O dziewczynce, która bawiła się w Boga

Wydawnictwo: Amaltea
L_Settembrini

Powieść O dziewczynce, która bawiła się w Boga rumuńskiego pisarza Dana Lungu, uhonorowana została tytułem Najlepszej Książki Roku 2014, a także nagrodą czasopisma „Observator Cultural”. Jest to opowieść o dziewczynce, której losy ilustrują zjawisko tzw. eurosieroctwa – w sytuacji, gdy rodzinie nie starcza pieniędzy na życie, jedno z rodziców (w tym przypadku matka, co wydaje się bardziej dotkliwe dla dziecka) decyduje się na wyjazd za granicę do pracy. Wiąże się to z rozłąką i trudnymi życiowymi doświadczeniami, które wielu Rumunów, ale również i Polaków, poznało na własnej skórze – ów fenomen społeczny, tak bardzo dotkliwie odczuwany w społeczeństwie rumuńskim, jest oczywiście obecny i w naszym kraju.

Ważkiemu tematowi towarzyszy ciekawa warstwa językowa: autor zastosował w powieści podwójną narrację – oglądamy realia rumuńskie oczami kilkuletniej dziewczynki, poznajemy pragnienia, bolączki i marzenia małego dziecka, a jednocześnie – z perspektywy matki, samotnie borykającej się z problemami życia emigranckiego we Włoszech – widzimy świat tych, którzy zdecydowali się na wyjazd z kraju „za chlebem”. W narracji dorosłych dostrzec można socjologiczne wykształcenie autora, któremu nie umknął chyba żaden aspekt życia emigrantów zarobkowych.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 600

Wyjazd po lepsze życie

Perspektywa wyjazdu w poszukiwaniu zarobku nie jest w naszym kraju obca. Obecne brexitowe nastroje mogły to trochę zatrzeć, ale jeszcze kilka lat temu Irlandia czy Szkocja były dla wielu ziemią obiecaną. Podobnie wygląda to w kwestii sezonowych wyjazdów do Niemiec, które stwarzają możliwość szybkiego zarobku i drugiego oddechu dla domowego budżetu. W Rumunii istnieją tożsame mechanizmy, inne są tylko kierunki ekspansji.

Hiszpania i Włochy. Właśnie te dwa kraje są szansą na wyzwolenie się z szarej, rumuńskiej beznadziei. Kraju starającego się żyć po nowemu, ale wciąż dźwigającego ciężar komunistycznych rządów Ceaușescu. Perspektywy są nikłe, a wiązanie końca z końcem staje się trudne, by nie rzec niemożliwe. W takim potrzasku znajduje się Letycja. Mieszka z córkami i mężem u rodziców. Pracuje sama, zarabia niewiele. Marzy o powrocie do wynajmowanego lokum, ale w obecnej sytuacji może o tym tylko pomarzyć.

I tutaj na scenę wraca wspomniany Półwysep Apeniński. Wyjazd na parę miesięcy, żeby odłożyć trochę pieniędzy. Potem wrócić i zacząć od nowa. Nic trudnego, przynajmniej w teorii. W praktyce śledzimy sytuację z dwóch perspektyw. Letycji, która powoli poznaje świat zupełnie nowych możliwości. Obcy, inny, ale z każdym dniem łatwiejszy do okiełznania. Druga strona medalu to spojrzenie kilkuletniej córki Radusi tęskniącej za mamą i odliczającej dni do jej powrotu.

Rozstrzał obu rzeczywistości jest wyraźny. Nie tylko w wymiarze zarobkowym, ale także mentalnym. Świat widziany oczyma Radusi wydaje się bardzo spłycony, gdy przystawi się do niego zagraniczne luksusy. Łączy je tęsknota matki i dziecka. Samotność z którą walczą i odczuwają każdego dnia. Jako jedyne zachowują tę więź, którą inni zamienili na lepszy standard życia zbudowany z przysyłanych funduszy.

Dan Lungu nie sili się na wymyślne metafory czy poetyckie opisy. Wystarczy mu trudna i żmudna proza codziennego życia. Przybliżenie opuszczenia za granicami kraju, jak i wśród najbliższej rodziny. Pisze powściągliwie, z chłodnym dystansem. Dziewczynka, która bawiła się w Boga to pozycja przemyślana i dopracowana, mówiąca wiele o dzisiejszych dylematach i kompromisach. Trudnych wyborach, których nie sposób uniknąć, nawet jeśli w głowie szerzy się obraz ich nieodwracalnych konsekwencji.

Patryk Rzemyszkiewicz

Elwira | 2018-06-04
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Gdybym miała wskazać książkę, którą jest jedną z najlepszych jakie nadrobiłam w ostatnich latach, byłby to Dan Lungu i jego „O dziewczynce, która bawiła się w boga” w Wydawnictwo Amaltea. Gdybym miała wskazać książkę, która najbardziej zapadła mi w pamięć pod kątem socjologiczno-psychologicznym, podałabym Wam również Dana Lungu. A jeśli Wasza mama chętnie przyjmie na nadchodzący Dzień Matki kwiatka w postaci książki, to też poleciłabym Wam tę pozycję jako absolutnie nieoczywisty wybór na prezent, ponieważ znajdziecie tutaj też jedną z najgłębszych relacji dziecka z matką, jaką spotkałam w literaturze. Napiszę Wam też teraz, dlaczego tę książkę wybrałam jako kolejną do cyklu Tydzień Nierówności, w którym piszę o książkach demaskujących wszelkie niesprawiedliwości i rodzaje dyskryminacji. Zatem po reportażu o karze śmierci, przyszedł czas na powieść społecznie zaangażowaną.

Witajcie w Rumunii. Rumunii, w której dzieci...

Lissa | 2017-09-14
Przeczytana: sierpień 2017

Kulturalne Ingrediencje blog

Dan Lungu – kronikarz ludzkich dusz

Dan Lungu, znany w Polsce z powieści "Jestem komunistyczną babą!", opisuje historię najnowszą, w której głównym tematem jest emigracja zarobkowa, a czyni to oddając głos swoim bohaterom i stając się – jakby powiedziała Swietłana Aleksijewicz – kronikarzem ich dusz.
Autor „Dziewczynki, która bawiła się w Boga” jest z zawodu socjologiem, co sprawia, że pisze kompetentnie o tym, co stało się w Rumunii po transformacji, ale jednocześnie – dzięki swojej wielkiej wrażliwości i talentowi literackiemu – tworzy wiarygodne i interesujące ludzkie portrety, w tym portrety dzieci.
Co czuje dziecko, kiedy zostaje pozbawione rodzicielskiej opieki? Jak przeżywają rozstania dorośli? Otóż wszyscy, bez wyjątku, ponoszą głęboki uszczerbek, którego nigdy nie da się wyleczyć, bo nie można „odrobić” tego, co się utraciło.

Z punktu widzenia dziecka

Tytułowa dziewczynka ma na imię Radusia i jest wychowywana przez dziadków, ponieważ matka...

mgiełka | 2018-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Emigracja zarobkowa w Europie środkowowschodniej i jej oddziaływanie na bliskie relacje, to temat przewodni książki. Historia opowiadana jest z dwóch perspektyw: emigrantki Letycji i jej kilkuletniej córeczki Radusi,pozostawionej w kraju. Relacja Leticji ujawnia trudne losy rumuńskich emigrantów we Włoszech, ,degradacje zawodową, upokorzenia z powodu pochodzenia, samotność, życie dostosowane do 'włoskich pracodawców'. Kobieta, podobnie jak wielu innych Rumunów, przywyka do nowej sytuacji. Zarobione pieniądze pozwalają, na godziwe życie rodziny pozostawionej w ojczyźnie.Oczami euro-sieroty Radusi obserwujemy natomiast życie w Rumunii, rozpad rodziny, wpływ sytuacji na rozwój psychiczny dziecka.

Bardzo mocna książka, napisana z lekkością. Perspektywa dziecka jest beztroska, przyjemna i pełna humoru. Sami stajemy się maluchami, chcącymi płatać figle i bawić się ile wlezie. Natomiast w perspektywie Letycji, uosabiamy młodą, poważną, zlęknioną kobietę, rozbitą wewnętrznie na tysiące...

ela_em | 2018-09-23
Kaa | 2018-08-07