Okładka książki Aleksander II. Ostatni wielki car

historia, Aleksander II, Rosja, car
historyczna
typ
papier
7.83 (12 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Barwna biografia wielkiego cara-informatora, który zniósł poddaństwo i usiłował wprowadzić Rosję do Europy. Historię niezwykłego, gwałtownie przerwanego życia władcy imperium Romanów autor przedstawia na tle wspaniałej panoramy epoki. Książka, napisana z pasją historyka i maestrią dramatopisarza, jest także interesującym studium władzy i terroryzmu, którego zapowiedź przyniosły czasy panowania Aleksandra II.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Biały | 2013-11-03

Dla mnie, w tej biografii za mało "człowieka" za dużo "świata". Wiem, że nie da się oderwać jednego od drugiego, ale u E. Radzińskiego obraz Rosji za mocno przygniata obraz Aleksandra.

Tomasz | 2013-01-23
Przeczytana: 20 stycznia 2013

"W Rosji wszystko jest sekretem, nic jednak nie jest tajemnicą" - cytat ten najtrafniej odzwierciedla klimat książki Edwarda Radzińskiego "Aleksander II. Ostatni wielki car".

Paryska Cyganka wróżąc Aleksandrowi II z ręki, przepowiedziała mu siedem zamachów na jego życie. Sześć z nich przeżyje, ale siódmy będzie dla niego śmiertelnym.

Zamachy (daty według kalendarza juliańskiego):
I. - 4 kwietnia 1866 r.
II. - 25 maja 1887 r.
III. - 2 kwietnia 1879 r.
IV. - 19 listopada 1879 r.
V. - 5 luty 1880 r.
VI.- 17 sierpnia 1880 r.
VII. - 1 marca 1881 r.

I na koniec cytat, który genialnie ocenia skutki zamachu na cara Aleksandra II:
"Spośród sławnych postaci terroru przeżyją nieliczni skazani na bezterminową katorgę: Wiera Figner spędzi dwadzieścia, a Nikołaj Morozow - dwadzieścia trzy lata w Szlisselburgu. Dosięgnie ich jeszcze jedna kara. Dożyją do lat czterdziestych XX wieku i zobaczą na własne oczy "wspaniałe drzewo wolności" i "świetlane czasy" zwycięstwa rewolucji w Rosji, o którym pisał...

gjus | 2014-07-10
PseudoDionizy | 2014-03-06