Żelazo i jedwab

Iron & Silk
83-7120-618-6
Chiny, wspomnienia, kultura, wschód
Sirocco

Angielski absolwent sinologii przyjeżdża do Chin, by uczyć zakazanego tam dotychczas języka angielskiego. Zderzenie zachodniej i wschodniej obyczajowości oraz kapitalistycznych i komunistycznych realiów jest źródłem wielu zabawnych sytuacji, ale także pretekstem do refleksji na temat wolności osobistej, natury ludzkiej i determinacji w realizacji marzeń.

Piotrusia | 2016-09-23

Książka trochę reportażowa - złożona z relacji, opisu zdarzeń, właściwie bez opisu tzw. "życia wewnętrznego" i refleksji bohatera. Ale podobało mi się to -brak sugestii ułatwia snucie własnych przemyśleń. Poznajemy Chiny z dwóch stron: oficjalnej, politycznej i prywatnej, "ludzkiej". Mnóstwo smaczków kulturowych, wspaniale widocznych w zetknięciu z amerykańskim (zachodnim) stylem życia. Wiele dobrego humoru, ale i scen wzruszających. Dawno nic mnie tak nie wzruszyło w książce, jak opis najszczęśliwszego dnia jednego z chińskich studentów, zakończony jego komentarzem: "Nauczycielu Marku. Muszę ci coś powiedzieć. Ta opowieść jest prawdziwa, ale tak naprawdę nigdy nie byłem w Pekinie. Czy zgadłbyś? Do Pekinu pojechała moja żona i to ona zjadła tę kaczkę. Ale często powtarza mi tę historię, ciągle od nowa, i myślę, że choć tam nie byłem, to jest to najszczęśliwsza chwila w moim życiu." Prawda, że piękne?...

monotema | 2012-09-16
Przeczytana: 15 września 2012

Książka kusi okładką, kolor ciepłej żółtości i piękne chińskie porcelanowe czarki. Serię Rebisu znam od dawna i od dawna czytuję powieści z Salamandrą. Nie wszystkie jednakowo urocze, nie wszystkie zachwycają, ale i nie zniechęcają. Można rzec: literatura środka.

Marka Salzmana nie znam i nic mi nie mówił zachęcający dopisek na okładce książki: Autor "Solisty". "Solisty" też nie znam.

"Jedwab i żelazo" to książka autobiograficzna. Mark Salzman od dziecka interesował się Chinami, a w szczególności zaś wschodnimi sztukami walki. Studiował sinologię na uniwersytecie Yale. Po ukończeniu studiów wyjechał do Chin. Tam pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w Szkole Medycznej, pracuje z chińskimi studentami. Sam też pobiera nauki, bo to ciekawe przeżycie, gdzie amerykański kapitalizm zderza się z chińskim komunizmem.
Poznaje kraj, ludzi, język i kulturę. Jest człowiekiem ciekawym świata, chętnym do poznawania kultury chińskiej, a w szczególności sztuk walki. Kontakty Marka...

Mimbla | 2016-08-16
Przeczytana: 12 sierpnia 2016