tylko w wymiarze zarobkowym, ale także mentalnym. Świat widziany oczyma Radusi wydaje się bardzo spłycony, gdy przystawi się do niego zagraniczne luksusy. Łączy je tęsknota matki i dziecka. Samotność z którą walczą i odczuwają każdego dnia. Jako jedyne zachowują tę więź, którą inni zamienili na lepszy standard życia zbudowany z przysyłanych funduszy.

Dan Lungu nie sili się na wymyślne metafory czy poetyckie opisy. Wystarczy mu trudna i żmudna proza codziennego życia. Przybliżenie opuszczenia za granicami kraju, jak i wśród najbliższej rodziny. Pisze powściągliwie, z chłodnym dystansem. Dziewczynka, która bawiła się w Boga to pozycja przemyślana i dopracowana, mówiąca wiele o dzisiejszych dylematach i kompromisach. Trudnych wyborach, których nie sposób uniknąć, nawet jeśli w głowie szerzy się obraz ich nieodwracalnych konsekwencji.

Patryk Rzemyszkiewicz

Lissa | 2017-09-14
Przeczytana: sierpień 2017

Opublikowane w całości na blogu Kulturalne Ingrediencje: https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=6019835830222005443#editor/target=post;postID=7953758527726210717;onPublishedMenu=allposts;onClosedMenu=allposts;postNum=0;src=postname

Tytuł powieści „O dziewczynce, która bawiła się w Boga” brzmi jak przypowieść. I w jakimś sensie nią jest, bo jej przesłanie jest mądre i jednoznaczne. Dan Lungu opisuje historię najnowszą, oddając niejako głos swoim bohaterom i stając się – jakby powiedziała Swietłana Aleksijewicz – kronikarzem ich dusz.

Renesans rumuńskiej kultury

Doprawdy, nie sądziłam, że kolejna powieść rumuńskiego pisarza (po Lucianie Dan Teodorovici i Christianie Teodorescu) okaże się fascynująca do tego stopnia, że poświęcę noce, nie mogąc się od niej oderwać. Uwielbiam ten rodzaj uwiedzenia, znany mi jeszcze z dzieciństwa, ale zdarzający się, niestety, coraz rzadziej. To stan, w którym lektura książki tak dalece człowieka pochłania, że czas przestaje płynąć, a świat...

Dawid J | 2017-09-05
Przeczytana: 07 września 2017