Sailing to Byzantium
opowiadanie amerykańskie
Alqua

Niniejszy tom zawiera wszystkie opowiadania i krótkie powieści Silverberga, które przyniosły autorowi laury na polu fantastyki, m.in. "Pasażerowie", "Skrzydła nocy", "Dobre wieści z Watykanu".

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2003

Pete489 | 2014-07-15

Zbiór zdecydowanie wart przeczytania. Szczególnie przypadły mi do gustu:

"Dobre wieści z watykanu" - bardzo kompaktowy utwór, traktujący o sztucznej inteligencji i wyborze robota na papieża.

"Gilgamesz na pustkowiu" - groteskowa wizja piekła, które jest areną sporów politycznych, budowania imperiów i wojen. Spotykamy zarówno postaci ze starożytnych poematów, wojskowych jak i pisarzy czy naukowców, których konfrontacja jest arcyciekawa.

"Na scenę wkracza żołnierz, potem drugi" jest historią odtworzenia w Virtual Reality umysłów wybitnych ludzi, przy czym jeden pochodzi ze starożytności a drugi nowożytności. Ich dialog stanowi zderzenie kulturowe i światopoglądowe. Pasjonująca lektura szczególnie nie tylko dla zainteresowanych filozofią - jednym z "odtworzonych" jest Platon.

Tytułowe opowiadanie "Pożeglować do Biznancjum" stanowi kolejny dowód obszernej wiedzy historycznej Silverberga, przedstawionej w bardzo oryginalny sposób. Ludzkość przyszłości co jakiś czas "dla...

Mamerkus | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

"Gilgamesz na Pustkowiu" (ocena 3/10) - typowy przedstawiciel twórczości Silverberga, intrygujący, trącący sporym surrealizmem pomysł piekła dla historycznych i półmitycznych bohaterów ludzkości został wykorzystany dla drętwej, pustej, nic sobą nie wnoszącej fabuły, w której pojawiają się takie kwiatki jak domniemany wątek ciągotek homoseksualnych Roberta E. Howarda do Gilgamesza (archetypu Conana), czy też platoniczna miłość pomiędzy Enkidu i Gilgameszem. Do tego samo Piekło zostało przedstawione w wybitnie sztampowy sposób, oczywiście bez wyjaśnienia co, gdzie i dlaczego istnieje taki, a nie inny wymyślony przez autora świat przedstawiony. Wysoka ocena 3/10 tylko z powodu mojego romantyzmu na punkcie mitologii sumeryjskiej. Ale pada tutaj bardzo fajne sformułowanie: "Pożądanie mężczyzny przez mężczyznę stanowi oznakę dekadencji, upadku cywilizacji". No cóż, coś w tym jest.
"Pasażerowie" (ocena 3/10) - trawestacja motywu pożeraczy ciał (tutaj umysłów). Jak to u Silverberga pomysł...

Ana Różyczka | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Warto przeczytać te opowiadania.
Polecam.

Soloriel | 2016-02-12