Terminal

Wydawnictwo: Wielka Litera
Powieść polska -- 20 w.,
literatura piękna
Abdita

Pierwsza powieść o miłości Marka Bieńczyka, laureata Nagrody Literackiej Nike 2012. Historia miłości dwojga stypendystów przybyłych z różnych stron świata do Francji. Główny bohater Marek jest w związku z kobietą, która ma wiele potrzeb, ale niczego szczególnie mocno nie pragnie. Ich miłość zdarzyła się w czasie i miejscu, które łatwo można uznać za przypadkowe, poza nawiasem realnego życia....

Główny bohater Marek jest w związku z kobietą, która ma wiele potrzeb, ale niczego szczególnie mocno nie pragnie. Ich miłość zdarzyła się w czasie i miejscu, które łatwo można uznać za przypadkowe, poza nawiasem realnego życia. Wszystko przecież rozgrywa się na niby, w cudzysłowie, w antrakcie, jakim jest pobyt na stypendium. Bohater jako kochanek skazany jest na nienasycenie: na powtarzanie banalnych gestów i utartych rytuałów podsuwanych przez kulturę, język i pamięć. Ta pełna finezyjnego humoru i eleganckich gier literackich, kryptocytatów i dygresji "historia o miłości", opowiada o doświadczeniu znanym każdemu z nas, o niespełnionym pragnieniu, o dotkliwym i jakże często doświadczanym uczuciu porzucenia zamykającym w czterech ścianach samotności. Ale nieuchronne i ostateczne rozstanie z kochanką bynajmniej nie prowadzi do kamiennej rozpaczy, lecz staje się impulsem do twórczego pisania.

źródło opisu: Wielka Litera, 2012

źródło okładki: https://www.facebook.com/WielkaLitera

Anna | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

'Zrozumiałem, że jeszcze długo nie przestanie padać. Że jeszcze długo będę moknąć, od stóp do głowy i przez rękawy. I że moknąć mogę, a nawet chcę, byle tylko żaden ciepły i suchy powiew, żaden kaloryfer w kawiarni, dmuchawa w metrze nie wytarły z jej twarzy kompozycji z kropel, szczęścia i upojenia. "

"Terminal"Marka Bieńczyka to historyjka o zachwytach będących wynikiem oczarowania i miłości. Tylko dla wybranych czytelników.

"Prawdziwi pisarze nigdy nie mówią normalnie".

Poezja w prozie. Świetnie się ją odbiera czytając na głos.POLECAM WYBRAŃCOM!

prendetevi | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Po prostu beznadziejna.
Rzadko zdarza mi się porzucać rozpoczęte książki, ale tym razem musiałam, siła wyższa.
Zdania ciągną się w nieskończoność, miałka proza, pisane tak nieudolnym szyfrem, że chyba sam autor nie wie o co chodzi.
Krzty ironii czy humoru występujące w Terminalu są zbyt śladowe, aby zasłużyć na dodatkową gwiazdkę czy zachęcić do czytania.
Akcja na kilka chwil interesuje czytelnika, by później zalać umysł i wyobraźnię miałkim bełkotem bez większego znaczenia.
Można było przejrzyściej, ciekawiej, lepiej. Jestem bardzo rozczarowana.

Monika | 2017-02-05
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Liryczna? Oj, tak. Najwyraźniej mnie nie po drodze z liryką ;)

Natalia | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Po przeczytaniu książki "Tworki" Bieńczyka, napisałam, że cieszę się, że poznałam jego twórczość, i że będę mogła to poznawanie kontynuować. I owszem, z zapałem wzięłam się za czytanie "Terminala".
Powiem tak, a raczej zapytam... Panie Marku, co się stało??
Rzadko kiedy nie kończę rozpoczętej książki. Ta mnie pokonała. Zostało mi kilkanaście stron, ale naprawdę, nie zmęczę tego do końca.
Do głowy przychodzi mi słowo "bełkot". Bełkot człowieka, który ma czterdzieści stopni gorączki i nie wie co się wokół niego dzieje. Uciekła gdzieś lekkość, którą znalazłam w "Tworkach". Uciekł gdzieś cały sens książki.
Nie lubię tego mówić, ale cóż, rzeczywistość jest taka, że straciłam swój czas na czytanie tej... hm... wypowiedzi człowieka w malignie.

apaindegia | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Nie dałam rady nie zasnąć jakiś miliard razy. 222 strony napisane ciągiem bezsensownego paplania opatrzonego w masę niepotrzebnych porównań.

| 2016-05-20

Lektura nie należy do łatwych, wymaga skupienia, niemniej jednak to piękna literatura. Poezja napisana prozą. Wspaniała rzecz!

bookcase | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Doczytałam do 84 strony.

Szeptucha | 2014-08-09
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Tak, tak postmoderna, celowe zanudzanie czytelnika i niezliczona ilość odniesień do innych dzieł literackich.
Gdybym nie musiała przeczytać na zajęcia, skończyłabym po 1 rozdziale.

Wrzos | 2014-07-20

Nigdy więcej.

koemata | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, Kindle, Az w 2014
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Ona w naturalny sposób pilnowała tego, co już powstało, wysnuło się między nami w wypadkach dnia. Kiedy coś robiła, ukradkiem. Jego to bawiło, odkrywanie, że ona również jest człowiekiem.
---Nie robi zdjęć, jeszcze nie pogodził się z tym, iż są one trwalsze od ciał.
---Do ***
A gdzie twoja twarz?
Ty nie masz już twarzy
Twarz twoja jest tam gdzie mi się zamarzy
Tam gdzie dłonie me budują lotnisko
Do czułości stąd coraz bliżej blisko
Układają koło gęste palców zwoje
Miałaś ty włosy? Dzisiaj są już moje
W głębi źrenicy nie masz już obrazów
Czasza mej dłoni dusi je od razu
Wcielona skóra wchłonięte twe oczy
Broczyło w nich co we mnie teraz broczy
Z ust twych ku czołu wiodła droga kręta
Miałaś ty rysy? Nic już nie pamiętasz
Czemuż zatem słyszę twoje chłodne „Zważ!”
Chcesz iść dalej sama?
Dobrze! Zabierz twarz!