Nie oglądaj się w stronę Sodomy

Tłumaczenie: Andrzej Selerowicz
Wydawnictwo: Dom Księgarski i Wydawniczy Fundacji Polonia
The City and the Pillar
klasyka
Tymomateusz

Książka o Ameryce lat 40. XX wieku. Główny bohater dorastając odkrywa swój homoseksualizm, opuszcza rodzinny dom na prowincji i podróżuje po świecie, by w końcu trafić w kręgi nowojorskiej bohemy.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

nellanna | 2013-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Posmak skandalu, jakim na ogól elektryzuje ten powieściopisarz i jego dzieła chyba dawno stracił na jakości. Już "Teleny" Wilde'a, chociaż znacznie wcześniej napisane, jest bardziej obrazoburcze! A ja dla tego pieprzyka po nią sięgnęłam. Cóż... poruszanie tematyki gejowskiej w literaturze nie należy już do rzadkości i jest wiele przykładów dosadniej potraktowanego tematu. Proza to przyzwoita, dość jednostronna i mało mnie ta powieść obeszła. Można, dla ciekawych.

koczowniczka | 2011-05-06

Jim Willard cieszył się opinią podrywacza, stwarzał pozory, że przepada za dziewczętami, a tak naprawdę nie lubił ich, bo jego fascynację budzili chłopcy. Jednak nie miał odwagi przyznać się do swojej orientacji seksualnej, bał się odrzucenia. Nic w tym dziwnego, wszyscy wiemy, jak wrogo w latach czterdziestych dwudziestego wieku ludzie z małych miasteczek odnosili się do wszelkiej inności. Jednak kiedy Jim przybył do Nowego Jorku i znalazłszy się wśród mężczyzn takich samych jak on nadal kłamał, jego zachowanie zaczęło mnie zastanawiać i denerwować. Uważa się za odważnego człowieka bez kompleksów, dlaczego więc ukrywa prawdę? Dlaczego woli mieć opinię utrzymanka niż geja?

Powieść Gore Vidala "Nie oglądaj się w stronę Sodomy" ukazuje homoseksualistów jako osoby niezdolne do prawdziwej miłości i do dochowania partnerowi wierności. Myślą oni tylko o zaspokojeniu własnych potrzeb seksualnych. Posuwają się do różnych oszustw, podłości, wielu z nich żeni się z kobietami tylko po to, by...

Straszydło-Dydłoń | 2016-02-04
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Kiedy książka Vidala "The Town and the Pillar" (osobiście wolę oryginalny tytuł) ukazała się pod koniec lat 40. XX wieku, wywołała spore kontrowersje w Ameryce. Patrząc z perspektywy czasu można stwierdzić, że bardzo dobrze zapowiadała nadchodzące zmiany w obyczajowości USA, a co za tym idzie - rewolucję seksualną. Ba! stanowiła niezły kij wbity w mrowisko, ponieważ odczarowywała bez skrupułów amerykańską fabrykę snów, Hollywood.
Można polemizować czy i dziś ta powieść jednego z najbardziej szczerych pisarzy amerykańskich potrafi bulwersować. Pewnie nie aż tak - jakby nie było minęło ponad 50 lat. Jednakże ekscytujące pozostaje w niej coś innego.
Vidal chłodno, niemal kronikarsko, opisuje wchodzenie w dorosłość młodego homoseksualisty, ukazując go nie tylko jako nieukształtowanego (bo ten proces dopiero postępuje), ale przede wszystkim jako antypatycznego bubka, stojącego o jeden krok od socjopatii. Nie ocenia go, nie krytykuje, ale czytelnik raczej nie stanie się jego...

Melancholijny dramat, słodko-gorzki, z przewagą goryczy.
Trzeźwe lecz nie pozbawione liryzmu spojrzenie autora na tytułową Sodomę w równym stopniu zaskakuje dojrzałością (Vidal napisał tę książkę mając zaledwie 21 lat) co ujmuje brakiem oceny czy też znamion moralizatorstwa.

Bohaterowie powieści - samotni, spragnieni miłości żyją w ciągłej pogoni za jakimś mitycznym a nieosiągalnym szczęściem i to nienasycenie nadaje im lekko tragiczny rys. Z drugiej strony, zwłaszcza postacie Sullivana i Shava cechuje szczególna postawa godności, poczucie honoru, potrzeba zachowania twarzy.

A Jim, który podąża w ślad za ukochanym i pozostaje mu wierny... na swój sposób, dotyka w człowieku jakiejś czułej struny.

Hamunaptra | 2015-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Branżowe

Wydaje się być napisana lekkim piórem, ale to tylko pozory. Główny bohater to postać bardzo niejednoznaczna. Zaskakujące zakończenie.

GrzesiekLepianka | 2012-08-18

kamien milowy powiesci gejowskiej nie jest dzis juz az takim kamieniem milowym. aczkolwiek czyta sie przyzwoicie, przyjemnie, a i sama idea tlumaczona przez autora w poslowiu, ze chcial ukazac roznorodnosc typow i charakterow gejow jest dosc ciekawa. niestety jednak ostatecznie bardziej to dla mnie niespelniona obietnica niz udane zamierzenie. mimo to warto.

Zaryk | 2011-07-19

Książkę czytałem z przyjemnością z racji homoseksualności bohaterów wysuniętej na pierwszy plan i przyzwoitej historii. Styl autora pozostawia wiele do życzenia.

Oficer95 | 2016-02-02

Absorbująca i przyjemnie, żwawo prowadzona akcja. Dość niezwykłe, że powieść - choć dotyka życia osób o orientacji homoseksualnej - w ciągu siedemdziesięciu lat od premiery nie zdezaktualizowała się tak, jak można by oczekiwać...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G

Przyzwoita opowiastka, niewiele więcej, przykuwająca uwagę raczej tym, jak bardzo oczekiwania i marzenia mogą zmienić życie, jak bardzo na nim zaważyć - i jak wiele zniszczyć.

walfer | 2017-05-07
Przeczytana: 19 sierpnia 2005

Płakałem całą noc, a potem kolejną. A teraz już wiem...