Opiekun

Wydawnictwo: Sonia Draga
978-83-7508-042-1
kalla

Główny bohater powieści, Werner Werner, to nietypowa osobowość, która z własnego wyboru znalazła się w raczej nietypowej sytuacji – zostaje opiekunem niesfornego dzieciaka. Jest to początek niezwykłej przyjaźni, która decydująco wpływa na zmianę życia i osobowości chłopca i jego matki, samotnej businesswoman, zmienia także samego Wernera Wernera. Przesycona znakomitym humorem powieść próbuje...

Przesycona znakomitym humorem powieść próbuje odpowiedzieć na pytania o rolę rodziny, a w związku z tym także mężczyzny i kobiety, we współczesnym społeczeństwie. Powieść jest napisana lekkim i zwięzłym językiem, typowym dla jej autora, który gra wieloznacznością wyrazów i pojęć, wciągając w tę zabawę czytelników.

byrcyn11 | 2015-03-11
Przeczytana: 11 marca 2015

Książka z typu; lekka, miła i przyjemna. Jakbym miał zakwalifikować, to coś między romansem, a relacjami w rodzinie, oraz spraw męsko-damskich, - czyli obyczajowa. Napisana z humorem, ale i tezami prawie filozoficznymi nad sensem życia, a właściwie - co jest naprawdę ważne w życiu i czym się kierować, by sprawiało ono przyjemność i nie wydawało się "zmarnowane". W pierwszej części jest to zabawna historyjka trochę naciągana (ale przecież coś musi się dziać - jak zauważa sam autor), zaś w drugiej części (trochę nudniejszej) są mniej lub bardziej trafne przemyślenia egzystencjalne. Zakończenie też nie jest sztampowe, więc czytając nie bądźmy pewni, że już wiemy jak się co potoczy. Po wysłuchaniu kilku książek mówionych wiem już, jak ważny jest odpowiedni lektor - tu Jacek Kałucki stanął na wysokości zadania, co zaowocowało zapewne jedną gwizdką więcej ;) Polecam tę książkę na odprężenie i kilka uśmiechów.

Ewa | 2011-09-14
Przeczytana: wrzesień 2011

Ta książka miała mnie porwać. Zbulwersować. Wywołać mieszane uczucia. Tak przynajmniej twierdził jej wydawca - w moim przypadku z całą pewnością to się nie udało.

Początek dość banalny: dobrze sytuowana kobieta samotnie wychowująca syna w wieku szkolnym postanawia znaleźć dla niego męski wzorzec do naśladowania. W tym celu umieszcza w gazecie dość nietypowe ogłoszenie, które przypadkowo znajduje pewien mężczyzna. Werner Werner (bo tak oto nazywa się nasz bohater) postanawia podjąć wyzwanie i oddzwania na numer podany w anonsie. Pracę otrzymuje i tak oto zaczyna się nasza historia.

Dawno już żadna lektura tak mi się nie "ciągnęła". Brak umiejscowienia w czasie i przestrzeni (akcja może zarówno dziać się w centrum Warszawy jak i Londynu), kompletnie odrealnione wątki, dialogi, które zamiast wciągać przyprawiają o ziewanie... Trudno mi znaleźć w tej powieści jakikolwiek pozytywny aspekt. Nudą wieje niemal z każdej strony. Zakończenie, trzeba przyznać dość zaskakujące - ale aby czy...

Tajemnica | 2010-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2010

hmmmm ... tak się zastanawiam co i jak napisać o tej książce. Ona składa się jakby z kilki gatunków, smakuje na prawdę niecodziennie .... dostrzegłam w niej znamiona powieści obyczajowej, psychologicznej, delikatnego romansu, a nawet poradnika dla rodziców.
Więc zacznę od początku ... początek dość fajny, taki inny ...facet szuka pracy poprzez czytanie ogłoszeń w lokalnej gazecie i dostrzega dość nietypowy anons, w którym najprawdopodobniej matka poszukuje oryginalnego opiekuna dla swojego syna. Oczywiście łatwo się domyśleć, że Werner Werner (to jego imię i nazwisko) odpowiada na zamieszczone ogłoszenie i dostaje posadę. W tym momencie pomyślałam sobie kurde! będzie banalnie ... dość przewidywalna fabuła .... ale nic bardziej mylnego, owszem wiele faktów może okazać się pozornie banalnymi i dość przewidywalnymi ale ogólnie rzecz biorąc książka dość nietypowa i dość porywająca. Przy końcu troszkę jakby zawiało nudą, ale samo zakończenie już dużo lepsze.
Mam mieszane uczucia i...

marsilje | 2014-10-27
Przeczytana: listopad 2014

Mogła być z tego lekka, przyjemna i zabawna książka o nieco nietypowym opiekunie zbuntowanego nastolatka.
Mogła być powieść psychologiczna o dojrzewaniu trójki bohaterów.
Mógł być romans-nieromans, książka o damsko-męskich relacjach.
A jest - wszystkiego po trochę, a w efekcie nie wiadomo, co.
Dialogi sztuczne, postacie kompletnie niewiarygodne psychologicznie i życiowo, tylko wątek humorystyczny jako-tako się broni.

Timeless | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Gdy tułając się wzdłuż stoisk z masą książek, zauważyłam Opiekuna, powiedziałam na głos "To będzie dobra książka".

I się nie pomyliłam. Przyjemna, lekka i zabawna. Pozwalająca wynieść coś dla siebie samego. A po przeczytaniu zakończenia odparłam: "Panie Piotrze, kawał dobrej roboty!".

Jest to książka, z tych, do których chętnie się nie raz wraca.

Lenka | 2011-12-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Trudna, ale ciekawa
Chwilami nudnawa, chwilami świetna
Chwilami nie wciągająca, chwilami czyta się z zapartynm tchem...
znam lepsze ale i gorze książki

robertowa | 2012-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2012

Wszystko w tej powieści jest jakieś niespójne. Bohater, który nigdy w życiu do niczego nie doszedł okazuje się być intelektualistą, znającym się na wielu rzeczach jak jakiś geniusz. Zbuntowany początkowo trzynastolatek, wagarujący i oglądający bajki, a zarazem chwilami wypowiadający się jak dorosły człowiek, za chwilę interesujący się malarstwem i przechadzający się po muzeach...Dialogi, które pewnie miały przykuć największą uwagę czytelnika, są takie... nierealne. W pewnej chwili zastanawiasz się "ale o co tu właściwie chodzi?". Czy to wciąga? Bynajmniej, raczej zniechęca do dalszego czytania.
I to silenie się autora na zabawność... "Odczekał, aż siądzie pierwsza, a później sam pozwolił opaść ciału w podchwytliwie przytulne rozgałęzienia mebla". Chyba poprzestanę na tym.
Bez komentarza.

Magda | 2012-06-29
Przeczytana: 19 listopada 2010

Długi czas szukałam książki, w której brakuje wątku miłosnego. "Opiekun" okazał się być taką książką. Zabawne, że skończyłam ją czytać w dniu, w którym straciłam swoją miłość.

| 2012-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Lekka, przyjemna, szybko się czyta.

magia78 | 2016-03-16
Na półkach: Audiobooki, 2016, Przeczytane