Zmieniaki

Spares
83-7120-619-4
klonowanie
monotema

Doskonała powieść dystopijna, podejmująca głośny obecnie temat : klonowania. Samotny bohater, eksżołnierz i ekspolicjant Jack Randal ucieka od rzeczywistości stechnicyzowanego świata. Udaje się na Farmę, gdzie ma się opiekować zmieniakami - klonami żyjących ludzi. Próbując je ocalić, Jack rzuca wyzwanie wszechmocnej organizacji i staje do walki o życie i godność.

ira | 2013-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 listopada 2013

Wierzę, że to kiedyś było świetne opowiadanie. Ale potem pan M. M. Smith postanowił przerobić je na powieść metodą „no dobra chłopaki, teraz wymyślamy wszystkie możliwe problemy społeczne i gramy w: kto-dalej-pojedzie”. Mamy więc narkotyki, smętne dziwki, przestępstwa uliczne, zagrożenia płynące z Internetu, traumy wojenne, przemoc wobec dzieci, zbrodnie wojenne, znieczulicę, kult bogactwa i długo by jeszcze wymieniać, a książka ma tylko 350 stron.
I jest tak – czytam o Farmie, jest szok, zbieram zęby z podłogi, chcę jeszcze. A wtedy wszystko rozłazi się po kościach, zmieniaki natychmiast przestają grać główną rolę, i każdy kolejny chory pomysł już tylko wkurza.
Plus za koncepcję fryzjerską. Minus za kolorowe, amerykańskie zakończenie.

Anna | 2014-03-16
Przeczytana: 15 marca 2014

Przyjaciółka wręcz "wmusiła" we mnie tę książkę. Jej starsza siostra dostała "Zmieniaki" x lat temu na zakończenie liceum. Co ciekawe dziś książka ta jest właściwie nieosiągalna, jeżeli chcemy ją kupić w księgarniach typu Empik, Matras, Świat Książki itp. (uwierzcie, sprawdziłam ich wiele). I muszę się przyznać, że nie dałam jej rady całej przeczytać. Ubolewam nad tym, bo jest świetna, ale niestety nie mogłam.

Książka jest świetnie napisana. Pan Smith ma niesamowite pióro - lekkie, przyjemne, bardzo opisowe. Jest tylko jeden powód, dla którego nie jestem w stanie dalej czytać tej powieści: TEMAT. Niestety obija się ona o tematykę Science-Fiction, której wyjątkowo nie lubię, ponieważ jest dla mnie zbyt makabryczna, jak również moja wrodzona empatia nie pozwala mi czytać dalej. Zawsze tak mam, że w jakimś stopniu utożsamiam się z bohaterami książki - w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od stylu autora - tutaj jest to wręcz zbędne. Nie będę wyjaśniać, czym są...

książek: 2024
Tinkerbelle | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Bardzo ciekawie wykreowany świat.
Scenarzyści filmu "Wyspa", chyba mocno się inspirowali tą powieścią.

Sposób narracji i pewne przemyślenia głównego bohatera na temat własnej osoby bardzo do mnie przemawiają.

Iwona | 2018-01-30

Książka, która powstała naprawdę jakiś czas temu. Czytając ją po raz pierwszy wizja świata szokowała, teraz niestety rozglądając się wokoło jakby niechcący dostrzegam coraz więcej punktów wspólnych...
Przerażający obraz przyszłości nie tak odległej i nie tak całkiem niemożliwej

monotema | 2010-09-02
Przeczytana: 23 lipca 2000

Nie przepadam za literaturą science fiction i rzadko czytam książki tego rodzaju. "Zmieniaki" przeczytałam z obowiązku i książka zauroczyła mnie, niesie za sobą, bowiem, głębokie przesłanie i każe się zastanowić nad etyką dotyczącą klonowania, przeszczepów, metody in vitro - nie nad sensem i zasadnością, ale granicą, której nie należy przekraczać.

Wielkie pozytywne zaskoczenie! Powieść z wartką akcją, fantastycznie poprowadzoną narracją, która nie jest efektowną wydmuszką.

Zacząć trzeba od tego, że autor ma świetny, krwisty styl. Sceny akcji, zgryźliwe komentarze bohaterów, sążniste przemyślenia na temat natury świata - wszystko czyta się znakomicie. Powieść stale trzyma dobre tempo i naprawdę gładko "wchodzi". Do tego autor ma talent do kreowania postaci - są żywe, nie tworzą szarej masy ludzkiej stanowiącej wyłącznie tło dla głównego bohatera, mimo że M.M. Smith od początku do końca stosuje narrację pierwszoosobową. Jeśli już przy tym jesteśmy, protagonista "Zmieniaków" - Jack Randall - to facet, którego nie sposób nie polubić. Chociaż jest weteranem wojennym, to nie ma nic wspólnego z typowym żołnierzem, klasycznym dla literatury sci-fi. Jest bystry, niezdyscyplinowany, a jego spostrzeżeniom nie sposób odmówić celności.

Właśnie, spostrzeżenia. "Zmieniaki" to powieść akcji w nurcie science-fiction, ale nie zatracając...

Megsss | 2013-08-30

Mroczna wizja przyszłości - wyobraźcie sobie, że istnieją części zamienne dla człowieka. Tracisz rękę w wypadku? Nie szkodzi. Jeśli stać cię na osobistego klona odstąpi ci ją na pewno i po kłopocie.. Książka tragiczna i piękna jednocześnie. Walka o prawdziwe życie istot, które nie są nazywane ludźmi, chociaż nimi są.

(A tak na marginesie - ktoś kiedyś w mojej obecności chciał mi kupić tę książkę. Podszedł do Pani w Empiku i zapytał: "przepraszam, gdzie mogę znaleźć książkę pt. "ZIEMNIAKI" :-))

Jedna z tych książek, które na zawsze zostają w pamięci. Zaznaczam, że mimo tematyki nie jest to literatura faktu, to wybitna powieść o zmaganiach samotnego człowieka, o samotnej walce o to, co w głębi serca uważamy za słuszne.

gosza | 2011-04-13

jedna z moich ulubionych książek, wciąga maksymalnie.

Lenaila | 2018-05-12