Przedwiośnie Żywych Trupów

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
2,85 (40 ocen i 9 opinii)
978-83-89595-71-3
Cezary Baryka
Dominik

Magia, krew, miłość i hordy żywych trupów. Daj się ukąsić wiecznie (nie)żywej klasyce! Cezary Baryka nie doczekał końca I wojny światowej. A przynajmniej nie jako człowiek i nie w tej Polsce, którą znamy z podręczników szkolnych. Ze Wschodu nadciąga rewolucja, a wraz z nią odwieczna, złowroga magia. Ugryziony przez krwawego komisarza młody Baryka staje przed bardzo niepokojącymi wyborami....

Magia, krew, miłość i hordy żywych trupów.
Daj się ukąsić wiecznie (nie)żywej klasyce!

Ze Wschodu nadciąga rewolucja, a wraz z nią odwieczna, złowroga magia. Ugryziony przez krwawego komisarza młody Baryka staje przed bardzo niepokojącymi wyborami. Kim jest? Rosjaninem, Polakiem czy... jeszcze kimś innym?

A co najgorsze, dokucza mu straszliwy głód, który może zaspokoić tylko potrawka z ludzkich mózgów.

Czy Cezaremu uda się najeść do syta?

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2010

• Syndrom Everetta: Ulysses
Ekstrakt z kwiatu orchidei
Weronika Wierzchowska

8 (1 ocen i opinii)
Lekcja miłości. Poruszające opowieści o rodzicielstwie
Magdalena Łyczko

Krystyna Mirek

7,67 (12 ocen i opinii)
Maybe Someday
Colleen Hoover

8,51 (1173 ocen i opinii)
Piękny nieznajomy

Syndrom Everetta: Ulysses
Jarosław Ruszkiewicz

8,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Monika | 2010-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2010

Nie da się ukryć, że książka zwróciła moją uwagę ze względu na tytuł. Nie czytając wcześniej żadnej opinii o niej w Internecie, postanowiłam ją zakupić i przeczytać zaraz po "normalnym" "Przedwiośniu", aby zrobić sobie porównanie i po prostu rozerwać się czytając, w moim mniemaniu, książkę przewrotnie parodiującą klasykę. No cóż, zawiodłam się.
W "Przedwiośniu żywych trupów" nie ma żadnych innowacji, poza tym, że Śmiałkowski z Cezarego Baryki zrobił zombie od czasu do czasu pożerające mózgi i mającego problemy z mówieniem. Reszta jest to słowo w słowo przepisany tekst Żeromskiego.
W mojej opinii nie jest żadną sztuką skopiowanie gotowego tekstu, dodanie tu i ówdzie paru pojedynczych zdań o tym, że Cezary "właśnie posilił się kolejnym ludzkim mózgiem" i wydanie na nowo.
Moja niska ocena tej książki wynika przede wszystkim z tego, iż oczekiwałam "czegoś więcej". Może niektórym rzeczywiście wyda się zabawne czytanie o przygodach nieżywego bohatera, ale nie wiem, czy naprawdę jest to...

Wresss | 2011-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2011

Ostatnio mam pecha do kupowania książek. Z uporem starałam się sama przekonać, że „Przedwiośnie żywych trupów” choć w najmniejszej części swej zhańbionej czeluści, będzie zasługiwało na słowa uznania z mojej strony. Przez dwie negatywne (i jedyne) oceny z portalu nabrałam większego dystansu. Przed ostatecznym zabraniem się za czytanie znalazłam kilka recenzji tejże książki, o dziwo pozytywnych. No więc mamy książkę natchniętą modnym (niemodnym) ostatnio mash-upem, czyli – zrób coś nowego i względnie ciekawego ze starej książki. Niestety nie wyszło. Efekt jest opłakany. Nie rozumiem dlaczego zombie utraciło te wszystkie cechy swojej natury, które znamy z filmów. Dlaczego (o zgrozo!) zombie myślą (?!) i jedzą mózgi… przez nos rurką. Zabierając się do czytania nie miałam wielkich oczekiwań. Chciałam tylko zobaczyć te obrzydzające swą naturą zombie, żywiące się ludzkimi ciałami, krew, strach, rzeź ludobójstwa. Ale nic z tego nie wyszło, książka do tej pory wybitnie polityczna, była nią...

Okot | 2011-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

O ile "Duma, uprzedzenie i zombie" było zabawne, tak w "Przedwiośniu" zombistyczne kawałki w żaden sposób nie przystawały, nic nie wnosiły. Czytało się równie ciężko, co samo, czyste, nieskalane dzieło Żeromskiego.

ModusModernus | 2014-11-08
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Czytaj całą opinię na: http://modusmodernus.blogspot.com/2014/10/stefan-zeromski-kamil-m-smiakowski.html#more

Obecne w powieści żywe trupy to moim zdaniem rozległa metafora systemu komunistycznego. Pożeranie mózgów również odebrałem, jako przenośnię. Bo tak, jak funkcjonujące w kulturze niższej i wyższej, mające się całkiem nieźle zombie zjadają mózgi, tak komunizm opanowywał umysły ludzi i doprowadzał ich niekiedy do szaleństwa. Taka konkluzja nasunęła mi się, gdy pomyślałem o tym przez pryzmat historii. Tutaj niski ukłon dla Śmiałkowskiego z mojej strony.

Hanau | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

No cóż - sporo osób się poznęcało nad książką, ale nie sposób nie dołożyć swoich trzech groszy. Otrzymałem ją jako prezent - "bo lubię nietypowe sci-fi, fantasy etc.". Istotnie - czytam tego sporo, często mało znanych autorów - tu niestety trzeba przyznać - że MINA. Mam takie wrażenie, że całość powstała tylko po to, by poślizgać się po nośnym temacie zombie. Niestety słabo...

mydeardeer | 2012-02-03
Przeczytana: 2012 rok

Ale gdzie zombie, o których mowa? Chyba tylko na okładce. Taka sama męczarnia jak z lekturą, spodziewałam się czegoś więcej, ba, spodziewałam się czegokolwiek. Marna namiastka kultowych mózgojadów zawarta w zaledwie kilku zdaniach. Szkoda czasu.

Kamila96 | 2013-03-28
Przeczytana: sierpień 2012

Wg mníe książka ciekawa ale nie powala na kolana. Bardzo duzo opisów, jednak mało opisu przeżyć wewnętrznych. le mimo wszystko polecam osobom, które nie brzydza síę krwi i dość krwawych sytuacji.

Barbra | 2015-04-22
Przeczytana: 2012 rok

Raczej nie oszalałam na punkcie tej książki. Z racji moich ciągot do tych "dziwnych" tytułów skusiłam się na przebrnięcie przez stronice ze śladowymi ilościami zombiokowatości.

j89kacper | 2011-11-11
Przeczytana: maj 2011

W sumie to się rozczarowałam, oczekiwałam czegoś... No, lubię Żeromskiego, ale nie po to sięgałam po tę książkę, żeby go sobie poczytać, myślałam, że to będzie pewna "wariacja" w oparciu o "Przedwiośnie", a było jej (tej "wariacji") naprawdę niewiele.

Savino | 2015-02-19