Rudolf

Wydawnictwo: Ha!art
homoseksualizm, gej, LGBT,

„Rudolf” Mariana Pankowskiego to powieść kultowa. Wydana po raz pierwszy w Anglii w 1980 roku została zniszczona przez polską krytykę, która Autorowi zarzuciła pornografię, obrazoburstwo, tani skandal. To historia przyjaźni profesora uniwersytetu, Polaka, emigranta, więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i Niemca, byłego żołnierza Wermachtu, homoseksualisty. Literatura wywrotowa, marginalna, łamiąca tabu. Marian Pankowski nazywa swoją powieść „rajską baśnią dla wyzwolonych dzieci”.

źródło opisu: opis wydawcy

Katik | 2014-01-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Majstersztyk formalny i stylistyczny. Powieść Pankowskiego zachwyca trafnością skojarzeń, metafor, kompozycji słownych ("Znajomi odfrunęli do najdalszych krajów oglądać walki kogutów z dziećmi wygłodzonymi odpowiednio, tudzież seanse hinduskich speców od duszy, co to na poczekaniu żmiję ci połkną i natychmiast ją z krowiej dupy wyciągną, o tysiąc wcieleń doskonalszą."). Język można nazwać hermetycznym - przywodzi na myśl "Barbarę Radziwiłłównę z Jaworzna-Szczakowej" Witkowskiego, a sama historia jest bardzo kameralna. Można zrobić z tego zarzut, ale jeśli szukamy w literaturze intymności lub niepowtarzalnego stylu, ta pozycja powinna przypaść nam do gustu.

lajt | 2010-06-10

Rudolf to zderzenie dwóch poziomów etycznych, mentalnych, obyczajowych. Jednym z bohaterów jest Polak - narrator, jednocześnie alter ego autora, mieszkający w Belgii, drugim - Thomas-Rudolf, Niemiec urodzony w Łodzi, homoseksualista. Dyskurs miedzy postaciami, to opowieść o kulturze i naturze, koncepcji człowieczeństwa, o tym, że zderzanie sie tych płaszczyzn, to poszerzanie naszych granic, bez zamykania się na dialog.

GrzesiekLepianka | 2012-02-01

potrafi pankowski pisac zdania, ktore sa piekne, chociaz kompletnie nie wiadomo co znacza i po co zostaly napisane. potrafi przywolac wiele slow jakby zupelnie zapomnianych, wyszlych z uzycia, zaskakujaco skojarzonych i ocalonych. potrafi o tym, co z oburzeniem nazywano pornografia, pisac w taki sposob, ze to i dowcipne, i blyskotliwe, i niedoslowne, wiec i niepornograficzne. gawedziarski styl ma w sobie cos z niekontrolowanego, aczkolwiek wciagajacego i urzekajacego swego rodzaju dystyngowaniem, belkotu, w ktorym mnostwo dygresji, powrotow do przeszlosci, zamyslen.
dziwne to pisarstwo, trudne, ale hipnotyczne. fragmenty niekiedy cudne i jakby bedace pierwowozorem dla stylu witkowskiego (zwlaszcza te historie erotyczno-pedalsko-lujowskie).

Dubenschmitz | 2015-02-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2015

Korporacja Ha-art intensywnie promowała Pankowskiego swego czasu. I nie ma się czego wstydzić. Świetny język, historia już trochę mniej, ale w zalewie wszelakiego badziewia literackiego warto sięgnąć po Rudolfa Mariana.

Alex | 2010-12-05
Przeczytana: kwiecień 2009

trudny, hermetyczny język, niewciągająca historia

Ktrzn Jnt | 2012-02-03
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Faworyty
Przeczytana: 2011 rok

piękno.

Roksana | 2013-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2013

Książka zdecydowanie nie przypadła mi do gustu. Czy to wymagający, przekombinowany styl pisania, czy też niezbyt wciągająca, powiewająca nudą fabuła. Pewne fragmenty najzwyczajniej w świecie omijałam, nie mogąc doczekać się końca tej książki. Przeczytałam, ale przyszło mi to niezwykle ciężko.

pati_majonez | 2016-06-30
Algoforos | 2016-03-26