Šťastné a veselé...
Paula

To, co najbardziej lubimy w czeskiej literaturze: humor, dystans i refleksyjna nuta, tym razem pobrzmiewająca kolędą. Święta zdrowe i wesołe, czasem tajemnicze, pełne prawdziwych emocji, wzruszeń i niecodziennych zdarzeń. Dziewięć opowiadań popularnych czeskich pisarzy to dziewięć spojrzeń na Boże Narodzenie. Przypadkowe spotkanie w wigilię Wigilii, świąteczna noc na ławeczce pod dworcem,...

Dziewięć opowiadań popularnych czeskich pisarzy to dziewięć spojrzeń na Boże Narodzenie. Przypadkowe spotkanie w wigilię Wigilii, świąteczna noc na ławeczce pod dworcem, nastolatka, ktora chce oryginalnie przeżyć ten wieczór, czy wyemancypowane trzydziestoparolatki ze świątecznego spotu reklamowego. Historie pełne rodzinnego ciepła, bohaterowie rodem z Samotnych czy Butelek zwrotnych, odkrywają prawdy stare jak świat, że żyjąc "pod jednym dachem" czeskiego nieba, "musimy sobie pomagać".

źródło opisu: Good Books, 2008

źródło okładki: zdjęcie własne

Marta | 2013-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Książki o tematyce świątecznej czyta się najprzyjemniej właśnie teraz, kiedy za oknem szybko robi się ciemno i zimno, na choince mrugają kolorowe światełka, a powietrze pachnie jeszcze niedawną Wigilią. Co prawda bożonarodzeniowe motywy mogą cieszyć również latem, szczególnie tych przekornych czytelników, ale powiedzmy sobie szczerze, że książki, których akcja dzieje się pod koniec grudnia zostały napisane po to, żeby czytać je właśnie teraz.

Jedną z takich książek jest tomik „Zdrowych i wesołych...” gdzie zebrano dziewięć opowiadań popularnych, współczesnych czeskich pisarzy. Nie będę ściemniać, kupiłam ten tytuł tylko przez wzgląd na tekst Rudiša, którego wielbię. Jednak całość przeszła moje najśmielsze oczekiwania! Zaczęłam czytać trochę od niechcenia i przepadłam!

W opowiadaniu Viewegha dwoje nieznajomych spotyka się przypadkowo w tej samej kawiarni. Oboje nieszczęśliwi i samotni po raz pierwszy od dawna mają szansę wypełnić pustkę wokół siebie. Petr Šabach udowadnia, że...

Ivonne | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

9 opowiadań, 9 historii, wszystkie krążą wokół tematu Świąt Bożego Narodzenia. Nie są to jednak opowiadania baśniowe, nie ukazują magicznych Świąt... realne historie ukazujące różne prawdy życiowe!

W okresie bożonarodzeniowym warto sięgnąć po tę pozycję... brak karpia, nie ubrana choinka, inne "świąteczne stresy" okażą się nic nie znaczącymi błahostkami!

Anarriel | 2011-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Trudno jednoznacznie tę książkę ocenić, jednak jest to znamienne dla zbioru opowiadań, zwłaszcza różnych twórców. Zawiara dziewięć historii napisanych przez dziewięciu różnych autorów. Zapewne niektóre opowiadania bardziej przypadną czytelnikom do gustu, inne mniej, jednak całościowo jest to dobra pozycja, godna polecenia. Opowiadania krążą wokół teamtu Świąt Bożego Narodzenia, ale każdy z autorów bardzo róźnie ten motyw wykorzytuje. Jednak każdy z nich pokazuje bardzo współczesne, nielukrowane (jak dobrze, że mimo takiej tematyki tego uniknięto) wycinki ludzkich historii. Historii, którym podobne mogą się toczyć obok nas.

bellaizka | 2014-10-17
Przeczytana: 15 października 2014

Bardzo dobra pozycja. Mało lukru, ale za to pełno takiej zwykłej pogody ducha, problemów każdego człowieka, szarej codzienności. A jednak niczym gwiazda betlejemska przebija w tych opowiadaniach nadzieja świąteczna. Polecam.

oggniania | 2015-12-01
Na półkach: Zapamiętane, Przeczytane