Okładka książki Przedwiośnie Żywych Trupów

Przedwiośnie Żywych Trupów

Cezary Baryka
typ
papier
Dominik
2.81 (36 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Magia, krew, miłość i hordy żywych trupów. Daj się ukąsić wiecznie (nie)żywej klasyce! Cezary Baryka nie doczekał końca I wojny światowej. A przynajmniej nie jako człowiek i nie w tej Polsce, którą znamy z podręczników szkolnych. Ze Wschodu nadciąga rewolucja, a wraz z nią odwieczna, złowroga magia. Ugryziony przez krwawego komisarza młody Baryka staje przed bardzo niepokojącymi wyborami. Kim je...

Magia, krew, miłość i hordy żywych trupów.
Daj się ukąsić wiecznie (nie)żywej klasyce!

Ze Wschodu nadciąga rewolucja, a wraz z nią odwieczna, złowroga magia. Ugryziony przez krwawego komisarza młody Baryka staje przed bardzo niepokojącymi wyborami. Kim jest? Rosjaninem, Polakiem czy... jeszcze kimś innym?

A co najgorsze, dokucza mu straszliwy głód, który może zaspokoić tylko potrawka z ludzkich mózgów.

Czy Cezaremu uda się najeść do syta?

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2010

Polecamy

Opinie czytelników
Monika | 2010-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2010

Nie da się ukryć, że książka zwróciła moją uwagę ze względu na tytuł. Nie czytając wcześniej żadnej opinii o niej w Internecie, postanowiłam ją zakupić i przeczytać zaraz po "normalnym" "Przedwiośniu", aby zrobić sobie porównanie i po prostu rozerwać się czytając, w moim mniemaniu, książkę przewrotnie parodiującą klasykę. No cóż, zawiodłam się.
W "Przedwiośniu żywych trupów" nie ma żadnych innowacji, poza tym, że Śmiałkowski z Cezarego Baryki zrobił zombie od czasu do czasu pożerające mózgi i mającego problemy z mówieniem. Reszta jest to słowo w słowo przepisany tekst Żeromskiego.
W mojej opinii nie jest żadną sztuką skopiowanie gotowego tekstu, dodanie tu i ówdzie paru pojedynczych zdań o tym, że Cezary "właśnie posilił się kolejnym ludzkim mózgiem" i wydanie na nowo.
Moja niska ocena tej książki wynika przede wszystkim z tego, iż oczekiwałam "czegoś więcej". Może niektórym rzeczywiście wyda się zabawne czytanie o przygodach nieżywego bohatera, ale nie wiem, czy naprawdę jest to war...

Wresss | 2011-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2011

Ostatnio mam pecha do kupowania książek. Z uporem starałam się sama przekonać, że „Przedwiośnie żywych trupów” choć w najmniejszej części swej zhańbionej czeluści, będzie zasługiwało na słowa uznania z mojej strony. Przez dwie negatywne (i jedyne) oceny z portalu nabrałam większego dystansu. Przed ostatecznym zabraniem się za czytanie znalazłam kilka recenzji tejże książki, o dziwo pozytywnych. No więc mamy książkę natchniętą modnym (niemodnym) ostatnio mash-upem, czyli – zrób coś nowego i względnie ciekawego ze starej książki. Niestety nie wyszło. Efekt jest opłakany. Nie rozumiem dlaczego zombie utraciło te wszystkie cechy swojej natury, które znamy z filmów. Dlaczego (o zgrozo!) zombie myślą (?!) i jedzą mózgi… przez nos rurką. Zabierając się do czytania nie miałam wielkich oczekiwań. Chciałam tylko zobaczyć te obrzydzające swą naturą zombie, żywiące się ludzkimi ciałami, krew, strach, rzeź ludobójstwa. Ale nic z tego nie wyszło, książka do tej pory wybitnie polityczna, była nią nad...

mydeardeer | 2012-02-03
Przeczytana: styczeń 2012

Ale gdzie zombie, o których mowa? Chyba tylko na okładce. Taka sama męczarnia jak z lekturą, spodziewałam się czegoś więcej, ba, spodziewałam się czegokolwiek. Marna namiastka kultowych mózgojadów zawarta w zaledwie kilku zdaniach. Szkoda czasu.

Okot | 2011-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

O ile "Duma, uprzedzenie i zombie" było zabawne, tak w "Przedwiośniu" zombistyczne kawałki w żaden sposób nie przystawały, nic nie wnosiły. Czytało się równie ciężko, co samo, czyste, nieskalane dzieło Żeromskiego.

Kamila96 | 2013-03-28
Przeczytana: sierpień 2012

Wg mníe książka ciekawa ale nie powala na kolana. Bardzo duzo opisów, jednak mało opisu przeżyć wewnętrznych. le mimo wszystko polecam osobom, które nie brzydza síę krwi i dość krwawych sytuacji.

j89kacper | 2011-11-11
Przeczytana: maj 2011

W sumie to się rozczarowałam, oczekiwałam czegoś... No, lubię Żeromskiego, ale nie po to sięgałam po tę książkę, żeby go sobie poczytać, myślałam, że to będzie pewna "wariacja" w oparciu o "Przedwiośnie", a było jej (tej "wariacji") naprawdę niewiele.

niewinni-i-ja | 2012-06-28

Nie miałam okazji zetknąć się z literackim mash-up'em, a na temat tej książki słyszałam wiele pochlebnych opinii, dlatego też w najbliższym czasie chciałabym ją przeczytać.

Bartosz | 2014-09-08

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku