Okładka książki Przedwiośnie Żywych Trupów

Przedwiośnie Żywych Trupów

Cezary Baryka
typ
papier
Dominik
2,86 (37 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Magia, krew, miłość i hordy żywych trupów. Daj się ukąsić wiecznie (nie)żywej klasyce! Cezary Baryka nie doczekał końca I wojny światowej. A przynajmniej nie jako człowiek i nie w tej Polsce, którą znamy z podręczników szkolnych. Ze Wschodu nadciąga rewolucja, a wraz z nią odwieczna, złowroga magia. Ugryziony przez krwawego komisarza młody Baryka staje przed bardzo niepokojącymi wyborami....

Magia, krew, miłość i hordy żywych trupów.
Daj się ukąsić wiecznie (nie)żywej klasyce!

Ze Wschodu nadciąga rewolucja, a wraz z nią odwieczna, złowroga magia. Ugryziony przez krwawego komisarza młody Baryka staje przed bardzo niepokojącymi wyborami. Kim jest? Rosjaninem, Polakiem czy... jeszcze kimś innym?

A co najgorsze, dokucza mu straszliwy głód, który może zaspokoić tylko potrawka z ludzkich mózgów.

Czy Cezaremu uda się najeść do syta?

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2010

źródło okładki: http://runa.pl

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Monika | 2010-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2010

Nie da się ukryć, że książka zwróciła moją uwagę ze względu na tytuł. Nie czytając wcześniej żadnej opinii o niej w Internecie, postanowiłam ją zakupić i przeczytać zaraz po "normalnym" "Przedwiośniu", aby zrobić sobie porównanie i po prostu rozerwać się czytając, w moim mniemaniu, książkę przewrotnie parodiującą klasykę. No cóż, zawiodłam się.
W "Przedwiośniu żywych trupów" nie ma żadnych innowacji, poza tym, że Śmiałkowski z Cezarego Baryki zrobił zombie od czasu do czasu pożerające mózgi i mającego problemy z mówieniem. Reszta jest to słowo w słowo przepisany tekst Żeromskiego.
W mojej opinii nie jest żadną sztuką skopiowanie gotowego tekstu, dodanie tu i ówdzie paru pojedynczych zdań o tym, że Cezary "właśnie posilił się kolejnym ludzkim mózgiem" i wydanie na nowo.
Moja niska ocena tej książki wynika przede wszystkim z tego, iż oczekiwałam "czegoś więcej". Może niektórym rzeczywiście wyda się zabawne czytanie o przygodach nieżywego bohatera, ale nie wiem, czy naprawdę jest to...

Wresss | 2011-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2011

Ostatnio mam pecha do kupowania książek. Z uporem starałam się sama przekonać, że „Przedwiośnie żywych trupów” choć w najmniejszej części swej zhańbionej czeluści, będzie zasługiwało na słowa uznania z mojej strony. Przez dwie negatywne (i jedyne) oceny z portalu nabrałam większego dystansu. Przed ostatecznym zabraniem się za czytanie znalazłam kilka recenzji tejże książki, o dziwo pozytywnych. No więc mamy książkę natchniętą modnym (niemodnym) ostatnio mash-upem, czyli – zrób coś nowego i względnie ciekawego ze starej książki. Niestety nie wyszło. Efekt jest opłakany. Nie rozumiem dlaczego zombie utraciło te wszystkie cechy swojej natury, które znamy z filmów. Dlaczego (o zgrozo!) zombie myślą (?!) i jedzą mózgi… przez nos rurką. Zabierając się do czytania nie miałam wielkich oczekiwań. Chciałam tylko zobaczyć te obrzydzające swą naturą zombie, żywiące się ludzkimi ciałami, krew, strach, rzeź ludobójstwa. Ale nic z tego nie wyszło, książka do tej pory wybitnie polityczna, była nią...

Okot | 2011-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

O ile "Duma, uprzedzenie i zombie" było zabawne, tak w "Przedwiośniu" zombistyczne kawałki w żaden sposób nie przystawały, nic nie wnosiły. Czytało się równie ciężko, co samo, czyste, nieskalane dzieło Żeromskiego.

ModusModernus | 2014-11-08
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Czytaj całą opinię na: http://modusmodernus.blogspot.com/2014/10/stefan-zeromski-kamil-m-smiakowski.html#more

Obecne w powieści żywe trupy to moim zdaniem rozległa metafora systemu komunistycznego. Pożeranie mózgów również odebrałem, jako przenośnię. Bo tak, jak funkcjonujące w kulturze niższej i wyższej, mające się całkiem nieźle zombie zjadają mózgi, tak komunizm opanowywał umysły ludzi i doprowadzał ich niekiedy do szaleństwa. Taka konkluzja nasunęła mi się, gdy pomyślałem o tym przez pryzmat historii. Tutaj niski ukłon dla Śmiałkowskiego z mojej strony.

mydeardeer | 2012-02-03
Przeczytana: 2012 rok

Ale gdzie zombie, o których mowa? Chyba tylko na okładce. Taka sama męczarnia jak z lekturą, spodziewałam się czegoś więcej, ba, spodziewałam się czegokolwiek. Marna namiastka kultowych mózgojadów zawarta w zaledwie kilku zdaniach. Szkoda czasu.

Kamila96 | 2013-03-28
Przeczytana: sierpień 2012

Wg mníe książka ciekawa ale nie powala na kolana. Bardzo duzo opisów, jednak mało opisu przeżyć wewnętrznych. le mimo wszystko polecam osobom, które nie brzydza síę krwi i dość krwawych sytuacji.

j89kacper | 2011-11-11
Przeczytana: maj 2011

W sumie to się rozczarowałam, oczekiwałam czegoś... No, lubię Żeromskiego, ale nie po to sięgałam po tę książkę, żeby go sobie poczytać, myślałam, że to będzie pewna "wariacja" w oparciu o "Przedwiośnie", a było jej (tej "wariacji") naprawdę niewiele.

niewinni-i-ja | 2012-06-28

Nie miałam okazji zetknąć się z literackim mash-up'em, a na temat tej książki słyszałam wiele pochlebnych opinii, dlatego też w najbliższym czasie chciałabym ją przeczytać.

Bartosz | 2014-09-08

Kalendarium literackie
  • Aleksander Kamiński
    112. rocznica
    urodzin
    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
  • Anna Onichimowska
    63. rocznica
    urodzin
    Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza.
  • Andriej Diakow
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.
  • Sidonie-Gabrielle Colette
    142. rocznica
    urodzin
    Trudno zadowolić jednocześnie wszystkich i samą siebie. Wolę zacząć od siebie...
  • Arnaldur Indriðason
    54. rocznica
    urodzin
    Znam to uczucie. Znudzenie samym sobą. Tym potworem, jakim się jest i którego człowiek nie jest w stanie się pozbyć. Na jakiś czas to się udaje, ale ten potwór zawsze wraca i zaczyna się ta sama stara pieśń.
  • David Lodge
    80. rocznica
    urodzin
    Wystarczy, żebyś wyznaczył sobie granicę wytrzymałości, a już po tobie.
  • Peter Pezzelli
    56. rocznica
    urodzin
    Dzięki uczeniu się nowych rzeczy człowiek ma ochotę wstać rano z łóżka.
  • Ismail Kadare
    79. rocznica
    urodzin
    Bóg nie daje całego szczęścia naraz.
  • Sakyō Komatsu
    84. rocznica
  • Grzegorz W. Kołodko
    66. rocznica
    urodzin
    Oczywiste jest, że najlepszym antidotum na głupotę i arogancję jest mądrość i wiedza. Dlatego też wypada walczyć. Słowem. Czyli bardzo dużo czytać i słuchać innych, trochę pisać i mówić do tych, którzy chcą słuchać. Trzeba rozmawiać. Najwięcej zaś- myśleć.
  • Fiodor Dostojewski
    134. rocznica
    śmierci
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Astrid Lindgren
    13. rocznica
    śmierci
    ... nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.
  • Josif Brodski
    19. rocznica
    śmierci
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Dino Buzzati
    43. rocznica
    śmierci
    Marnotrawić noce, nie kładąc się spać, nie bać się, że za późno, czekać na wschód słońca, smakować nieskończoność czasu, jaki się ma przed sobą, i nie martwić się

Znajdź nas na Facebooku