Ja, Kaligula. Pamiętnik szaleńca

Seria: Czas i ludzie
Wydawnictwo: Videograf II
historyczna

Autor, poeta i prozaik, podjął literacką próbę nowej interpretacji postaci Kaliguli, udowadniając niejednokrotnie bezzasadność kierowanych pod jego adresem zarzutów. Motywy zachowania swego bohatera tłumaczy poprzez pogłębioną analizę realiów epoki oraz osobowości cesarza. Pasjonujący obraz życia cesarza rzymskiego, którego zła sława uczyniła synonimem potwora. Książka niniejsza prezentuje jednak odmienny punkt widzenia, podejmując polemikę z powszechną opinią o Kaliguli tyranie. Na podstawie dostępnych faktów ukazuje człowieka wielowymiarowego, niespełnionego w roli, jaka mu przypadła w udziale, idealistę i wizjonera, uporczywie poszukującego własnej tożsamości. Bohater poprzez subiektywny opis własnego życia stwarza czytelnikowi okazję do obiektywnej oceny postaci cesarza Rzymu. Jednocześnie ponura rzeczywistość, która go otacza, przydaje książce wątków niemal kryminalnych.

Patula | 2010-09-26
Przeczytana: 26 września 2010

Rozczarowanie.
Może ocena byłaby wyższa gdyby nie to, że wcześniej czytałam książkę 'Ja, Klaudiusz', która mi się bardzo bardzo podobała. Ta się do niej nie umywa.
Autor otwarcie przyznaje, że książka pana Gravesa była inspiracja do ukazania w zbliżeniu losów Kaliguli, co widać już po tytule - który moim zdaniem jest słabą reklamą słabej książki za pomocą analogii to znanej i cenionej książki pana Gravesa.
Uważam że autor jawnie nawiazujac do 'Ja, Klaudiusz' mierzył za wysoko i się troszeczkę przeliczył..
..może gdyby nie to porównanie, książka nie wypadałaby tak blado?

Soren | 2015-03-03

Początkowo całkiem niezła, mniej więcej od połowy zaczęła mnie nużyć ciągłymi powrotami do tych samych tematów opisywanych w niemal ten sam sposób. Ostatnie strony kończyłem prawie na siłę. Nie była to dla mnie strata czasu, ale z niecierpliwością oczekiwałem końca.

Wojtek K | 2010-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2010

Pamiętniki jednego z szaleńczych cesarzy Rzymu. Napisane ciekawie, czyta się szybko

Zaczytana | 2013-11-26

Nie jest to może wybitne dzieło, ale autor w ciekawy sposób przedstawia Kaligulę, który opowiada historię swojego życia, a jednocześnie rozmyśla nad swoim postępowaniem i je tłumaczy.

goskrzys | 2016-02-03
Przeczytana: 18 maja 2012