Dzikus, czyli wyjęty spod prawa

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Młodych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
papier
TAKIJA1
7,1 (39 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Marysia po po zapaleniu opon mózgowych wyjeżdża na kurację w Bieszczady. Poznaje zwyczaje tamtejszych zwierząt, ale także ludzi. Mocno buntuje się przeciwko polowaniom, szczególnie na wilki. Próbuje nawet z jednym z nich nawiązać bliższy kontakt. Powieść przedstawia, nieaktualny już na szczęście, pogląd na wilki jako szkodniki, który pokutował u nas aż do 1995 roku (!). Poruszane są również...

Powieść przedstawia, nieaktualny już na szczęście, pogląd na wilki jako szkodniki, który pokutował u nas aż do 1995 roku (!). Poruszane są również kwestie dotyczące partyzantki na tamtych terenach, w momencie rozwijania się akcji wciąż świeże. Marysia, warszawianka, poznaje trudną historię powstańczych oddziałów, żyjącą w osiadłych tam ludziach.

Zmieniające się pory roku są ładnie opisane, łatwo stają przed oczami, aż chce się tam jechać i zobaczyć na własne oczy. Bohaterowie nie są krzykliwie oryginalni, ale przecież bardzo sympatyczni i z pewnymi charakterystycznymi rysami.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Cudowna książka! Za pierwszym podejściem przeczytałam nie wiele i nie spodobało mi się, za drugim razem wzięłam ją i za jednym zamachem przeczytałam 60s. (usprawiedliwiam się ,że wtedy byłam mała i jak na jeden wieczór było to dla mnie dość dużo ;))książka bardzo, ale to bardzo przypadła mi do gustu. Jest piękna! Gorąco polecam :D

ConQuERor | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Książka prosta w przekazie. Akcja toczy się w Bieszczadach i to o nich jest cała opowieść. O miłości do bieszczadzkiej przyrody i szacunku do natury.
Głównym bohaterem jest 12-letnia dziewczynka, która po zapaleniu opon mózgowych, zostaje wysłana do wujka w góry, w celu rekonwalescencji. Jej krewny jest pułkownikiem, byłym partzantem, który po wojnie buduje dom nad brzegiem Sanu, w środku lasu, w oddali od okolicznych wiosek.
Dziewczynce wujek od razu przypada do gustu. Człowiek ten odkrywa przed nią świat przyrody i rządzące nim prawa. Stary myśliwy okazuje się być doskonałym gawędziarzem i raz po raz zabiera czytenika do świata wspomnień, w których główną rolę odgrywają bliskie mu zwierzęta i wątki wojenne.
Książkę polecam młodszym czytelnikom. Starsi wyjadacze mogą odnaleźć w niej chwilę wytchnienia, przyjemnego oderwania od rzeczywistości albo stanowić przypomnienie o pierwotnej ludzkiej naturze i tym jak bardzo jesteśmy od niej oderwani.

Rosalia_de_Castro | 2012-10-21

jedna z moich ulubienszych ksiazek dziecinstwa :)

Ajednacz | 2015-03-18
Nikkia | 2015-03-08