Napoleon: życie po śmierci

83-85852-86-7
Napoleon Bonaparte
historyczna
Krzysiek W

Powieść Edwarda Radzińskiego – błyskotliwa biografia Napoleona. Internowany na Wyspie Świętej Heleny imperator pisze scenariusz swojego życia, dyktując go zaufanemu sekretarzowi de Las Casesowi. Przeżywa raz jeszcze swoje zwycięstwa i dni chwały, ale też wszystkie przegrane i klęski, pragnąc pozostawić o nich własny przekaz. Hrabia de Las Cases, bystry obserwator życia na angielskiej wyspie, jest – jak wszyscy bohaterowie tej powieści – postacią autentyczną. Jego sensacyjne zapiski ze Świętej Heleny, przemycone do Paryża i wydane w 1823 roku, już po śmierci Napoleona, doczekały się wielu wydań.

Mateusz Piela | 2014-08-27
falk | 2013-08-25