Dewiza Woosterów

Okładka książki Dewiza Woosterów P.G. Wodehouse
Okładka książki Dewiza Woosterów
P.G. Wodehouse Wydawnictwo: Książka i Wiedza Cykl: Bertie Wooster i Jeeves (tom 1) literatura piękna
Bertie Wooster i Jeeves (tom 1)
The Code of the Woosters
Książka i Wiedza
1984-01-01
1984-01-01
1992-06-12
Hanna Rowińska
literatura brytyjska humor komizm

2038

Lubię angielski humor, więc miałam sporą pewność, że mi się ta książka spodoba. Jest to cały cykl książek o brytyjskim arystokracie Bertie'm Woosterze i jego służącym o imieniu Jeeves, ale niestety tylko kilka zostało przetłumaczonych na język polski.
Tym razem Bertie Wooster wplątuje się w całą serię przygód za sprawą srebrnej krówki na śmietankę, którą desperacko pragnie posiadać jego ciotka, a jak się potem okazuje nie tylko ona.
Powieść lekka i zabawna, coś w stylu "Trzech panów w łódce nie licząc psa" jeśli chodzi o humor.

Wypożyczając tę pozycję z biblioteki "dałam jej drugie życie" - jak wyraziła się sympatyczna pani bibliotekarka - bo miała już zejść ze stanu. A teraz, skoro ktoś ją wypożyczył... zostaje! Na Bielanach, bo nie było jej ani na Bemowie, ani na Woli ;)
Ale do rzeczy. Humor... angielski? Nie wiem. Humor wyśmienity! "Dewiza Woosterów" to rozgrywająca się w zawrotnym tempie komedia, pełna dość zaskakujących zwrotów akcji... toczącej się w ciągu zaledwie kilku dni, głównie w wiejskiej posiadłości. Bohaterowie - świetni! Dialogi - znakomite! I ciągle coś, ciągle coś nowego, kolejne kłopoty, z których trzeba wyjść cało... zazwyczaj z pomocą nieocenionego służącego Jeevesa ;)
Naprawdę dużo dobrej zabawy przy lekturze... i dużo śmiechu! A to cenne! Bardzo! Dawno już żadne słowo pisane tak mnie nie rozbawiło. Polecam!
PS. I dlaczego nie ma wznowień? Nowego, pięknego wydania tej książeczki i innych z serii? Przekładów tych, które do tej pory nie ukazały się w Polsce? Hę? Bo ludzie wolą czytać jakieś współczesne gnioty... i głupoty... co za szkoda! Teraz będę szukać w bibliotekach kolejnych części, a może nawet kupię jakieś stare, wysłużone egzemplarze i wzbogacę nimi domową biblioteczkę.

Arcydzieło gatunku. Nie do wiary, ileż zawiera ta książka żartów sytuacyjnych , słownych, absurdu, dowcipnie scharakteryzowanych postaci, ironii, satyry, sarkazmu i wielu innych postaci najprzedniejszego humoru. A do tego niezliczone komedie omyłek i nieprzerwane tempo zmieniających się jak w kalejdoskopie sytuacji. Nie brakuje też całkiem trafnych życiowo obserwacji. Zabawa na najwyższym poziomie z ogromną dawką życzliwości i optymizmu.

Ta część jest najlepsza! Oceniam z tych powieści tworzących ten cykl, które zostały przetłumaczone na polski.

Przezabawnie elokwentna i w swoim subtelnym dowcipie nader urocza komedia pomyłek, która obfituje w liczniejsze zwroty akcji, niż najlepszy thriller. Wspaniała rozrywka tudzież niezawodne remedium na największą nawet chandrę - polecam!*

*Jeśli lubisz brytyjski humor

*Jeśli lubisz brytyjski humor

Mój pierwszy kontakt z piórem niejakiego Woodehouse'a. I od razu strzał w dziesiątkę! "Dewiza" i pozostałe opowieści o Bertiem i Jeevesie to literatura mająca ambicje. Tak, tak - ambicje by rozśmieszyć czytelnika. I moje oczekiwania w tym względzie zostały ze wszech miar zaspokojone. Błahe tarapaty, przechodzące w katastrofy, kończące się oczywiście happy endem (głównie dzięki inteligencji nieocenionego Jeevesa, osiągającej pułap wyższy, niż ta sama cecha jego pryncypała) - to treść tego dzieła. Polecam każdemu na poprawę humoru! I pamiętajcie, żeby nie kraść dla kawału hełmów angielskim policjantom... ;-)

Mogę przymknąć oko na fakt, że drugoplanowe postaci tchną tu trochę celulozą, a te pierwszoplanowe, niezależnie od proweniencji, mówią takim samym, wyszukanym językiem. Osiągnięcie psychologicznej wiarygodności nie jest bowiem ambicją tej prozy; jest nią rozbawienie czytelnika. Angielski humor świetnie służy zaspokojeniu tej ambicji; niestety, książka jest mocno przegadana i z powodzeniem można by ją skrócić o połowę, wykreślając jedynie zbędne epitety. Dobry redaktor zrobiłby z tej powieści opowiadanie, a wówczas jej zalety, czyli dość jednostronny dowcip i hiperboliczny styl, nie zdążyłyby stać się kulą u jej nogi.

Fajna, lekka historia, którą szybko się czyta. Wielu bohaterów, których losy splatają się w ciekawy sposób. Całość pełna humoru.

Dobrze się bawiłem przy lekturze - lekka, a humor ujmujący. Nie podzielam może zachwytów, że to taki "angielski Hašek", ale choć to książeczka płocha, to miła niczym... ptasie mleczko. - Pisana jakby z myślą o wystawieniu na scenie, oparta na nieustannej komedii pomyłek, chwilami ciut przewidywalna, a jednak bardzo wciągająca, zaś słowo "urocza" pasuje do niej, jak do mało której książki! Zjadliwie dystyngowany humor takoż przyjemny. - Zaś knur, który tę książkę wyrzucił do śmietnika, gdzie ją znalazłem (smutny fakt),niechaj wpadnie do dołu z łajnem, gdzie jego miejsce...

Lekka, bardzo zabawna, sympatyczna.

Myślę, że te trzy słowa najlepiej opisują "Dewizę Woodsterów". Nie spodziewałam się po tej książce nie wiadomo czego, bo tak się nastawiać jest nastawianiem się bezsensownym. Lubię dać się zaskoczyć. I w tym przypadku tak było. Humor, który trafił w mój - i to zapewniło mi dobrą zabawę, a książce wysoką ocenę. Zabawne zwroty akcji, sympatyczni bohaterowie i śmieszne określenia niektórych sytuacji naprawdę tworzą przyjemny klimat.

Przeczytana w listopadzie zdecydowanie mi go rozjaśniła :)

Lekka, bardzo zabawna, sympatyczna.

• Audiobooki
  • Literatura piękna
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • Humor
  • Obyczajowe