I w sto koni nie dogoni

Wydawnictwo: Czytelnik
biografia, dzieciństwo
Yoanna

Pełna ciepła i humoru opowieść o dziecięcych latach pisarki. Zbiór opowiadań chronologicznych na tyle, na ile chronologicznie układamy nasze wspomnienia z dzieciństwa.

wiolenia28 | 2016-02-05

Wspaniała lektura mojego dzieciństwa. Mój pierwszy prezent książkowy.

Evik | 2012-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 kwietnia 2012

Książka zawiera luźne wspomnienia z dzieciństwa Janiny Porazińskiej. Janina Porazińska urodziła się w 1882 roku, a więc w czasach, gdy Polski nie było na mapach Europy.
Są tu wspomnienia z Lublina, jeszcze niezelektryfikowanego, do którego przyjechała kiedyś Helena Modrzejewska. Można się dowiedzieć, jak wyglądało lubelskie mieszkanie pisarki.
Są tu wspomnienia z wizyty w Warszawie, która oszałamiała trzypiętrowymi budynkami.
Najcieplej pisarka pisze o wakacjach, które spędzała w Chrustach. To była wyprawa! Zima ciocia Janki organizowała tajne nauczanie.
Letnie wieczory spędzało się na ganku i słuchało opowiadań. O bliskich, którzy uczestniczyli w powstaniu w 1863 roku. O członkach rodziny walczących w armii Napoleona.
Piękna opowieść o ludziach i zwierzętach. Janina Porazińska lubiła zwierzęta i były zawsze obecne w jej życiu.
Z książki również można dowiedzieć się o grzeszkach pisarki - dlaczego podkradała dziadkowi papierosy. Bynajmniej nie po to, by palić ;)
Piękne...

Ola Kiełczewska | 2010-12-19

czytałam sto lat temu kilkanaście razy i wciąż jakieś fragmenty tej książki siedzą mi w głowie. Lubiłam ją. I wrócę jeszcze do niej.

Marta | 2010-12-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Zbiór opowiadań w których autorka kreśli sielski, ciepły obrazek swoich dziecięcych lat. Pełna humoru, ale też pięknie oddająca realia życia na przełomie XIX i XX wieku.
Moja ulubiona książka z dzieciństwa. Mogłabym czytać w nieskończoność :)

Nifelinord | 2010-12-09
Na półkach: Przeczytane, Na składzie, Zacne
Przeczytana: 2001 rok

Jak żyło się dzieciom na przełomie XIX i XX wieku, kiedy w Lublinie nie było bieżącej wody, elektryczności i samochodów? Co czytały, w co się bawiły, czego się bały, za czym tęskniły? Jak postrzegały swoje starsze i młodsze rodzeństwo, rodziców i pozostałych krewnych? Co sądziły o sąsiadach, rodzinnym mieście? Jak spędzały wakacje i święta? Czym chciały się zajmować w przyszłości? Dlaczego dziewczynkom nie było wolno gwizdać, ukochany pies został nazwany Facetem, albo po co zbierano stare monety sprzed rozbiorów?
Janinę Porazińską kocham za wiele rzeczy - nie tylko za śliczne bajeczki i wspaniałe przekłady z języków skandynawskich - ale i za to, jakim była człowiekiem i dzieckiem.