Ziemia Nod

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-738-5
Tarnów, ból, literatura polska
Pistacia

Olga, niedoszła zakonnica, umiera podczas porodu, bo nie usunęła groźnej dla siebie ciąży. Madej katuje żonę, a wyrzuty sumienia zapija wódką. W więzieniu czyta Biblię, chcąc oczyścić duszę z grzechów. Bita przez męża Czajka czuje ulgę, gdy zanurza w ciele ostre przedmioty. Getto, ucieczka, powrót, śmiertelna choroba - życie Jeszui to kolejny epizod w okrutnej historii Izraela. Dzieje Antoniny i Pawła Borowiczów to kwintesencja losu Polaka - zsyłka, niewola, polityczne zawirowania. Po hebrajsku „nod" znaczy „błądzić". Do biblijnego kraju Nod został wygnany Kain po zabójstwie Abla. W napisanej z epickim rozmachem powieści Kobierskiego błądzą poszczególni ludzie, ale także rodziny, wspólnoty, całe narody. To opowieść o zadawaniu bólu bliźniemu i o Zagładzie pewnego świata, którego figurą jest międzywojenny Tarnów. Ziemia Nod Radosława Kobierskiego to proza o wielkich ambicjach.

[opis wydawcy]

vandenesse | 2013-11-25
Na półkach: Przeczytane, 2013, BOK
Przeczytana: 25 listopada 2013

Jedna z trudniejszych książek jakie przyszło mi poznać pod względem warsztatu pisarza. Na początku czytając długie rozważania autora odpływałam, gubiłam się, momentami okazywało się, że przeczytałam dwie strony komponując w myślach listę zakupów... Normalnie odłożyłabym książkę ale w tym przypadku wiedziałam, że w końcu dojdę do momentu w którym autor mnie przytrzyma i nie wypuści już z pazurów. I nie zawiodłam się.
Opowieść zaczyna się w latach 30. luźnymi historiami poszczególnych mieszkańców Tarnowa. Przechodzi w lata okupacji - kiedy to nie bardzo wiemy w jaki sposób czytać, w jaki sposób przyswajać fakty, żeby nas zbyt mocno nie pochłonęło... Żeby nasza psychika wyszła z tego w całości... I w końcu lata powojenne - kiedy to nastąpił całkowity chaos: "jakiej domyślności trzeba było, żeby połapać się w tych wszystkich machlojkach, roszadach, wzajemnych oskarżeniach i przepychankach? Kto jest kim? Czego chcą tak naprawdę jedni i drudzy?".
Wstrząsająca lektura - jak większość...

Ola | 2013-04-16
Na półkach: Przeczytane, Granice
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

„Ziemia Nod” to książka polskiego prozaika, poety i krytyka literackiego, Radosława Kobierskiego. Jest to trzecia powieść w jego dorobku, a zarazem utwór, który odbił się dosyć szerokim echem. Autor został uhonorowany nagrodą „Gwarancja Kultury” 2011, był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2011, oraz otarł się o Nike. Ziemia Nod, to kraina na wschód od Ziemi Eden, gdzie Bóg wygnał Kaina, po zabójstwie brata. Symbolicznie - oznacza kraj zamieszkiwany przez tych, którzy błądzą.

„Ziemia Nod” jest powieścią, która obrazuje przemijanie świata, a czytelnik jak w teatrze, w następujących po sobie aktach, przy zmianie nastroju i dekoracji, obserwuje kolejne odsłony ludzkiego dramatu.

Akt pierwszy: przedwojenny Tarnów. Duże, po-galicyjskie miasto; nieco zakompleksiony, ale prężnie działający ośrodek kultury. W pewnym sensie, jest to miejsce symboliczne, tu urodził się generał Bem i jako pierwsze spośród miast polskich odzyskało niepodległość w 1918 roku. Z...

snek ssss | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

"Ambitna, trudna powieść".
"Napisana z epickim rozmachem".

Wątpię.
Mam najlepszy gust literacki w Polsce, a może na świecie, i nie sądzę, by "Ziemia Nod" zasługiwała na te wszystkie pochwały, które otrzymuje. Ale ja jestem mądrzejszy od wszystkich, więc nie będę się kłócił. Po prostu powiem, że jest to średnia, patetyczna proza o ludzkich tragediach, jakich było pełno. Polacy, Żydzi, Niemcy - wszyscy źli. Nic nowego. To przecież wiadomo od... kilkuset lat? A jeśli kogoś szokują krwawe sceny lub - jeszcze gorzej - podnieca się zbrodnią i samookaleczeniami, to się podoba. A że większość czytelników taka jest, to stąd takie niezasłużenie wysokie oceny. Nic oryginalnego tutaj nie ma.
Ja prawdę mówię.

rokita49 Boruta | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Kolejny,interesujący pisarz,którego odkryłem dzięki zakupom w sklepikach taniej książki,nad morzem podczas urlopu.Zaintrygowało mnie zdjęcie na okładce,jak się okazało wykonane przez autora i krótka nota biograficzna,która mówiła,że Radosław Kobierski jest poetą,prozaikiem i fotografikiem.W dużym stopniu gwarantowało to ciekawe spojrzenie na otaczający świat,a przekartkowanie książki pozwalało się zorientować,że akcja dzieje się na ziemiach dawnej Galicji(Tarnów i okolice) i obejmuje najbardziej tragiczny okres XX wieku.Książka ładnie wydana przez W.A.B. z 2010 roku,miała przyjazną wielkość i wagę.Nad sklepikiem szumiała puszcza ,która pokrywała te tereny 50 milionów lat temu, w bardzo ciekawym Muzeum Bursztynu w Jarosławcu,które poprzednio odwiedziłem.Kupiłem książkę bez wahania i nie zawiodłem się.Wiem,że do niej niedługo wrócę i przeczytam ponownie już na spokojnie.W ostatnim miesięczniku "Chimera" przeczytałem bardzo ciekawy artykuł autora z dziedziny fotografii "Linia...

Katia | 2014-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2014

Lubię wielowątkowe książki. W "Ziemi Nod" kolejne epizody mogą wydawać się niespójne, jednak każdy jest w jakiś sposób powiązany z poprzednimi.

Plus dla autora za opis przedwojennego i wojennego Tarnowa i wplatania fikcji w rzeczywiste zdarzenia (większość wydarzeń została opisana w serii "Tarnów. Wielki przewodnik" i zapewne z tych źródeł autor między innymi korzystał).

Jako rodowitą tarnowiankę raziły mnie pewne drobne nieścisłości, m.in. niektóre opisy ulic, którymi poruszali się bohaterowie (nawet uwzględniając ówczesny plan miasta, niezbyt logicznymi wydają się niektóre trasy. Wzmianka o generale Bemie, który umierając wspominał Tarnów, czyli miasto, w którym się urodził - wzruszające, ale Bemowie wyprowadzili się z Tarnowa, gdy generał był kilkumiesięcznym dzieckiem i wątpliwe, by zdołał coś zapamiętać ;)
Oraz wspomniany dwa razy zachód słońca nad Rzędzinem (dzielnicą Tarnowa) - wiem, że jestem czepialska, ale Rzędzin leży na wschodzie i nie ma możliwości, żeby widzieć tam...

Cardio | 2012-08-05
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Recenzja tu: http://kapryfolium.pl/?p=2898

goraraah | 2013-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

oprócz edenu jest też inna ziemia. jałowa i niegościnna. kraina wygnanych i zapomnianych. nod.
to wszystko odbywa się na styku.

czekam na właściwy moment. nie spieszę się. rzadko się to zdarza. taki brak pośpiechu, łapczywości. pozwalam opowieści płynąć przez mnie. nie jestem skupiony. nie zapamiętuję wątków. nie pamiętam nazwisk. jest w niej jakiś magnetyzm, który każe czekać. pozwalać płynąć. pozwalać rozmywać się jej w czasie.
teraźniejszość obarczona jest nieznośną ciężkością. to warstwy czasu, jedna na drugiej. nakładają się na siebie. kiedy zaczyna się to dostrzegać, powietrze wydaje się gęstsze. nie jest już powietrzem, ale sumą ich wszystkich. wyziewów historii. gęstością wszystkich oddechów.
kobierski wywołuje duchy. litery, które tworzą zdania to litery z tablicy, która służy do rozmów z nimi. tymi którzy byli tu wcześniej. tymi, których nigdy nie było.
nie umiem przejść obojętnie obok zdań, które wywołują rodzaj żalu za czymś co bezpowrotnie przeminęło. za światem...

nieta | 2012-05-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ziemi Nod Kobierskiego to arcydzieło. Przeczytałam sporo literatury wojennej i nie spotkałam się z tak szerokim przedstawieniem tematu. Na początku treść wprowadza trochę konsternacji, autor przeskakuje między wątkami i bohaterami, jednak z czasem świetnie splata losy bohaterów na tle wojennej i powojennej Polski. Fabuła nieziemska, jeżyk literacki jeszcze lepszy. To jedna z tych książek, która zapada głęboko w duszę. Niemniej jednak lektura ciężka - jak na temat przystało. Polecam.

Michal39 | 2016-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2016

Dosyć trudna lektura. Mnogość wątków i postaci sprawiła, że momentami gubiłem się w tym wszystkim

Angelika Sikora | 2017-04-23