Conan i czarownik

Tłumaczenie: Izydor Duda
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 16)
Wydawnictwo: Amber
Conan and the Sorcerer
Conan
Krzysiek W

Magnis | 2016-09-09
Na półkach: Fantasy, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2016

Conan to znana postać i wiele książek z nim się ukazało. Sięgnąłem ponownie po powieść z nim w roli głównej i miło spędziłem czas podczas lektury. Tym razem cofamy się wiele lat do tyłu, kiedy Conan miał siedemnaście lat i wiódł życie złodzieja. Miejscem akcji autor zrobił Arenjun mekkę złodziei, żebraków i szabrowników. Jak zwykle wplątuje się w kłopoty za sprawą próby ukradzenia tajemniczego amuletu. Od tego wszystko się zaczyna i obserwujemy niebezpieczne przygody naszego bohatera pełne czarnej magii i niesamowitych perypetii, jakie go czekają. Nie zdradzę niczego więcej, aby nie psuć lektury.
Historia zaserwowana przez autora jest nieskomplikowana i prosta, ale mająca swój urok. Znajdziemy sporo pojedynków pomiędzy Conanem i przeciwnikami, szczyptę czarnej magii i czarownika. Nie odbiega wszystko od standardowej historii, której zaletą jest dynamiczna akcja i zdarzenia toczące się naprawdę szybko. Autor stworzył zgrabną opowieść mającą umilić nam czas i właśnie tak się stało. W...

Gromomir | 2014-03-07

Akcja zaczyna się w Arenjun, mieście złodziei. Pewny swoich umiejętności i młodzieńczo arogancki Cymerianin opuszcza znane mu i (nie)bezpieczne uliczki Maul - dzielnicy podrzynaczy gardeł i im podobnych – chcąc przepuścić trochę „zarobionych” ostatnio kosztowności. Po drodze wspomina kilka swoich sukcesów, które ugruntowały mu pozycję zdolnego złodzieja.
Niestety, zainteresowanie kochanką oficera straży miejskiej doprowadza do potyczki z jej oddziałem z której Conan musi się salwować ucieczką. W ogóle taką możliwość ma tylko dzięki temu, że kompletnie nieznany mu „kolega po fachu” w krytycznym momencie ubił jednego ze strażników.
Wyrwawszy się z potrzasku, młody złodziej przypadkiem podsłuchuje parę innych rzezimieszków planujących ukraść czarnoksiężnikowi Hisarr Zulowi bezcenny klejnot zwany Okiem Elrika. Usłyszawszy o jego wartości dla władcy sąsiednich włości, barbarzyńca postanawia samemu go zwinąć.
W wieży maga natrafia na nieznajomego, który pomógł mu uporać się ze strażą...

Amrath | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Akcja książki odbywa się w Zamorze, gdy około 18-letni Conan doskonali się w złodziejskim fachu. Po oklepanej awanturze w karczmie, Cymmeryjczyk uciekając przed strażą miejską przypadkowo podsłuchuje rozmowę dwóch złodziei planujących kradzież cennego amuletu, który jest w posiadaniu potężnego czarnoksiężnika. Oczywiście główny bohater wpada na pomysł, aby uprzedzić konkurentów i jako pierwszy włamać się do posiadłości maga. Jak to zwykle bywa, nie wszystko idzie zgodnie z planem, a Conan zamiast szybko się wzbogacić traci coś o wiele bardziej cennego niż jakiekolwiek bogactwo.
Książkę czyta się przyjemnie, niestety jest bardzo krótka. Liczy sobie około 140 stron z czego 1/5 zajmują całostronicowe ilustracje. Pewnym rodzajem pozytywu jest to, że książka ma swoją kontynuację w kolejnym tomie wydawnictwa Amber o tytule "Conan i Najemnik". Jest to bardzo rzadka praktyka w tej serii, dlatego według mnie warto się z nimi zapoznać.

Maja Ossowska | 2016-10-31
Łukasz Milewski | 2016-09-22