De vita caesarum
83-04-01648-6
cezar, historia antyczna
Witold Lisek

Swetoniusz przejął od Greków gatunek literacki biografii, wprowadził schemat grecki w żywy organizm tradycji piśmienniczej i obyczajowej rzymskiej, posługując się swobodnie tym schematem oraz konstruując żywoty wedle swych możliwości literackich i wedle możliwości materiału historycznego, na jakim się opierał, w pewną jednolitą całość – stworzył samodzielną, naukową, rzymską biografię cesarską.
Przełożyła, wstępem i komentarzem opatrzyła: Janina Niemirska-Pliszczyńska.
Przedmowę napisał: Józef Wolski.

Rafał | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Swetoniusz w tej książce przedstawia obraz dwunastu cezarów: 1.Juliusz Cezar.2.August.3.Tyberiusz.4.Kaligula.5.Klaudiusz.6.Nero.7.Galba.8.Oton.9.Witeliusz.10.Wespazjan.11.Tytus.12.Domicjan...Najwybitniejszym wśród Cezarów był oczywiście Juliusz,który podbił rozległe tereny,i wprowadził wiele korzystnych reform dla Rzymu.Jeśli chodzi o podobieństwo do niego (w małym stopniu) to nasuwa się wg. mnie tylko August;prowadził podobną politykę i pojedyncze starcia,głównie aby utrzymać władzę.Pozostali "Władcy" nie byli wyjątkowi.Na początku panowania starali się być dobrzy,jednakże po pewnym czasie okrutna natura,i tak wychodziła na zewnątrz.Wydawali ogromne fortuny na różne budowle,igrzyska,ogromne uczty itd.,a potem rabowali lud,z czego się tylko dało,aby zapełnić skarbiec.Tak jak sami zdobywali władze poprzez morderstwa,tak sami kończyli-jak zaczynali.Nieliczni umarli śmiercią naturalną.Taka była zapłata od losu,za ich dobrotliwe sprawowanie władzy absolutnej.Polecam.

Bed | 2010-09-22

Osobliwy język, zwłaszcza w opisach postaci umilał czytanie :)

magnolia | 2014-04-25

Mniejsza o Cezarów i plotki obyczajowe na ich temat, Swetoniusz żył w II w. i Juliusza Cezara, Kaligulę, czy Nerona to znał z opowieści i widział pod postacią posągu. Warto jednak przeczytać by przekonać się, że Antyk w wydaniu rzymskim niekoniecznie był taki światły i "cywilizowany". Z jednej strony Cyceron, rozdawnictwo zboża, akwedukty i prawo cywilne (nota bene dość późno skodyfikowane), z drugiej strony "dyscyplina etruska", zakopywanie Westalek żywcem, wróżenie z lotu ptaków, sieczenie rózgami na śmierć, ciągłe wypatrywanie znaków wróżebnych na ziemi i na niebie, niewolnictwo i podboje jako "plan ekonomiczny", morderstwo jako standardowa metoda dojścia do władzy... wolałabym, żeby zabójcy Cezara osiągnęli swój cel, tj. przywrócili ustrój republikański. Wtedy może Rzym byłby drugimi Atenami, lecz stało się inaczej. Rzym był przepotwornie mroczny... Niektórzy bez głębszego zastanowienia stwierdzają, że Rzym się rozrastał i republika nie mogła się ostać jako nieefektywny sposób...

Anteros | 2012-06-14

Od tego dzieła zaczęła się moja przygoda z literaturą antyczną. Absolutna klasyka do której wraca się przez całe życie. Starożytny Pudelek :)

Varant | 2013-04-24

Książka ze wszech miar wspaniała! Swetoniusz fenomenalnie oddaje ducha epoki oraz z niezwykłym pietyzmem przedstawia głównych bohaterów. Dzieło absolutnie obowiązkowe dla miłośników historii jak i dla akolitów języka starożytnych rzymian.

Tonatio | 2012-11-15

Nie najlepiej znoszę styl w jakim pisali rzymscy historycy. Trankwillus jest pod tym względem pierwszy na mojej liście A jednak tutaj liczy się przede wszystkim bogactwo rzetelnych informacji.

Eyck | 2016-02-14

Obowiązkowa pozycja dla miłośników historii starożytnego Rzymu.

anulla | 2010-10-21

Przeczytane kilka razy, chętnie wróciłabym do niej po raz kolejny....

Dzieckokwiatu | 2010-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Jak ocenić coś co zostało napisane tak dawno?

Paweł Lesiak | 2013-11-10
Przeczytana: 2012 rok

Książka do której wraca się po latach i czyta z podobnym zainteresowaniem jak za pierwszym razem.