Czterysta lat świetlnych od naszego Słońca w Gromadzie Plejad odkryto planetę podobną do Ziemi. W skład wysłanej na nią ekspedycji wchodzą skazani na wieloletnie wyroki ludzie nie akceptujący, bądź za takich uważani, reguł „poprawności politycznej” obowiązującej w Europie rządzonej przez ekologiczno-feministyczny reżym. Kilkunastu astronautów spędzi na pokładzie zdolnego do pokonania bariery prędkości światła gwiazdolotu „Hekate” kilka tygodni. W tym czasie zobaczą porzuconą przez ludzi bazę na Księżycu i dane im będzie poznać tajemnicę ich statku – największego dzieła ludzkiego geniuszu. Ci, którym uda się przeżyć straszny rejs, dotkną stopą dziewiczego lądu. Obca planeta nie okaże się jednak wymarzonym Nowym Rajem. Daleki ląd skrywa tajemnicę, która przekracza granicę ludzkiej wyobraźni. Realistyczna i skrajnie brutalna powieść daleka jest od idealistycznych wizji kontaktu z Obcymi. Jej bohaterowie podejmują walkę z nieznanym, cierpią i tęsknią za domem. Nie tracą przy tym poczucia humoru i godności – pozostają ludźmi.

HEKATE to twarda science fiction w starym, dobrym stylu. Jej bohaterowie przypominają żeglarzy Magellana, których do domu powróciło niewielu, ale ich rejs odmienił losy świata.

źródło opisu: http://supernowa.pl/ksiazki.php?p=235

Sławomir | 2014-12-26
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Rewelacyjna. Inna niż Requiem dla Europy ale styl pisania dalej świetny. Akcja wciągająca. Praktycznie siadłem i nie wstałem póki nie przeczytałem. Zdecydowanie polecam. A Szmata Petera to od teraz moja ulubiona maskotka:)

Kamil Muzyka | 2014-04-13
Przeczytana: 2008 rok

Książka Hard SF, jednak w przeciwieństwie do dużej części hardów, ma zarysowane postaci, które nie są pretekstami do przedstawiania przez autora swoich poglądów na teorie i hipotezy naukowe, a fabuła nie kręci się wyłącznie wokół wynalazków, co nie znaczy że właśnie takich nie uwielbiam.

przez przypadek przeczytałem wcześniej niż Requiem, gdyż mówiono mi że to bardziej jak Wieczna Wojna i Wieczny Pokój, niż bezpośredni sequel... bzdura.

Trochę pachnie Niezwyciężonym - Lema, trochę innymi klasykami, ale fakt pozostaje faktem, klimat i nostalgia się udzielają

Adam Kałużny | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Po lekturze Requiem dla Europy - Hekate przeczytałem jednym tchem - choć bałem się bo to przecież zupełnie nie mój klimat takie SF... Z czasem jednak coraz bardziej przekonywałem się, że styl pisania Pawła Kempczyńskiego odpowiada mi nawet jeśli pisze o odległej dziwnej planecie. Świetne poczucie humoru (Szmata jest rozbrajająca ;)), odpowiednia - nieprzesadzona i niepatetyczna porcja dylematów moralnych, ciekawy, wartki język, polot i fantazja. Brawo, brawo, brawo. Największym zawodem był dla mnie fakt, że... nie ma w księgarni więcej powieści tego autora które mógłbym pochłonąć.

| 2011-10-26

Opinia "złośliwa" to będzie.Z jednej strony książka w sumie dobra, z drugiej przeciętna ,a chwilami drażniąca.Przede wszystkim drażnił mnie"wojskowy" styl pisania.na podobieństwo wylatujących jak z ckm-u zdań.Trata tata tata.Trata tata tata.Gdzieś do około 150-j strony można się było wściec z tego powodu.Zdania bardzo krótkie,na jednej stronie przecinków tyle ,co kot napłakał,i co tez właśnie powodowało jakiś dziwny pęd do przodu.Przy okazji , przez ten może pęd ,wkradł się autorowi widoczny błąd rzeczowy(korekta tez nie zauważyła?.)Potem jakoś się już w miarę uspokaja.O czym to jest? O tym jak banda dziesięciu facetów rożnej narodowości i fachów(jest tam tez Polak-pijaczek i kombinator,bo jakże by inaczej)zamiaruje polecieć w kosmos w celu dotarcia do odkrytej planety podobnej (z pozoru) do Ziemi.Na Ziemi panuje matriarchat,wiec trzeba "pokazać",ze się jest facetem i zrobić coś na facecki sposób czyli łubudubu i popsuć co się da.Przy okazji pobytu przedstartowego na Księżycu na...

Jacek | 2016-07-30

Książka bardzo wciąga: załoga, wybitnie uzdolniona do wszystkiego i dialogi, są strony gdzie śmiech jest ciągły :D . opisy baz, statek "Hekate" - jest bardzo oryginalny i opisy nadają klimatu do historii. Chciałbym przeczytać ciąg dalszy bo jest potencjał :)

kajira | 2014-01-27

Ogromny plus za klimat.
Klimat, tematyka i wykreowana rzeczywistość sprawiły, że książka jest świetna.

Kembrowski | 2015-01-31

Obowiązkowo trzeba przeczytać po pierwszej części czyli "Requiem dla Europy", żeby uznać tę książkę za szaloną i przezabawną a nie za głupkowatą i żałosną.. W połączeniu to naprawdę nieziemska, daleka podróż przesiąknięta rubasznym humorem:)

Andi | 2013-03-04

Niestety nie dałem rady jej przeczytać.

Wilk60s | 2016-10-31
Przeczytana: wrzesień 2016

"Parszywa dwunastka" - takie było moje pierwsze skojarzenie po przeczytaniu "Hekate". Banda amatorów i wyrzutków ze świata opisanego we wcześniejszej powieści Pawła Kempczyńskiego: "Requiem dla Europy", pod dowództwem zawodowego astronauty przechodzi szkolenie i wyrusza w kosmos na samobójczą misję. To nie są super-astronauci z NASA, którym równych w świecie nie ma ;-) a sama misja nie jest perfekcyjnie zaplanowaną wyprawą po kolejny sukces. Bohaterów "Hekate" ukształtowało społeczeństwo Europy opisanej w "Requiem..." a więc nie powinno dziwić specyficzne zachowanie tej zbieraniny osobowości, kiedy pozwolono im pod pewnymi warunkami nieco "urwać się z łańcucha".

Dla mnie "Hekate" była fajną rozrywką. Nie rozbierałem utworu na czynniki pierwsze w poszukiwaniu głębszych znaczeń - po prostu pozwoliłem sobie na zabawę. Książka ma specyficzny klimat: rubaszny, polski, ze specyficznym poczuciem humoru. Można polemizować z autorem książki wytykając takie lub inne błędy techniczne,...

Arkadieusz | 2011-12-12

Bałem się po nią sięgnąć, albowiem leży na "półce" z fantastyką, za którą nie przepadam.
Na szczęście nie jest to fantastyka typu: czary, elfy, magia (takiej nie znoszę).

Nie wymagam fajerwerków, aby uznać że akcja jest wartka. Od samego początku mnie wciągnęło. W pewnym momencie akcja po prostu zaszalała zwalając mnie z nóg.
Stało się mniej więcej to co najbardziej lubię mówić tęskniącym za UFO. Ci ludzie z dziwnych powodów (romantycznego upraszczania wszechświata???) sądzą, że obce życie będzie po pierwsze formą białkową a po drugie w kształcie człowieka i bardzo przyjazne (wpływ tandetnego startreka i gwiezdnych wojen?)

Nie podobała mi się tylko sama końcówka (odkąd zaczyna się ponowny kontakt z Ziemią)