rozwiń zwiń

Żywoty cezarów

Okładka książki Żywoty cezarów
Gajus Swetoniusz Trankwillus Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
361 str. 6 godz. 1 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
De vita caesarum
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
361
Czas czytania
6 godz. 1 min.
Język:
polski
ISBN:
83-04-01648-6
Tłumacz:
Janina Niemirska-Pliszczyńska
Tagi:
cezar historia antyczna
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
235 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2069
638

Na półkach: , , , , , , , ,

Niesamowita skarbnica wiedzy o antycznym świecie. Mógłbym ją czytać co roku, bo nigdy nie nudzi. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że jest to dzieło nieco jednostronne, przedstawiające starożytny Rzym wyłącznie z perspektywy absolutnych elit imperium. Ale bez „Żywotów” zapewne nigdy nie powstałby znakomity serial BBC „Ja, Klaudiusz”, od którego rozpoczęła się moja fascynacja starożytnością. Zawdzięczam więc tej książce bardzo wiele. Polecam ją bezwzględnie każdemu, kto chce poznać okres rzymskiego pryncypatu poprzez wypowiedzi człowieka, którego dziad i ojciec żyli w tym właśnie czasie.

Niesamowita skarbnica wiedzy o antycznym świecie. Mógłbym ją czytać co roku, bo nigdy nie nudzi. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że jest to dzieło nieco jednostronne, przedstawiające starożytny Rzym wyłącznie z perspektywy absolutnych elit imperium. Ale bez „Żywotów” zapewne nigdy nie powstałby znakomity serial BBC „Ja, Klaudiusz”, od którego rozpoczęła się moja fascynacja...

więcej Pokaż mimo to

43
avatar
1727
654

Na półkach: , , , , , , ,

Pierwszy antyczny poczet cesarzy, czy jak ich wcześniej nazywano po pierwszym z nich – cezarów. Dzieło bardzo ciekawe i jakże inne od współczesnych. Autor przedstawia kilkunastu rzymskich władców, począwszy od Gajusza Juliusza Cezara, aż do Domicjana, którego na pewno już pamiętał.
Każdy z władców opisany jest w sposób niejako mieszany. Na poły kronikarski, bowiem zawiera informacje o pochodzeniu rodu, wychowaniu, kolejno pełnionych funkcjach, ważnych wydarzeniach z życia, zaś w przypadku panowania o bitwach, traktach i osiągnięciach. Z drugiej strony Swetoniusz nie unika tematów, które i dziś są najciekawsze dla masowego czytelnika, czyli sensacyjnych, szczególnie dotyczących sfery intymnej. W tym zakresie można wręcz odnieść wrażenie, że autor albo przesadza, albo też nie dokonał „krytycznej analizy źródeł”.
Bardziej wiarygodny jest w zakresie opisów i ocen poszczególnych władców. W tym zakresie opiera się bowiem na konkretnych pisanych źródłach lub opiniach postaci ważnych dla starożytnego Rzymu.
Obowiązkowa lektura dla miłośników starożytności, ze szczególnym uwzględnieniem Rzymu. Tym bardziej, że pisana krótko po śmierci wielu z opisywanych władców, a więc bazująca na jeszcze w miarę świeżych opiniach poddanych.

Pierwszy antyczny poczet cesarzy, czy jak ich wcześniej nazywano po pierwszym z nich – cezarów. Dzieło bardzo ciekawe i jakże inne od współczesnych. Autor przedstawia kilkunastu rzymskich władców, począwszy od Gajusza Juliusza Cezara, aż do Domicjana, którego na pewno już pamiętał.
Każdy z władców opisany jest w sposób niejako mieszany. Na poły kronikarski, bowiem zawiera...

więcej Pokaż mimo to

73
avatar
382
320

Na półkach: ,

Plotki i ploteczki z epoki klasycznej.
Pomijając kontrowersyjna wartość wielu świadectw autora, widać jak na dłoni, że dobre, uniwersalne know how w zakresie organizacji imperium oraz innowacyjność w dziedzinie siły zbrojnej są w stanie utrzymać potęgę państwa nawet w towarzystwie wyjątkowo chujowego systemu sukcesji władzy, wyciągającego z rozmaitych ciemnych dziur coraz to większe kreatury i dziwolągi.

Plotki i ploteczki z epoki klasycznej.
Pomijając kontrowersyjna wartość wielu świadectw autora, widać jak na dłoni, że dobre, uniwersalne know how w zakresie organizacji imperium oraz innowacyjność w dziedzinie siły zbrojnej są w stanie utrzymać potęgę państwa nawet w towarzystwie wyjątkowo chujowego systemu sukcesji władzy, wyciągającego z rozmaitych ciemnych dziur coraz...

więcej Pokaż mimo to

5
Reklama
avatar
260
84

Na półkach:

Obowiązkowa lektura dla wszystkich wielbicieli historii i klasycznego Rzymu.
Przybliża wiele wątków historycznych, które w szkołach zwyczajnie się pomija ;)

Obowiązkowa lektura dla wszystkich wielbicieli historii i klasycznego Rzymu.
Przybliża wiele wątków historycznych, które w szkołach zwyczajnie się pomija ;)

Pokaż mimo to

5
avatar
448
162

Na półkach: , , ,

Mimo oczywistych przekłamań jest to jedno z moich ulubionych źródeł starożytnych. Często stanowi punkt wyjścia do studiów nad dziejami pierwszych cesarzy, oczywiście nie przyjmujemy informacji w nim zawartych za pewnik, a interpretujemy, porównujemy z wiedzą jaką oferują nam pozostałe teksty...Niemniej dziełko Swetoniusza ma swoją oczywistą wartość i historycy sięgają po nie częściej niż chcieliby przyznać.

Mimo oczywistych przekłamań jest to jedno z moich ulubionych źródeł starożytnych. Często stanowi punkt wyjścia do studiów nad dziejami pierwszych cesarzy, oczywiście nie przyjmujemy informacji w nim zawartych za pewnik, a interpretujemy, porównujemy z wiedzą jaką oferują nam pozostałe teksty...Niemniej dziełko Swetoniusza ma swoją oczywistą wartość i historycy sięgają po...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
2042
1739

Na półkach: ,

Żywoty pierwszych 12 cezarów. Powstało w niewiele ponad ćwierć wieku po śmierci ostatniego z opisanych cesarzy, ale Swetoniusz nie jest oryginalny. Sądzi się, że w opisach bazował głównie na cytatach z wcześniejszych dzieł i na...plotkach. Dzieło jest pokaźne wręcz opasłe, zawiera wiele cennych informacji o codziennym życiu i administracji za pierwszych cesarzy. Przy okazji jest też straszliwie nudne, trzeba mieć wiele samozaparcia by je przeczytać w całości. Ale da się.

Żywoty pierwszych 12 cezarów. Powstało w niewiele ponad ćwierć wieku po śmierci ostatniego z opisanych cesarzy, ale Swetoniusz nie jest oryginalny. Sądzi się, że w opisach bazował głównie na cytatach z wcześniejszych dzieł i na...plotkach. Dzieło jest pokaźne wręcz opasłe, zawiera wiele cennych informacji o codziennym życiu i administracji za pierwszych cesarzy. Przy okazji...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
3134
937

Na półkach: , ,

Książka wymaga skupienia, jako że roi się w niej od postaci i wydarzeń (czego nie ułatwia zupełnie fakt, że Rzymianie lubili zmieniać imiona i nadawać kilku osobom te same przydomki). Wydanie Ossolineum zaopatrzone jest w bogate i solidne przypisy, co znacznie ułatwia sprawę. Nie zmienia to jednak faktu, że można się momentami pogubić w gąszczu tych Lucjuszy i Gajusów...

Opowieści sprzed 2.000 lat, które czyta się niemal jak współczesne ploteczki. Słowo "niemal" ma tu znaczenie, bo jednak oprócz garści skandalików i anegdot, całość to przede wszystkim opracowanie historyczne. A że sam Swetoniusz żył w nie aż tak odległych czasach od opisywanych wydarzeń, dodaje wszystkiemu dodatkowej wartości. Wiele z tych historii wydawca konfrontuje z relacjami Tacyta, co dodatkowo zwiększa wiarygodność relacji.

Swetoniusz ukazuje sylwetki rzymskich cesarzy - od Juliusza Cezara aż po Domicjana. Postaci, które znamy ze szkolnej wiedzy i z majestatycznych pomników, tutaj są jakby ściągnięte na ziemię, odbrązowione. Ukazane zostały zarówno przywary tych ludzi, jak i ich zalety, zarówno ich sukcesy i osiągnięcia, jak też porażki i szaleństwa. Ale wszystko podane jest w miarę obiektywnie, bez nadęcia, bez wyraźnego idealizowania tej czy innej postaci. Dobrze swoją wiedzę poszerzyć o te informacje, dobrze zobaczyć w tych wielkich wodzach ludzi z krwi i kości.

Swoją drogą jakoś nie mogę otrząsnąć się z wrażenia, że Julek Cezar był jeszcze najbardziej sympatyczny z nich wszystkich...

Książka wymaga skupienia, jako że roi się w niej od postaci i wydarzeń (czego nie ułatwia zupełnie fakt, że Rzymianie lubili zmieniać imiona i nadawać kilku osobom te same przydomki). Wydanie Ossolineum zaopatrzone jest w bogate i solidne przypisy, co znacznie ułatwia sprawę. Nie zmienia to jednak faktu, że można się momentami pogubić w gąszczu tych Lucjuszy i...

więcej Pokaż mimo to

19
avatar
582
123

Na półkach: ,

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać biografię cezarów, czym się zajmowali i jak dochodzili do władzy. Ich chwalebne zasługi, jak również te mniej chwalebne i przy okazji te godne kompletnego potępienia. Z drugiej strony, czy możemy tak prosto oceniać postacie, które żyły 2 tysiące lat temu i były uznawane za boskie?

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać biografię cezarów, czym się zajmowali i jak dochodzili do władzy. Ich chwalebne zasługi, jak również te mniej chwalebne i przy okazji te godne kompletnego potępienia. Z drugiej strony, czy możemy tak prosto oceniać postacie, które żyły 2 tysiące lat temu i były uznawane za boskie?

Pokaż mimo to

2
avatar
232
97

Na półkach:

Swetoniusz w tej książce przedstawia obraz dwunastu cezarów: 1.Juliusz Cezar.2.August.3.Tyberiusz.4.Kaligula.5.Klaudiusz.6.Nero.7.Galba.8.Oton.9.Witeliusz.10.Wespazjan.11.Tytus.12.Domicjan...Najwybitniejszym wśród Cezarów był oczywiście Juliusz,który podbił rozległe tereny,i wprowadził wiele korzystnych reform dla Rzymu.Jeśli chodzi o podobieństwo do niego (w małym stopniu) to nasuwa się wg. mnie tylko August;prowadził podobną politykę i pojedyncze starcia,głównie aby utrzymać władzę.Pozostali "Władcy" nie byli wyjątkowi.Na początku panowania starali się być dobrzy,jednakże po pewnym czasie okrutna natura,i tak wychodziła na zewnątrz.Wydawali ogromne fortuny na różne budowle,igrzyska,ogromne uczty itd.,a potem rabowali lud,z czego się tylko dało,aby zapełnić skarbiec.Tak jak sami zdobywali władze poprzez morderstwa,tak sami kończyli-jak zaczynali.Nieliczni umarli śmiercią naturalną.Taka była zapłata od losu,za ich dobrotliwe sprawowanie władzy absolutnej.Polecam.

Swetoniusz w tej książce przedstawia obraz dwunastu cezarów: 1.Juliusz Cezar.2.August.3.Tyberiusz.4.Kaligula.5.Klaudiusz.6.Nero.7.Galba.8.Oton.9.Witeliusz.10.Wespazjan.11.Tytus.12.Domicjan...Najwybitniejszym wśród Cezarów był oczywiście Juliusz,który podbił rozległe tereny,i wprowadził wiele korzystnych reform dla Rzymu.Jeśli chodzi o podobieństwo do niego (w małym stopniu)...

więcej Pokaż mimo to

29
avatar
282
77

Na półkach: ,

Obowiązkowa pozycja dla miłośników historii starożytnego Rzymu.

Obowiązkowa pozycja dla miłośników historii starożytnego Rzymu.

Pokaż mimo to

5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żywoty cezarów


Reklama
zgłoś błąd