Mary Reilly

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
83-86530-27-8
Barbara

Mary Reilly jest wielkim osiągnięciem kreatywności ślizgającej się radośnie po cienkim lodzie. Największą zasługą autorki jest to, iż przedstawia Mary Reilly i jej życie służącej niezwykle przekonująco."
"The New York Times Book Review"

Doktor Jekyll i pan Hyde - to nazwiska znane chyba każdemu. W tej książce jednak to nie dobry doktor i jego mroczne alter ego są postaciami pierwszoplanowymi, lecz służąca Mary. To zapis dzienników, w których dziewczyna opisuje wszystko: swoją codzienną pracę, przemyślenia i rodzące się do Jekylla uczucie... A także wyraża swój niepokój, gdy okazuje się, że w domu dzieje się coś dziwnego.

Wydawałoby się, że nie ma nic nudniejszego niż wynurzenia i opis życia służącej. Nawet jeśli to służąca samego doktora Jekylla. A jednak jest wręcz przeciwnie - to fascynująca, mroczna, klimatyczna lektura, od której nie sposób się oderwać. To także opowieść smutna i melancholijna. Zarówno w Mary, jak i w jej chlebodawcy, jest ciemność i mrok, które zbliżają ich do siebie i stają się nicią porozumienia. Mary nie rozumie jednak, co dzieje się z jej panem, chce mu pomóc, ulżyć... Co jednak może zdziałać zwykła służąca?

Rzadko mi się zdarza, bym po skończeniu jakiejś książki miała ochotę zacząć ją...

książek: 2078
onika | 2013-02-09
Na półkach: Powieści, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: luty 2013

Najprościej mogłabym powiedzieć, że jest to historia Dr Jekyll'a i Mr Hyde'a opowiedziana z punktu widzenia służącej. Ale tak naprawdę to historia ta jest tylko tłem, a najważniejsza jest tu Mary i jej przeżycia.

Po drastycznych doświadczeniach w dzieciństwie Mary została naznaczona dwojakiego rodzaju bliznami: jedne, te najbardziej widoczne na dłoniach i szyi, drugie kładą się smugą cienia na psychice dziewczyny i sprawiają, że nigdzie nie czuje się ona "na miejscu". A gdy trafia do domu Dr Jekyll'a wyczuwa, że znalazła wreszcie swoją przystań. Jekyll okazuje jej swoje zainteresowanie, nie ocenia, chce poznać jej historię, słucha jej. Oboje wyczuwają w sobie ten sam mrok, który sprawia, że są samotni pośród ludzi.

Powieść ma formę pamiętników Mary. Podobała mi się stylizacja językowa, która ma podkreślić status dziewczyny. Bohaterka spisuje wszystkie swoje przemyślenia i rozterki, bo nie ma się z nich komu zwierzyć. Mnie bardziej od rodzącego się uczucia Mary do "Wielmożnego...

Kosa | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 27 listopada 2013

„Przekleństwo ludzkości polega więc na tym, że dwie sprzeczne natury są ze sobą na wieki złączone, że w otchłani dręczącego sumienia muszą toczyć tragiczne, nie kończące się boje.” /Robert Louis Stevenson/

Historię londyńskiego doktora Jekylla i jego tajemniczego pomocnika pana Hyda zna większość z nas. Kultowe studium przypadku psychopatologii i podwójnej osobowości pióra Stevensona jednocześnie przeraża i zachwyca. Nic dziwnego, że powstało wiele wariacji na temat tej historii. Jedną z nich są pamiętniki Mary Reilly - pokojówki pracującej w domu doktora Jekylla. Poznajemy Mary - prostą, ale elokwentną i ciekawą świata dziewczynę, będącą świadkiem przemiany zachodzącej w jej chlebodawcy oraz tragicznych skutków jego eksperymentów. Pierwsze skrzypce grają oczywiście relacje między Mary i jej Panem. Pochwała należy się autorce za stylizację językową. Widmo koszmarnego dzieciństwa, refleksje i stosunek do życia głównej bohaterki zaskakują trafnymi spostrzeżeniami i "odważnymi"...

Hari_Seldon | 2014-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2014

"Niezwykły przypadek doktora Jekylla i pana Hyde'a" z nieco innej perspektywy. Stylistycznie bardzo sprawnie napisane i oddaje przygnębiającą atmosferę XIX-wiecznego Londynu, kiedy to podziały klasowe były bardzo silne. Kolejnym mocnym elementem książki są świetnie oddane relacje między służącymi, a ich pracodawcami. Główna bohaterka oraz jej przełożony nawiązują między sobą nić porozumienia, która wydaje się nie na miejscu w ówczesnym społeczeństwie. Jekyll, wyprzedzający ideowo swoje czasy, jest bardzo ciekawą postacią. Niestety znany z oryginalnego utworu wątek Hyde'a nie wnosi za wiele do książki i jest całkowicie niepotrzebny. Sam Hyde pojawia się jedynie na parę chwil i zupełnie nie zostaje wykorzystany fabularnie. Fabuła jest strasznie powolna, żeby nie powiedzieć nużąca. Nie dzieje się nic zaskakującego, część wątków się urywa i nie prowadzi do niczego. Jak dla mnie ta powieść to zmarnowany potencjał. O wiele bardziej podobała mi się ekranizacja.

martyna_007 | 2013-01-09
Przeczytana: styczeń 2013

Lekka, swobodnie napisana, od strony technicznej nienaganna. Bardzo ciekawa interpretacja opowiadania Stevensona "Dr Jekyll i Mr Hyde", właściwie jest wiernym odwzorowaniem pierwowzoru, co akurat bardzo mi się spodobało. Uważam, że pomysł przedstawienia wszystkiego z innego punktu widzenia odsłania w tej historii zupełnie inny wymiar.

Monika | 2012-12-10
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Książka składa się z trzech części, które są zeszytami i posłowia. Wszystko jest napisane w formie dziennika prowadzonego przez tytułową Mary. Jej życie mogłoby być ciekawe nawet, gdyby była zwykłą służącą opisującą swoje dole i niedole u państwa, któremu służy (jeszcze nie przetrawiłam do końca, ale dzięki Arturowi wciąż chcę dotrwać do ostatniego odcinka - serial w konwencji służba a państwo "Downton Abbey"), ale jest jeszcze ciekawsze, gdy zaczynamy czytać i okazuje się, że pracuje ona dla Dr Jekylla. Uczucie, które się w niej rodzi do Pana każe go wnikliwie obserwować i mimo tego, że jest rozsądną i bystrą osobą nie potrafi pojąć co się dzieje w laboratorium, gdzie Henry znika na całe noce. Historia jest opowiedziana w lekki sposób, a dbałość o szczegóły zadziwiająca.

Samo przebrnięcie przez lekturę jest lekkie, a z obowiązku czytałam już gorsze książki. Nie sięgnęłabym raczej po nią drugi raz, ale muszę przyznać, że ostatnie 10 stron czytałam coraz szybciej nie mogąc się...

pulcinella | 2010-09-26

Mnie sie podobała. Fajna stylizacja jezykowa w narracji bohaterki. Ja poza tym mam słabość do motywu dr Jekylla i mr Hyde'a. Jest film na podstawie tej książki z J.Roberts i J.Malkovichem.

Mgła | 2016-11-16
Na półkach: 2016, Przeczytane