Stalin. Pierwsza pełna biografia oparta na rewelacyjnych dokumentach z tajnych archiwów rosyjskich

Wydawnictwo: Magnum
Сталин
83-85852-22-0
stalin, biografia, radziński, ZSRR
Łukasz

Ekscytująca biografia napisana na podstawie nie znanych dotąd dokumentów z tajnych archiwów rosyjskich, a także wspomnień i rozmów ze świadkami tamtych czasów. Autor dotarł m.in. do jednego ze specjalnych ochroniarzy, który po czterdziestu latach zdecydował się ujawnić posiadane informacje i dostarczył najpoważniejszych dowodów na istnienie spisku związanego ze śmiercią Stalina. Książka...

Książka ujawniająca wiele zaskakujących faktów z życia Generalissimusa, jest czymś więcej niż tylko biografią radzieckiego tyrana. Jest jednocześnie fascynującym freskiem epoki, przez całe dziesięciolecia spowitej zasłoną mitów i kłamstw.

Stalin Edwarda Radzińskiego ma dwie ważne zalety. Jest sensacyjny i jednocześnie realistyczny. Zawiera przy tym dotąd nie publikowane materiały archiwalne i interesujące wywiady.
Times Literary Suplement

Jonasz | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Stalin Edwara Radzinskiego, reklamowany jest jako, zawierajaca nowe, niepublikowane informacje, pochodzace ze swiezo otwartych archiwow kremlowskich. Jako, ze nie jestem zawodowym historykiem, ani nie studiowalem doglebnie biografii dyktatora. Pozostaje mi wiec przyjac ten fakt bez dyskusji.
Moja dotychczasowa znajomosc Stalina opierala sie na Monografii Allan Bulocka “Hitler-Stalin, zyciorysy rownolegle”, oraz z szeregu innych opracowac historycznych, w ktorych dyktator byl jednym z wielu “bohaterow”. To moja pierwsza pelna biografia Stalina. Ksiazka wydaje sie byc kompetentna. Dobrze napisana. Chwilami dowcipna, choc najwiecej tam czarnego humoru.
Wazny sie wydaje, ze biografia napisana jest przez Rosjanina, i to starszego pokolenia. Rosjanie lepiej rozumieja specyfike swojego kraju. Zachodni historycy, czy pisarze, zbyt czesto przymierzaja do Rosji zachodnia miarę, wypaczając w ten sposób Rosyjska rzeczywistość. Radzinsky dodatkowo, pochodzi z tradycyjnej inteligenckiej...

Wiórek | 2011-05-28
Przeczytana: 26 maja 2011

Zapadająca w pamięć, rzetelna, ciekawa i napisana prostym językiem- taka jest ta książka. I choć jej rozmiary są horrendalne, to warto poświęcić na nią swój czas i poznać życiorys osoby, która miała niewyobrażalny wpływ na losy świata, która dzierżyła w swych dłoniach losy tak wielu ludzi i która była aż tak okrutna i wyrachowana, że zabijała tych, których prawdziwie lubiła. Edward Radziński pokazuje nam prawdziwego Stalina, plusem jest też to , że autor żył w tamtych czasach i na własnej skórze odczuł koszmar komunizmu.

Natalia_94 | 2014-08-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Stalinizm
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Świetna biografia. Muszę śmiało stwierdzić, że nawet momentami dużo lepsza niż biografie Stalina Simona Montefiore'a.
Książka zawiera wiele przetłumaczonych dokumentów, listów z archiwów rosyjskich, przez co jest bogata w wiedzę na temat Stalina. Autor skupia się wyłącznie na osobie Józefa i jego postępowaniu.
Utwór mimo swojej obszerności czyta się bardzo szybko jest prosty w odbiorze, nie opatrzony bezsensownymi zabiegami typu: opis przebiegu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, o której jak autor mówi "napisane jest już wiele".
Największym plusem jest trzeźwe i oparte na dokumentach (i zeznaniach świadków!) podejście do najważniejszych zdarzeń z życia Stalina, które są owiane tajemnicą - mianowicie a) śmierć drugiej żony Stalina b) współpraca Stalina z Ochraną c) śmierć Stalina d) przyczyny wybuchu i motywy II Wojny Światowej e) śmierć Lenina f) motywy wielkich czystek
Na większość tych zagadnień dostajemy bardzo prawdopodobne odpowiedzi!
Wypowiedź zakończę proroczym(?) cytatem:...

Artur Schodziński | 2014-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Nie był to mój pierwszy kontakt ze Stalinem, ale tym razem to nie było spotkanie to zderzenie, to szok.
Bardzo dobrze ukazana postać tyrana, który szafował milionami ludzkich istnień.
Autor bardzo dobrze ukazuje tło historyczne i sprawnie prowadzi narrację.
Lektura pomaga tez zrozumieć to co teraz dzieje się za naszą wschodnią granicą.

Fotopacza | 2013-05-31

Świetnie napisana biografia. Suche fakty historyczne przeplatają się z ciekawostkami i hipotezami. Pomimo lekkiego pióra autor ukazał pełnię grozy postaci Stalina i jego wpływ na historię współczesnego świata. Polecam każdemu, kto chciałby zrozumieć dzisiejszą Rosję, także w kontekście relacji z Polską.

Marcinomn | 2014-08-15
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Najlepszą recenzją dla książki niech będą te słowa.

W szkole uczono mnie głownie o Hitlerze, o złym człowieku nr jeden.
Oświadczam wszem i wobec że to błąd, Stalin był 10 razy gorszy. Żałuję że książki nie przeczytałem w czasach licealnych, wywiązała by się ciekawa dyskusja.

roksa | 2015-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Bardzo ciekawa książka, poznałam historię "bogostalina" - człowieka okrutnego, bezwzględnego.

miki13 | 2014-07-19

Wstrząsająca. Niewiarygodne do czego zdolni są ludzie, by sięgnąć po władzę.

Maly_Stalin | 2013-01-19

Rzetelna, treściwa, dobrze napisana. Czytałam ją z zapartym tchem, dosłownie pożerając kolejne strony. Radziński trafnie przedstawił i scharakteryzował postać największego człowieka - zagadki w historii.
Bibliotekarki mnie nienawidzą, bo wypożyczyłam tylko na tydzień, a trzymałam pół roku...

Mikołaj Zegar | 2011-07-23
Przeczytana: czerwiec 2011

Gruba książka, lecz z wielkim zaciekawieniem czytałem dzieje największego tyrana w dziejach. Chciałbym zauważyć, że książka jest podobna do "Ja, Klaudiusz", mam na myśli oczywiście bezpodstawne oskarżenia przeciwników i otrucia, zabijanie. Polecam.