Planeta Samych Chłopców

Tłumaczenie: Karol Furmański
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Planeta samých chlapců
978-83-61006-90-9

To najlepszy reportaż literacki jaki czytałem w Czechach. Mariusz Szczygieł, reporter "Gazety Wyborczej". Kto nie marzył o byciu ładnym przedmiotem w świecie ładnych przedmiotów? Przyjemniej być meblem w eleganckim salonie niż siedzieć na nim i konfrontować się z tym, co na około. Może sztuczne kwiaty to idealna forma egzystencji? Gejowscy bohaterowie Planety samych chłopców przedmiotami nie...

Gejowscy bohaterowie Planety samych chłopców przedmiotami nie są, choć często traktują siebie i innych jakby nimi byli. Jest w nich coś, co wciąż im przypomina, że człowiek - chcąc nie chcąc - jest nie tylko ciałem.
Świat przedmiotów jest światem prostych relacji. Można się wypiąć i czekać na to, co nadejdzie. Można również interesować się wyłącznie tym, czy ktoś ma dużego i co lubi robić w łóżku. To też jest ważna wiedza i pożyteczna, lecz niewystarczająca. Fiut, na dłuższą metę, może okazać się jedynie fiutem. Nawet jeśli z początku wydaje się miły.
Planeta samych chłopców to planeta zdawkowych rozmów, szybko palonych papierosów, zapuszczonych sypialni i obskurnych darkroomów. Syf wydaje się wszechogarniający. Liczą się tylko pieniądze i seks. Lecz jest to też planeta rozpaczliwie poszukiwanej bliskości. To współczesny świat czyni nas towarem, którym tak naprawdę wcale nie chcemy być.
Adam Georgiev (1980) - czeski poeta i prozaik, jeden z najważniejszych twórców nowej generacji. W 1998 roku wydał dziennik aktorki Zorki Janů pt. Dziennik siostry Lídy Baarovej. Za tom poezji Poeta. Cierpienie. Kat otrzymał dwie nominacje do książki roku 2007 w Republice Czeskiej. Planeta samych chłopców to entuzjastycznie przyjęta przez krytyków pierwsza część trylogii, którą uzupełniają Bulwar słońca i Zabij mnie, Elizo.

Kamil | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

Tyle szumu o nic.
"Być może miał w tym swój udział wydawniczy PR, z którego niezbicie wynikało, że oto otrzymaliśmy dzieło młodego geniusza, który powali na kolana Czechy i okolice, a teraz mierzy w kraj nad Wisłą. Gdy bębenek zostanie podbity tak mocno, czytelnicze rozczarowanie jest większe. Gdyby „Planeta” nie była dziełem genialnego „poety przeklętego” (co wynika z niektórych recenzji), a taką sobie zwykłą powieścią gejowską – byłaby o wiele bardziej interesująca."

"Planeta" pokazuje środowisko młodych homoseksualnych mężczyzn, w różnych miejscach Europy. Akcja często rozgrywa się w klubach gejowskich i darkroomach. Jak się domyślamy towarem jest tutaj wszystko.
Jeśli cię nie stać, możesz sprzedać siebie.
Autor porusza poważne problemy, cielesność, która staje się nowym pieniądzem, towarem, nic nieznaczącą skorupą, rzeczą w świecie samych rzeczy.
Jest tutaj wiele ciekawych i dających do myślenia cytatów, które udowadniają istnienie w każdym duszy, problemu poszukiwania...

m_ght97 | 2016-12-04
Na półkach: Czechy, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2016

Do literatury gejowskiej jakoś nie miałem w zwyczaju, nawet nie wiem dlaczego, pisać opinii, po prostu czytałem, poszerzałem horyzont własnego istnienia. Książka może pozostawać dla wielu zwyczajnie opowiedzianą historyjką, obok której to się przechodzi bez wzruszenia, najwyżej zauważa się w trakcie lektury studium międzyludzkich relacji, parę aforystycznych dialogów. Z pewnością powstaną jeszcze dziesiątki takich książeczek, niezmieniających wiele. Ale jeśli patrzy się na tę książkę jak na pewną charakterystykę społeczną, to wyda się to interesujące, coś się pomyśli. Widzę w tej książce zwykłych ludzi rzuconych w wir życia, którzy trochę lepiej, trochę gorzej sobie radzą, niektórzy się tratują, upadają. Tacy chyba jesteśmy. Może lepsi, może gorsi. Wredni ludzie.

DramaQueer | 2010-10-12
Przeczytana: 23 września 2010

Jeśli chodzi, o "Planetę samych chłopców" to mam mieszane uczucia. Z jednej strony autor porusza, dla mnie osobiście, bardzo interesującą kwestię - dysonansu, konfliktu między tym jakimi ludźmi współcześni geje chcieliby być, a tymi, którymi muszą być, w ułomny, narzucony przez otoczenie sposób szukając swojego szczęścia. I za przedstawienie tej kwestii jestem autorowi wdzięczny. Na minus niestety zaliczyć trzeba nieporadność formy. Siląc się na nowoczesną postrzępioną narrację (podobnie Mian Mian w "Cukiereczkach"), autor gubi się w niedopowiedzeniach by ni z tego ni z owego "gruchnąć" w czytelnika jakimś bon-motem, prawdą objawioną o homoseksualizmie. Stąd uczucia mieszane.

Dociekliwy_Kotek | 2011-05-19
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G
Przeczytana: maj 2011

Kurczę, to będzie doskonała książka.

I była. Czego się absolutnie nie spodziewałam. "Brud i zagrzybienie były w tym wielkim klubie know-how. To jest to, co lubią młodzi, kiedy się upiją. Brak spięcia czy ograniczenia. Powab, który chyba i mnie czasem pociągał", pisze autor. I kto wie, może coś w tym jest.
Nie mogę powiedzieć, żeby Georgiev epatował brutalnością, brzydotą, bylejakością, brutalnością i cynizmem świata, w którym żyje. Inaczej niż większość znanych mi autorów, nie próbuje szokować czytelnika i w tym chyba tkwi siła jego prozy. Jednocześnie, w urywanych zdaniach, we wtrąceniach i jego własnych, przemyconych jakby wrażeniach, tworzy się klimat pewnej intymności.
Do tego oszczędność jego prozy i absolutny brak wyjaśnień czy analiz, żadnego tłumaczenia świata ani jego zasad - to wszystko należy do czytelnika, wymaga uwagi i czujności.

A najbardziej poruszył mnie kontrast między cynizmem, pustką, brakiem złudzeń a tym pragnieniem miłości. Tak, ja wiem, jak to brzmi....

arek | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Książka o tych, którzy może poszukają bliskości, a robią wszystko by być jeszcze bardziej samotni. Może nie potrafią stworzyć więzi z drugim człowiekiem, może nie chcą (bo jednak na co dzień tak jest wygodniej). Dopiero „na kacu”, narkotykowym głodzie, po kolejnym „numerku” z byle kim, byle gdzie, uświadamiają sobie jak to im źle i jacy to są skrzywdzeni przez los. Do następnego razu. Aż sięgną dna.
Nie robiąc oczywiście nic żeby swoje życie zmienić.
Jeżeli zamiarem autora było pokazanie świata ludzi samotnych „na własne życzenie” to udało mu się. Nie ma w tym jednak nic więcej, jak zdawkowy zapis kolejnego oblicza współczesnego konsumpcjonizmu, gdzie także, a może przede wszystkim człowiek jest towarem, a życie to wielka impreza, czyli „żyj tak jakby jutro świat miał się skończyć”.

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2009 rok

znów popularność tematu robi swoje, oddzielmy emocje związane z wątkiem gejowskim, a nie zostanie wiele...

Ludi | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

Niezwykle przygnębiająca. I zagmatwana. Za bardzo specyficzna, żeby sobie czytać ot tak.

pawelr | 2012-04-04

Trochę melancholii, trochę porno.

Łukasz Maślanka | 2011-06-19
Przeczytana: sierpień 2010

"Planeta samych chłopców" Adama Georgieva to książka, która po pobieżnej lekturze przypadkowo wybranych stron może przestraszyć. Gdy jednak czytelnik schowa do kieszeni drobnomieszczańskie odruchy świętego oburzenia, autor mu to wynagrodzi. Czym? Porcją świetnej literatury.

“Planeta samych chłopców” to reportaż literacki, zachwalany przez Mariusza Szczygła jako “najlepszy, który przeczytał w Czechach”. Tymczasem w trakcie lektury czytelnik ma wrażenie, że ma do czynienia z porcją cholernie dobrej, niosącej uniwersalny przekaz prozy. Co pewnie też można uznać za świadectwo jakości pisarstwa młodego czeskiego autora, Adama Georgieva. Bo przyznać trzeba, że jego “Planeta samych chłopców” to trudna, ale fascynująca książka.
W swoim dziele Georgiev prowadzi czytelnika po świecie homoseksualnej (w tym wypadku gejowskiej) miłości. Uchyla kurtynę zasłaniającą ten owiany tajemnicą świat, otoczony zbiorowym obrzydzeniem obywateli “normalnych, lubiących jak chłop z babą” i odmawiających...

Algoforos | 2011-10-14
Na półkach: Przeczytane, LGBT
Przeczytana: 14 października 2011

Tego nie dowiecie się na paradach!
Georgiev pokazuje świat homoseksualistów bez pudru i brokatu. Świat, który skacowany obudził się w pustym mieszkaniu po nocy, przebalowanej z kolejnym przypadkowym kochankiem. To miejsce tylko powierzchownie jest "gay", naprawdę przepełnia je przeraźliwa samotność, emocjonalna oziębłość, brak empatii i przedmiotowe traktowanie innych.
Bohaterowie "Planety..." tkwią w błędnym kole - spragnieni miłości, im dłużej i intensywniej jej szukają, tym bardziej stają się egoistyczni i egotyczni, co czyni z nich postacie w najwyższym stopniu tragiczne.

Uważam, iż obowiązkowo powinien ją przeczytać i wziąć treść pod rozwagę każdy homoseksualista, choć zapewne i dla heteroseksualistów lektura może być ciekawa jako forma zajrzenia za kulisy barwnego teatru LGBT.