Barbarzyńca i marzyciel: Dwa światy fantasy

Wydawnictwo: Versus
corrum

Zbiór zawiera: Robert E. Howard: Barbarzyńca. Saga o Conanie - List R.E. Howarda do P.S. Millera 1. Dolina zaginionych kobiet (The Valley of Lost Women) 2. Czarny kolos (Black Colossus) 3. Feniks na mieczu (The Phoenix on the Sword) Lord Dunsay: Marzyciel 1. Beztroskie dni na rzece Yann (Idle Days on the Yann) 2. Mściciel Perdóndaris (The Avenger of Perdóndaris) 3. Sklep na Ulicy Przechodniej...

Zbiór zawiera:
Robert E. Howard: Barbarzyńca. Saga o Conanie
- List R.E. Howarda do P.S. Millera
1. Dolina zaginionych kobiet (The Valley of Lost Women)
2. Czarny kolos (Black Colossus)
3. Feniks na mieczu (The Phoenix on the Sword)

Lord Dunsay: Marzyciel
1. Beztroskie dni na rzece Yann (Idle Days on the Yann)
2. Mściciel Perdóndaris (The Avenger of Perdóndaris)
3. Sklep na Ulicy Przechodniej (A Shop in Go-by Street)
4. Carcassone (Carcassone)
5. Dzień na Krańcu Świata (A Day at the Edge of the World)
6. Miecz Wellerana (The Sword of Walleran)
7. Forteca nie zdobyta inaczej, jak przez Sacnotha (The Fortress Unvanquishable, Save for Sacnoth)
8. W krainie czasu (In the Land of Time)

Zawarte w niej opowiadania mistrzów Lorda Dunsany'ego i Roberta E. Howarda dają wspaniałe pojęcie o wczesnej fantasy, jej początkach. Pokazują nam, jak ówcześnie traktowało się fantastykę, tj. wszelkie rzeczy nadprzyrodzone i magiczne, dziwne różne stwory i wielkich herosów. Szczególnie Howard przeszedł do historii jako autor najsłynniejszej postaci wczesnej fantasy - Conana. Ale nie możemy zapominać o Dunsanym!

michnar3 | 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 08 marca 2015

Niestety, ale wydawnictwo tej powieści dokonało dużego błędu: zestawiło ze sobą dwóch zupełnie różnych, inaczej piszących i odmiennych poziomami pisania autorów. Opowiadania Roberta Howarda dobre. Opowiadają o Conanie z Cymmeri, czyli o bohaterze, którego ten autor stworzył, zapewne o jednym z popularniejszych bohaterów świata fantasy. Jednak Lord Dunsany... jego opowiadania to dla mnie niezrozumiały, pisarski bełkot. Te historie Dunsany'ego były według mnie dziwne, zupełnie bez akcji, bez sensu. Czułem się jakbym czytał streszczenia, a nie opowiadania.

Po zsumowaniu szóstki za Howarda i dwórki za Dunsany'ego wychodzi bardzo niska ocena 4. Przynajmniej na przyszłość wiem, do którego z tych dwóch autorów warto wrócić, a do którego nie.

Klucznik | 2016-06-21
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Co prawdą książkę kupiłem tylko ze względu na Howarda, ale nowy, całkowicie mi nieznany autor też mnie nie zawiódł. Sposób pisania opowiadań przez Lorda Dunsany... Jest niezwykły. Doskonała, wielobarwna opisowość świata, zdarzeń i postaci... Chociaż żadnego z bohaterów nie poznajemy zbyt dobrze i głęboko, to opowiadania i tak są świetne.
Jedna uwaga, a dokładniej pytanie. Czy książka jest w oryginale pisany szykiem przestawnym, czy to ktoś totalnie spaprał tłumaczenie?
Polecam.

Isiliel | 2014-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Kupiłam tę książkę wyłącznie dla tekstów Lorda Dunsany i, jak się okazało, słusznie było nie oczekiwać niczego wartościowego po prozie Howarda.

Opowiadania pióra Lorda Dunsany to - jak zwykle - skrawki piękna, perełki literatury high fantasy. Natomiast z opowieściami o Conanie Barbarzyńcy zetknęłam się po raz pierwszy bezpośrednio i jedyne, co z nich wyniosłam, to zmęczenie egzaltowanymi dialogami i nierealistycznym prowadzeniem wątków.

Gwathgor | 2014-04-27
Przeczytana: sierpień 2011

"Nie dałam rady przeczytać" i taka ocena ze względu na drugą część. Opowiadania o Conanie były dobre, ale to drugie coś rzuciłam w połowie z wielkim WTF i wyparłam z pamięci najszybciej, jak mogłam.

Kupiłem za młodu, oczywiście skuszony postacią Conana (zresztą wybór i tłumaczenie opowiadań Howarda całkiem niezłe) ale prawdziwą perełką jest tu zbiór historii Lorda Dunsany. Oniryczne, czasem sielskie, a czasem przerażające wizje Marzyciela (ponoć zainspirowały np Lovecrafta do stworzenia jego Krainy Snów) były dla mnie wówczas całkowitą nowością. I do dziś wspominam je bardzo dobrze.

Alek | 2016-10-24
Na półkach: Wywalone, Przeczytane