Okładka książki Przedwiośnie Żywych Trupów

Przedwiośnie Żywych Trupów

Cezary Baryka
typ
papier
Dominik
2.86 (35 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Magia, krew, miłość i hordy żywych trupów. Daj się ukąsić wiecznie (nie)żywej klasyce! Cezary Baryka nie doczekał końca I wojny światowej. A przynajmniej nie jako człowiek i nie w tej Polsce, którą znamy z podręczników szkolnych. Ze Wschodu nadciąga rewolucja, a wraz z nią odwieczna, złowroga magia. Ugryziony przez krwawego komisarza młody Baryka staje przed bardzo niepokojącymi wyborami. Kim je...

Magia, krew, miłość i hordy żywych trupów.
Daj się ukąsić wiecznie (nie)żywej klasyce!

Ze Wschodu nadciąga rewolucja, a wraz z nią odwieczna, złowroga magia. Ugryziony przez krwawego komisarza młody Baryka staje przed bardzo niepokojącymi wyborami. Kim jest? Rosjaninem, Polakiem czy... jeszcze kimś innym?

A co najgorsze, dokucza mu straszliwy głód, który może zaspokoić tylko potrawka z ludzkich mózgów.

Czy Cezaremu uda się najeść do syta?

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2010

Polecamy

Opinie czytelników
Monika | 2010-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2010

Nie da się ukryć, że książka zwróciła moją uwagę ze względu na tytuł. Nie czytając wcześniej żadnej opinii o niej w Internecie, postanowiłam ją zakupić i przeczytać zaraz po "normalnym" "Przedwiośniu", aby zrobić sobie porównanie i po prostu rozerwać się czytając, w moim mniemaniu, książkę przewrotnie parodiującą klasykę. No cóż, zawiodłam się.
W "Przedwiośniu żywych trupów" nie ma żadnych innowacji, poza tym, że Śmiałkowski z Cezarego Baryki zrobił zombie od czasu do czasu pożerające mózgi i mającego problemy z mówieniem. Reszta jest to słowo w słowo przepisany tekst Żeromskiego.
W mojej opinii nie jest żadną sztuką skopiowanie gotowego tekstu, dodanie tu i ówdzie paru pojedynczych zdań o tym, że Cezary "właśnie posilił się kolejnym ludzkim mózgiem" i wydanie na nowo.
Moja niska ocena tej książki wynika przede wszystkim z tego, iż oczekiwałam "czegoś więcej". Może niektórym rzeczywiście wyda się zabawne czytanie o przygodach nieżywego bohatera, ale nie wiem, czy naprawdę jest to war...

Wresss | 2011-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2011

Ostatnio mam pecha do kupowania książek. Z uporem starałam się sama przekonać, że „Przedwiośnie żywych trupów” choć w najmniejszej części swej zhańbionej czeluści, będzie zasługiwało na słowa uznania z mojej strony. Przez dwie negatywne (i jedyne) oceny z portalu nabrałam większego dystansu. Przed ostatecznym zabraniem się za czytanie znalazłam kilka recenzji tejże książki, o dziwo pozytywnych. No więc mamy książkę natchniętą modnym (niemodnym) ostatnio mash-upem, czyli – zrób coś nowego i względnie ciekawego ze starej książki. Niestety nie wyszło. Efekt jest opłakany. Nie rozumiem dlaczego zombie utraciło te wszystkie cechy swojej natury, które znamy z filmów. Dlaczego (o zgrozo!) zombie myślą (?!) i jedzą mózgi… przez nos rurką. Zabierając się do czytania nie miałam wielkich oczekiwań. Chciałam tylko zobaczyć te obrzydzające swą naturą zombie, żywiące się ludzkimi ciałami, krew, strach, rzeź ludobójstwa. Ale nic z tego nie wyszło, książka do tej pory wybitnie polityczna, była nią nad...

mydeardeer | 2012-02-03
Przeczytana: styczeń 2012

Ale gdzie zombie, o których mowa? Chyba tylko na okładce. Taka sama męczarnia jak z lekturą, spodziewałam się czegoś więcej, ba, spodziewałam się czegokolwiek. Marna namiastka kultowych mózgojadów zawarta w zaledwie kilku zdaniach. Szkoda czasu.

Okot | 2011-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

O ile "Duma, uprzedzenie i zombie" było zabawne, tak w "Przedwiośniu" zombistyczne kawałki w żaden sposób nie przystawały, nic nie wnosiły. Czytało się równie ciężko, co samo, czyste, nieskalane dzieło Żeromskiego.

Kamila96 | 2013-03-28
Przeczytana: sierpień 2012

Wg mníe książka ciekawa ale nie powala na kolana. Bardzo duzo opisów, jednak mało opisu przeżyć wewnętrznych. le mimo wszystko polecam osobom, które nie brzydza síę krwi i dość krwawych sytuacji.

j89kacper | 2011-11-11
Przeczytana: maj 2011

W sumie to się rozczarowałam, oczekiwałam czegoś... No, lubię Żeromskiego, ale nie po to sięgałam po tę książkę, żeby go sobie poczytać, myślałam, że to będzie pewna "wariacja" w oparciu o "Przedwiośnie", a było jej (tej "wariacji") naprawdę niewiele.

niewinni-i-ja | 2012-06-28

Nie miałam okazji zetknąć się z literackim mash-up'em, a na temat tej książki słyszałam wiele pochlebnych opinii, dlatego też w najbliższym czasie chciałabym ją przeczytać.

Przemysław | 2013-07-28

Kalendarium literackie
  • Ray Bradbury
    94. rocznica
    urodzin
    Książki są po to, by nam przypominać, jacy z nas durnie.
  • Jan Tomkowski
    60. rocznica
    urodzin
    Najprościej mógłbym powiedzieć, że książki otwierają świat: są duchowym bogactwem, szczeblem do kariery, narzędziem rozwoju intelektualnego, źródłem wiedzy. Ale książki są również niebezpieczne. Dlatego równie słuszne wydaje się twierdzenie, że książki świat w jakiś sposób zamykają. Kto raz wszedł d... pokaż więcej
  • Jerzy Jarzębski
    67. rocznica
  • Annie Proulx
    79. rocznica
    urodzin
    Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć.
  • Peter James
    66. rocznica
    urodzin
    Nic nie trwa wiecznie. Trzeba cierpliwie czekać na właściwy moment, a prędzej czy później dostanie się wielką szansę. Tak jak w przyrodzie. Najwięksi drapieżnicy są też najbardziej cierpliwi.
  • Ladislav Klíma
    136. rocznica
    urodzin
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Jan Kochanowski
    430. rocznica
    śmierci
    Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie, Wy mówię, którym ludzi paść poruczono I zwirzchności nad stadem bożym zawierzono: Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi, Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi, Z którego macie nie tak swe własne rzeczy, Jako wszyt... pokaż więcej
  • Lucjan Szenwald
    70. rocznica