Zmieniaki

Spares
83-7120-619-4
klonowanie
monotema

Doskonała powieść dystopijna, podejmująca głośny obecnie temat : klonowania. Samotny bohater, eksżołnierz i ekspolicjant Jack Randal ucieka od rzeczywistości stechnicyzowanego świata. Udaje się na Farmę, gdzie ma się opiekować zmieniakami - klonami żyjących ludzi. Próbując je ocalić, Jack rzuca wyzwanie wszechmocnej organizacji i staje do walki o życie i godność.

ira | 2013-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 listopada 2013

Wierzę, że to kiedyś było świetne opowiadanie. Ale potem pan M. M. Smith postanowił przerobić je na powieść metodą „no dobra chłopaki, teraz wymyślamy wszystkie możliwe problemy społeczne i gramy w: kto-dalej-pojedzie”. Mamy więc narkotyki, smętne dziwki, przestępstwa uliczne, zagrożenia płynące z Internetu, traumy wojenne, przemoc wobec dzieci, zbrodnie wojenne, znieczulicę, kult bogactwa i długo by jeszcze wymieniać, a książka ma tylko 350 stron.
I jest tak – czytam o Farmie, jest szok, zbieram zęby z podłogi, chcę jeszcze. A wtedy wszystko rozłazi się po kościach, zmieniaki natychmiast przestają grać główną rolę, i każdy kolejny chory pomysł już tylko wkurza.
Plus za koncepcję fryzjerską. Minus za kolorowe, amerykańskie zakończenie.

Anna | 2014-03-16
Przeczytana: 15 marca 2014

Przyjaciółka wręcz "wmusiła" we mnie tę książkę. Jej starsza siostra dostała "Zmieniaki" x lat temu na zakończenie liceum. Co ciekawe dziś książka ta jest właściwie nieosiągalna, jeżeli chcemy ją kupić w księgarniach typu Empik, Matras, Świat Książki itp. (uwierzcie, sprawdziłam ich wiele). I muszę się przyznać, że nie dałam jej rady całej przeczytać. Ubolewam nad tym, bo jest świetna, ale niestety nie mogłam.

Książka jest świetnie napisana. Pan Smith ma niesamowite pióro - lekkie, przyjemne, bardzo opisowe. Jest tylko jeden powód, dla którego nie jestem w stanie dalej czytać tej powieści: TEMAT. Niestety obija się ona o tematykę Science-Fiction, której wyjątkowo nie lubię, ponieważ jest dla mnie zbyt makabryczna, jak również moja wrodzona empatia nie pozwala mi czytać dalej. Zawsze tak mam, że w jakimś stopniu utożsamiam się z bohaterami książki - w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od stylu autora - tutaj jest to wręcz zbędne. Nie będę wyjaśniać, czym są...

Tinkerbelle | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Bardzo ciekawie wykreowany świat.
Scenarzyści filmu "Wyspa", chyba mocno się inspirowali tą powieścią.

Sposób narracji i pewne przemyślenia głównego bohatera na temat własnej osoby bardzo do mnie przemawiają.

monotema | 2010-09-02
Przeczytana: 23 lipca 2000

Nie przepadam za literaturą science fiction i rzadko czytam książki tego rodzaju. "Zmieniaki" przeczytałam z obowiązku i książka zauroczyła mnie, niesie za sobą, bowiem, głębokie przesłanie i każe się zastanowić nad etyką dotyczącą klonowania, przeszczepów, metody in vitro - nie nad sensem i zasadnością, ale granicą, której nie należy przekraczać.

Megsss | 2013-08-30

Mroczna wizja przyszłości - wyobraźcie sobie, że istnieją części zamienne dla człowieka. Tracisz rękę w wypadku? Nie szkodzi. Jeśli stać cię na osobistego klona odstąpi ci ją na pewno i po kłopocie.. Książka tragiczna i piękna jednocześnie. Walka o prawdziwe życie istot, które nie są nazywane ludźmi, chociaż nimi są.

(A tak na marginesie - ktoś kiedyś w mojej obecności chciał mi kupić tę książkę. Podszedł do Pani w Empiku i zapytał: "przepraszam, gdzie mogę znaleźć książkę pt. "ZIEMNIAKI" :-))

Jedna z tych książek, które na zawsze zostają w pamięci. Zaznaczam, że mimo tematyki nie jest to literatura faktu, to wybitna powieść o zmaganiach samotnego człowieka, o samotnej walce o to, co w głębi serca uważamy za słuszne.

gosza | 2011-04-13

jedna z moich ulubionych książek, wciąga maksymalnie.

Magnis | 2016-04-28
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka