Zdrowych i wesołych...

Okładka książki Zdrowych i wesołych... Jan Balabán, Daniela Fischerová, Eva Hauserová, Irena Obermannová, Iva Pekárková, Jaroslav Rudiš, Petr Šabach, Martin Šmaus, Michal Viewegh
Okładka książki Zdrowych i wesołych...
Jan BalabánDaniela Fischerová Wydawnictwo: Good Books literatura piękna
Šťastné a veselé...
Good Books
2008-01-01
2008-01-01
Jan Stachowski, Tomasz Grabiński, Katarzyna Dudzic-Grabińska
Boże Narodzenie opowiadania Czechy antologia

Rzadko się zdarza, by w zbiorze opowiadań wszystkie powalały na kolana - i nie stało się tak również w tym przypadku, niemniej niewiele brakuje. Z wyjątkiem dwóch tekstów (jeden zbyt ckliwy, drugi chaotyczny, patetyczny i przepoetyzowany) reszta to miniaturowe arcydziełka. Oprócz skrajnie krótkiej formy i świątecznej tematyki łączy je niewiele - niektóre wzruszają, większość bawi do łez typowo czeskim humorem, kilka spełnia oba warunki. Zaskakują i uczą bez łopatologii, poprawiają nastrój i wciągają w klimat najpiękniejszych świąt w roku jak aromat świeżo upieczonych pierników, bynajmniej nie ociekających lukrem.

Do samej treści powiem również krótko, że to piękna czeska literatura. To książka (niewielki zbiorek opowiadań),którą powinien przeczytać każdy , a w szczególności w okresie świątecznego wariactwa i często obłudy. Być może odnajdziemy tam część siebie, być może kogoś kto przypomina nam jednego z bohaterów. Bez patosu, bez zbędnego szlochania i rozdrapywania ran, czescy pisarze w krótkich formach pokazują nam na czym polega człowieczeństwo i i akceptacja nie tylko z okazji białego obrusu. Osobiście urzekły mnie: "Podwójne życie Dzieciątka" , "Zdrowych i Wesołych" (to opowiadanie powinien przeczytać absolutnie każdy),"Droga Mleczna" oraz "Świąteczna Promocja" (niezwykłe opowiadanie o tym co tak naprawdę jest ważne pomiędzy ludźmi).

Książki o tematyce świątecznej czyta się najprzyjemniej właśnie teraz, kiedy za oknem szybko robi się ciemno i zimno, na choince mrugają kolorowe światełka, a powietrze pachnie jeszcze niedawną Wigilią. Co prawda bożonarodzeniowe motywy mogą cieszyć również latem, szczególnie tych przekornych czytelników, ale powiedzmy sobie szczerze, że książki, których akcja dzieje się pod koniec grudnia zostały napisane po to, żeby czytać je właśnie teraz.

Jedną z takich książek jest tomik „Zdrowych i wesołych...” gdzie zebrano dziewięć opowiadań popularnych, współczesnych czeskich pisarzy. Nie będę ściemniać, kupiłam ten tytuł tylko przez wzgląd na tekst Rudiša, którego wielbię. Jednak całość przeszła moje najśmielsze oczekiwania! Zaczęłam czytać trochę od niechcenia i przepadłam!

W opowiadaniu Viewegha dwoje nieznajomych spotyka się przypadkowo w tej samej kawiarni. Oboje nieszczęśliwi i samotni po raz pierwszy od dawna mają szansę wypełnić pustkę wokół siebie. Petr Šabach udowadnia, że czasami łatwiej uwierzyć w wymyśloną Zuzię niż małego Jezuska. Z kolei Martin Šmaus pozwala spędzić swojemu bohaterowi wigilijną noc w towarzystwie pary bezdomnych. Marek z opowiadania Obermannovej zupełnie pogubił się w życiu i nie wie jak wybrnąć z sytuacji w jaką się wpakował. Historia Pekárkovej o mamie Dawidka, kobiecie nadopiekuńczej i przewrażliwionej, wyciska łzy z oczu i łamie serce. Natomiast inna mama, z opowiadania Jan Balabán, przekona się jakie ma dzielne dzieci. Tekst Hauserovej jest jakiś taki dziwny i nadal nie wiem czy mi się podobał, ale za to małolata od Rudiša jest świetna. Ostatnie opowiadanie Danieli Fischerovej przypomina, że ten nieszkodliwy wariat z sąsiedztwa może być po prostu samotnym człowiekiem, któremu wystarczy odrobina uwagi.

Święta Bożego Narodzenia stanowią tylko tło do opowiadanych historii. Nie znajdziemy w nich świątecznej magii, wzruszeń przy łamaniu opłatka, pięknie ubranego drzewka i radości z wymarzonych prezentów. Za to jest życie, które nijak się ma do grudniowej atmosfery z naszych wyobrażeń. Jest smutno, brudno, szorstko, melancholijnie, a przy tym uroczo, refleksyjnie i z humorem, czyli całkiem po czesku. Najbardziej podobały mi się opowiadania Rudiša (ale jestem nieobiektywna jeśli chodzi o jego twórczość),Viewegha (klasa sama w sobie) i Šabacha (na końcu wyszczerzyłam zęby w szerokim uśmiechu).

Zazwyczaj nie czytam opowiadań, ale ten zbiorek pochłonęłam od deski do deski. Coś wspaniałego! Polecam, szczególnie teraz. Takie historie zimą smakują najlepiej.

9 opowiadań, 9 historii, wszystkie krążą wokół tematu Świąt Bożego Narodzenia. Nie są to jednak opowiadania baśniowe, nie ukazują magicznych Świąt... realne historie ukazujące różne prawdy życiowe!

W okresie bożonarodzeniowym warto sięgnąć po tę pozycję... brak karpia, nie ubrana choinka, inne "świąteczne stresy" okażą się nic nie znaczącymi błahostkami!

Trudno jednoznacznie tę książkę ocenić, jednak jest to znamienne dla zbioru opowiadań, zwłaszcza różnych twórców. Zawiara dziewięć historii napisanych przez dziewięciu różnych autorów. Zapewne niektóre opowiadania bardziej przypadną czytelnikom do gustu, inne mniej, jednak całościowo jest to dobra pozycja, godna polecenia. Opowiadania krążą wokół teamtu Świąt Bożego Narodzenia, ale każdy z autorów bardzo róźnie ten motyw wykorzytuje. Jednak każdy z nich pokazuje bardzo współczesne, nielukrowane (jak dobrze, że mimo takiej tematyki tego uniknięto) wycinki ludzkich historii. Historii, którym podobne mogą się toczyć obok nas.

Bardzo dobra pozycja. Mało lukru, ale za to pełno takiej zwykłej pogody ducha, problemów każdego człowieka, szarej codzienności. A jednak niczym gwiazda betlejemska przebija w tych opowiadaniach nadzieja świąteczna. Polecam.

• Literatura czeska lub o Czechach
  • Czeskie
  • Česká strana
  • Święta i zima
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Zdrowych i wesołych...