Wybrańcy bogów

Inne wydania

Rzecz dzieje się w odległej przyszłości na jednej z wielu skolonizowanych planet, Terei. Przed laty koloniści, porwani ideą wolnego, autarkicznego społeczeństwa, zerwali kontakty z metropolią. Niestety, skutki okazały się opłakane a zbliżająca się nieuchronnie klęska głodu zaostrza walkę pomiędzy rywalizującymi ze sobą frakcjami rządzących.

źródło opisu: http://supernowa.pl

źródło okładki: http://supernowa.pl

Radosław | 2016-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Akcja powieści osadzona jest w dalekiej przyszłości na zkolonizowanej przez ludzi Terei. Planeta ta przed wieloma laty zdobył niepodległość i wyzwoliła się spod ucisku Federacji, czyli po prostu Ziemi. Nowy rząd stworzyli własny totalitarny system inwigilowania Tereańczyków. Pomagają mu w tym wyszkoleni telepaci potrafiący rozczytać emocje w człowieku. Nasi bohaterowie (Sayen, Hornen i Kensicz) starają się rozniecić powstanie i poprowadzić prosty lud do walki.
W książce widzimy całą głębie intryg politycznych i inicjatywy pojedyńczych ludzi nawet nie wiedzących o co walczących (np. Kensicz). Autor być może odnosi się do wkrótce upadających państw bloku komunistycznego. Jednak rzadko zachowuje spójność w dziejącej się akcji. Próbuje eksperymentować z wprowadzeniem elementów dramatu, moim zdaniem raczej mu się to nie udaje. Brak wyrazistego zakończenia psuje klimat zbudowany przez poprzednie wydarzenie.
Książka ani zła, ani dobra. Daje 5/10.

Jatka | 2012-11-29

Na początku książka jest trochę chaotyczna - trudno było mi się w nią wgryźć - ale potem historia zaczyna nabierać kształtu, wątki zgrabnie się splatają w całość. Intrygująca fabuła, ciekawe przemyślenia autora. Nie podobały mi się niektóre opisy - strasznie kiczowate i wstawki w formie dramatu, ale poza tym lektura raczej przyjemna i przede wszystkim dająca do myślenia.

KSK | 2012-12-07

Na początku książka wydaje się trochę, a nawet zupełnie chaotyczna i niezrozumiała - czytelnik zostaje wrzucony wprost w wir wielowątkowej akcji. Na szczęście, gdy już człowiek się połapie, kto jest kim i kto kogo chce zabić, książka wciąga całkowicie.

słoneczko | 2015-12-21
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Czytając czasami gubiłem się w akcji. Jak dla mnie za dużo socjologii. Ogólnie książka dobra z dosyć ciekawą wizją społeczeństwa w przyszłości.

norcast | 2011-01-06
Przeczytana: styczeń 2011

Niesamowita wizja nowego totalnie inwigilowanego świata...i garstka tych, którzy mają jeszcze nadzieje

Pete489 | 2014-07-13

Mamy tutaj to, co u Ziemkiewicza najlepsze: głębię intryg politycznych, wyraźnie zarysowanego protagonistę o nie do końca normalnej psychice, bogactwo artefaktów fantastyki naukowej i mnóstwo zwrotów akcji. Książka ma bardzo mocny element sensacyjny, co w połączeniu z przenikliwością autora "Władcy Szczurów" daje genialny efekt.

Być może nie jest to kanon, ale dzieło to z pewnością należy zaliczyć do udanych książek socjologiczno-fantastyczno-sensacyjno-politycznych.

Polecam!

Powieść będąca epigonem popularnego w latach '80 s-f socjologicznego,w odróżnieniu od poprzedników, idzie o krok dalej i ukazuje próbę zmiany zastanego systemu. Odniesienia do ówczesnych leków i obaw (pisana 85-88) są klarowne i nie pozostawiają pola dla domysłów i interpretacji. Moim zdniem godne godne polecenia nie tylko dla fanów Zajdla.

Mateusz Turski | 2016-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2016

Książka warta przeczytania ze względu na opis początku upadku totalitaryzmu i wciągający wątek główny.

Ikar | 2016-04-14
Mariusz | 2016-01-30